PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Przybliżamy plany kolejnych dystrybutorów na rok 2013. Oto, co na ekrany polskich kin wprowadzą w przyszłym roku ITI Cinema, Kino Świat, Next Film i Warner Bros. Poland.

W repertuarze pierwszej trójki bardzo ważną rolę odgrywać będzie kino polskie. Początek roku będzie należał do Michała Żebrowskiego. Już 11 stycznia ITI wprowadzi do kin thriller "Sęp" Eugeniusza Korina, w którym odgrywa on jedną z głównych ról. Obok Żebrowskiego w obsadzie znaleźli się Anna Przybylska, Paweł Małaszyński, Daniel Olbrychski, Mirosław Baka, Andrzej Seweryn, Andrzej Grabowski, Piotr Fronczewski i Anna Dereszowska. Miesiąc później, 15 lutego będzie miała miejsce długo oczekiwana "Tajemnica Westerplatte" Pawła Chochlewa, gdzie Żebrowski wciela się w postać majora Henryka Sucharskiego.

Mirosław Baka w "Tajemnicy Westerplatte", fot. ITI Cinema

W drugiej połowie roku ITI również planuje dwie polskie premiery. Na 4 października ustalono datę wejścia na ekrany "Wałęsy" Andrzeja Wajdy, zaś 8 listopada do kin trafić ma "Ostatnie piętro" Tadeusza Króla będące podobno popisem aktorskiego warsztatu, odtwarzającego w końcu główną rolę, Janusza Chabiora.

O miłośników polskich filmów z propozycjami ITI konkurować będzie ostro Kino Świat. Polską ofertę tego dystrybutora na rok 2013 otwiera "Bejbi Blues" Katarzyny Rosłaniec (4 stycznia). W lutym, po pokazach na festiwalu filmowym w Sundance, w kinach pojawi się film "Nieulotne" Jacka Borcucha (premiera 8 lutego), a także "Syberiada polska" Janusza Zaorskiego (22 lutego). 8 marca do kin trafi natomiast zwycięzca festiwalu filmowego w Cottbus - "Dzień kobiet" Marii Sadowskiej. W wiosennych zapowiedziach Kino Świat ponad to znajdują się jeszcze: poświęcony polskiej reprezentacji piłkarskiej dokument Marcina Koszałki "Będziesz legendą człowieku" oraz "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego i "Dziewczyna z szafy" Bodo Koxa.

Bartłomiej Topa w filmie "Drogówka", fot. Next Film

Obok tej doświadczonej dwójki na rynku kinowym zadebiutuje, należący do spółki Agora, Next Film. Pierwszym tytułem nowego dystrybutora będzie, typowana na jeden z hitów pierwszego kwartału 2013, "Drogówka" Wojtka Smarzowskiego (premiera 1 lutego). W marcu Next Film zamierza natomiast pokazać widzom "Być jak Kazimierz Deyna" Anny Wieczur-Bluszcz - zwycięzcę Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Kolejnym obrazem w katalogu tego dystrybutora jest, będąca w tej chwili w okresie prac postprodukcyjnych, "AmbaSSada" Juliusza Machulskiego.

Zarówno ITI, jak i Kino Świat, w swojej ofercie mają także szereg tytułów zagranicznych. 8 lutego ITI zaprosi do kin na przebojową brytyjską komedię "Daję nam rok", na 1 marca zaplanowano premierę najnowszego obrazu braci Coen "Inside Llewyn Davis", zaś tydzień później na ekrany wejść ma "objawienie festiwalu w Wenecji" - "Spring Breakers" Harmony Korine. Jeszcze przed wakacjami (7 czerwca) widzowie będą mogli zobaczyć natomiast najnowszy obraz Gusa Van Santa "Promised Land". Późną jesienią (15 listopada) premierę będzie mieć z kolei "Malavita" - gangsterska komedia Luca Bessona z udziałem Roberta De Niro, Michelle Pfeiffer i Tommy'ego Lee Jonesa.


Matt Damon w filmie "Promised Land", fot. ITI Cinema

Aż tak dalekich planów nie ma póki co Kino Świat, trzeba jednak pamiętać, że firma ta może poszczycić się największą ilością premier w tegorocznym repertuarze. Można więc liczyć, że w 2013 roku nie zabraknie w jej ofercie głośnych tytułów. Na początku roku (11 stycznia) w kinach straszyć ma nowy horror twórców "Piły" - "Kolekcjoner 3D". 25 stycznia na ekrany, z myślą o uczestnikach ferii zimowych, trafi animowana "Zambezia". A 1 lutego typowany do Oscarów "Hyde Park on Hudson" z Billem Murrayem w roli prezydenta USA Franklina D. Roosevelta.


Sean Penn w filmie "Gangster Squad. Pogromcy mafii", fot. Warner Bros.

Hitów (nie tylko oscarowych) nie zabraknie w ofercie Warner Bros. Poland. 1 lutego w kinach pojawi się obraz "Gangster Squad. Pogromcy mafii" z udziałem Seana Penna, Nicka Nolte, Ryana Goslinga, Emmy Stone i Josha Brolina. 15 marca premierę będzie mieć przygodowy "Jack Pogromca Olbrzymów" Bryana Singera
, a w czerwcu czeka nas premiera nowej opowieści o Supermanie "Człowiek ze stali". W ofercie Warnera nie zabraknie też trzeciej części komediowej serii "Kac Vegas". Zaś na okres letni dystrybutor zapowiada megaproducję s-f "Pacific Rim". W zapowiedziach Warnera jest także trójwymiarowa wersja "Wielkiego Gatsby'ego" w reżyserii Baza Luhrmanna. Pierwotnie film miał mieć swoją światową premierę w tegoroczne Boże Narodzenie, producenci przesunęli jednak jego wejście do kin na maj 2013.

portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2012
Zobacz również
[foto] Każdy ma swoje kino
Trzeciego dnia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll