Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
"Baczyński", godzinna fabuła Kordiana Piwowarskiego poświęcona polskiemu poecie, który zginął w czasie II wojny światowej, pojawi się na płytach DVD 26 lipca.
"Baczyński" jest pierwszą filmową próbą odpowiedzi na pytania dotyczące Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jakim był człowiekiem? Ile w jego życiu znaczyła miłość, wyobcowanie, wojna i okupacja? Co go inspirowało, pod wpływem jakich wydarzeń tworzył? Reżyser filmu Kordian Piwowarski poszukując klucza do motywacji tytułowego bohatera, znalazł człowieka nierozerwalnie związanego ze swoją twórczością. Postawa i decyzje Baczyńskiego były odzwierciedleniem tego, co pisał w wierszach, a sedno jego twórczości stanowiły lęki, pragnienia i wątpliwości, które nim targały. Poezja nadała sens jego życiu i śmierci, uwieczniła go jako legendę.
Film, to z jednej strony opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć. Z drugiej - o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Podróż przez ostatnie lata życia wielkiego poety zamyka klamrą współczesne wydarzenie – slam poetycki zorganizowany w 2011 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego. Narrację filmu budują wiersze poety, relacje świadków wydarzeń sprzed lat, którzy znali go osobiście, oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością.
"Baczyński", fot. www.armandurbaniak.pl/Artrama
– To na pewno film dla młodych ludzi – tych, którzy wchodzą lub wejdą w etap wyborów. Czuję w młodych paradoksalną chęć ustalenia jakichś zasad, w czasach gdy wszystkie zasady są łamane. Może odnajdą się w tym uniesieniu, życiu dla jakiejś idei, w świecie gdzie są jasno określone wartości? Zresztą to widać w filmie w dokumentalnych fragmentach. Młodzi żyją poezją sprzed ponad półwiecza. Może to dobrze, że rządzi nie tylko youtube – mówi Mateusz Kościukiewicz, odtwórca głównej roli w filmie.
"Baczyński", fot. www.armandurbaniak.pl/Artrama
– Tworzenie tego filmu to była bardzo długa i ciężka praca, ale w końcu nadchodzi chwila spotkania z widzami, weryfikacji. Zaczęliśmy w 2010 roku, ale skończyły się pieniądze i produkcja została przerwana. Nie poddaliśmy się, chociaż pojawiły się głosy, że może to zostawić, bo powstała nietypowa forma, bo nie wiadomo, czy to film do telewizji czy kina. Uparłem się, nie mogłem zostawić Baczyńskiego – człowieka legendy, jednego z geniuszy literatury. To przecież wymarzony temat na film! – mówi Piwowarski o powstawaniu filmu.
"Baczyński", fot. www.armandurbaniak.pl/Artrama
Na DVD znalazł się nie tylko film, ale także komentarze twórców, zwiastuny oraz teledysk w wykonaniu Czesława Mozila i Meli Koteluk. Duet ten nagrał wyjątkową piosenkę "Baczyński – Pieśń o szczęściu", będącą interpretacją fragmentu poematu "Szczęśliwe drogi" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ich wspólny utwór promował film poetycko-biograficzny "Baczyński", który trafił do kin w całej Polsce 15 marca 2013 roku. Ciepły wokal Meli Koteluk, której debiutancka płyta "Spadochron" ukazała się w maju zeszłego roku, i charakterystyczna barwa głosu Czesława Mozila, tworzą wyjątkowe połączenie. Obojgu udało się zinterpretować po swojemu utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zachowując przy tym emocje i przeżycia, jakie odzwierciedlił w nim wybitny przedstawiciel pokolenia Kolumbów.
Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym wydania filmu "Baczyński" na DVD.
MZ / TS
Galapagos
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013
Kino domowe: najlepsze premiery sierpnia
"Kontra: Świeża krew": Nowy sezon w Polsce zaraz po premierze w USA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025