PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Już 9 listopada 2012 swą premierę będzie miał nowy box Wydawnictwa Telewizji Kino Polska. W serii ARCYDZIEŁA POLSKIEGO KINA ukaże się kolekcja zawierająca odrestaurowane cyfrowo filmy Jerzego Kawalerowicza: "Pociąg""Matka Joanna od Aniołów", "Faraon" i "Austeria" oraz dokument  poświęcony reżyserowi - "Whisky z mlekiem".

Kolejną kolekcją z serii „Arcydzieła Polskiego Kina”, którą Wydawnictwo Telewizji Kino Polska oddaje do rąk swoich widzów, jest box filmów wyreżyserowanych przez Jerzego Kawalerowicza i poddanych cyfrowej rekonstrukcji. "Pociąg""Matka Joanna od Aniołów", "Faraon" i "Austeria" są uważane za najwspanialsze osiągnięcia reżysera i mimo, że tak różne, stanowią reprezentatywną część jego bogatej twórczości, naznaczonej nieprzeciętną wrażliwością plastyczną, fascynacją epiką i rekonstrukcją nieistniejących już światów i przebrzmiałej rzeczywistości. Jak zauważyła Barbara Hollender „(…) Kawalerowicz nie szedł za modami, jego twórczości nie daje się przypisać do szkoły polskiej czy jakiegokolwiek innego gatunku. W kinie interesowały go: miłość, wiara i polityka." Mimo różnorodności poruszanych przez niego tematów daje się zauważyć łączący wszystkie jego obrazy stały i zasadniczy dla jego wizji artystycznej motyw: głęboka powściągliwość oraz instynktowna opozycja wobec rozszalałej emocjonalności indywidualnej i zbiorowej. To z powodu takiego oglądu świata w twórczości reżysera nie znajdziemy filmów należących do nurtu martyrologiczno-mesjanistycznego, tak podskórnie charakterystycznego dla polskiej kultury. Jak pisała Maria Kornatowska: „(…) należał do tych, którzy ponad "uczucie i wiarę" przedkładają "mędrca szkiełko i oko". Jerzy Kawalerowicz nazywany był przez krytyków „najlepszym rzemieślnikiem polskiego kina” i jakkolwiek umniejszające wydaje się to określenie, paradoksalnie jego konsekwencją stała się ponadczasowość i uniwersalność jego filmów, które, choć często niesłychanie zniuansowane psychologicznie i poetyckie, nie stroniły od prozy, stając się - na skutek tej, rzadkiej w polskim kinie równowagi - imponującym przykładem kina rozumianego, odczuwanego i podziwianego na całym świecie.

 

Wydawnictwo Telewizji Kino Polska zostało powołane w 2008 roku w celu kontynuowania misji programowej telewizji Kino Polska na rynku DVD. W maju 2010 Wydawnictwo Telewizji Kino Polska zostało uhonorowane nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: „Dystrybucja filmu polskiego”. Kino Polska funkcjonuje od 9 lat jako jedyny kanał telewizyjny w Polsce i na świecie, poświęcony wyłącznie popularyzacji polskiego kina, jest też pierwszym i jedynym kanałem tematycznym ze stałym pasmem polskiego kina niezależnego. Kino Polska jest laureatem telewizyjnego Oskara - nagrody Hotbird 2005 w kategorii „kanał filmowy”, oraz nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2007 w kategorii „Program telewizyjny” za całokształt. Telewizja Kino Polska emituje polskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane, kroniki oraz kino niezależne; prezentuje również sylwetki autorów polskich filmów: reżyserów, operatorów, scenarzystów, aktorów, autorów muzyki, jak również początkujących, niezależnych i awangardowych twórców. Wydawnictwo Telewizji Kino Polska kontynuuje te tradycje przygotowując skompilowane wydania polskich filmów wzbogacone o ikonografie i dodatki, które przybliżą widzom sylwetki twórców, oraz pozwolą „wąchać czas”, w którym powstały prezentowane filmy. W 2012 roku Wydawnictwo rozpoczęło współpracę z Cyfrowym Repozytorium Filmowym, a jej owocem będą kolejne boxy zawierające filmy poddane cyfrowej rekonstrukcji, będącej hołdem dla pracy ich twórców. Cyfrowa rekonstrukcja obrazu przywraca dziełom filmowym dawną świetność, a widzom dostarczy niezapomnianych przeżyć estetycznych. Wydawnictwo Telewizji Kino Polska przygotowuje trzy serie wydawnicze: „Arcydzieła Polskiego Kina”, „Przeboje Polskiego Kina”, „Awangarda/Off”.


GU
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  20.10.2012
Zobacz również
Krótkometrażówki Pixara kontratakują!
"Niesamowity Spider-man" w listopadzie na blu-ray i dvd
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll