PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) podsumował realizację projektów związanych z digitalizacją, W 2012 roku w ramach programów, których operatorem jest NInA, dofinansowano 73 projekty na łączną sumę 21,8 mln złotych.

Instytucje i organizacje już po raz drugi mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów związanych z digitalizacją zasobów kultury i dziedzictwa narodowego, przechowywaniem zasobów i ich udostępnianiem, a także tworzeniem infrastruktury technicznej dla zasobów cyfrowych. Dofinansowanie było przyznawane w ramach trzech programów: Wieloletniego Programu Rządowego (WPR) Kultura+, priorytet „Digitalizacja”, którego Narodowy Instytut Audiowizualny jest operatorem oraz programów własnych Instytutu: Dziedzictwo Cyfrowe oraz Archiwistyka Społeczna.


W ramach tegorocznej edycji WPR Kultura+, priorytet „Digitalizacja”, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego państwowe i samorządowe instytucje kultury, Archiwa Państwowe oraz instytucje filmowe otrzymały łącznie 18 mln zł na projekty związane z digitalizacją. Ta suma podzielona została na 40 projektów wyłonionych w ramach naboru do tego działania.

Na łączną sumę 3,8 mln złotych dofinansowanie uzyskały 33 projekty związane z digitalizacją oraz archiwistyką, zgłoszone w tym roku przez organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia) do programów własnych NInA: Dziedzictwo Cyfrowe i Archiwistyka Społeczna.

Realizacja projektów z tegorocznego naboru do programów Dziedzictwo Cyfrowe oraz Archiwistyka Społeczna zostanie zakończona do końca tego roku. Projekty dofinansowane w ramach tegorocznego naboru do WPR Kultura+, priorytet „Digitalizacja”, realizowane były w tym roku i kontynuowane będą w roku 2013.



Celem projektu „Dokument Cyfrowo” Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF), który otrzymał dofinansowanie w ramach tegorocznego naboru do WPR Kultura+, priorytet „Digitalizacja”, jest cyfrowe zabezpieczenie dzieł Polskiej Szkoły Dokumentu, a także stworzenie cyfrowej kolekcji filmów dokumentalnych, która będzie udostępniana online. Dofinansowanie projektu WFDiF pozwoliło na zmodernizowanie pracowni rekonstrukcji obrazu i utworzenie pracowni rekonstrukcji dźwięku filmowego. Dzięki tym inwestycjom do końca grudnia bieżącego roku poddanych rekonstrukcji i zdigitalizowanych zostanie 20 filmów dokumentalnych wybitnych polskich reżyserów m.in. „Spacerek staromiejskiAndrzeja Munka (1958), "Jarmark cudów" Jerzego Hoffmana (1966) czy "Z punktu widzenia nocnego portiera" Krzysztofa Kieślowskiego (1977).
 
W 2012 roku zakończona zostanie też realizacja 33 projektów digitalizacyjnych w ramach WPR Kultura+, które pochodzą z naboru do programu przeprowadzonego w 2011 roku. Wśród nich znalazła się m.in. rekonstrukcja cyfrowa 17 filmów pochodzących ze Studiów Filmowych TOR, ZEBRA i KADR. Dzięki środkom z WPR Kultura+, Priorytet Digitalizacja, możliwe będzie uratowanie arcydzieł polskiej kinematografii.


Kadr z filmu "Wrony", fot. materiały prasowe

Studio Filmowe TOR zakończyło w tym roku realizację projektu, w ramach którego zdigitalizowano trzy filmy Krzysztofa Kieślowskiego – „Amator” (1979), „Krótki film o miłości” (1988), „Krótki film o zabijaniu” (1988) oraz film Krzysztofa ZanussiegoIluminacja” pochodzący z 1973 roku.

Studio filmowe ZEBRA zakończyło projekt, w ramach którego zdigitalizowano sześć wybitnych filmów – „DługKrzysztofa Krauze (1999), „Dolina IssyTadeusza Konwickiego (1982), „Szansa” w reżyserii Feliksa Falka (1979), „Wszystko na sprzedażAndrzeja Wajdy (1968) i dwa filmy Juliusza Machulskiego Deja vu” z 1990 roku i „Szwadron” z 1993 roku.

Do 31 grudnia 2012 roku zakończona zostanie digitalizacja siedmiu filmów ze Studia Filmowego KADR: kultowych komedii Tadeusza Chmielewskiego „Ewa chce spać” z 1957 roku i „Nie lubię poniedziałku” z 1971 roku, „WronyDoroty Kędzierzawskiej z 1994 roku, „Człowiek na torzeAndrzeja Munka (1956), wyprodukowanego w 1958 roku filmu „OrzełLeonarda Buczkowskiego i dwóch filmów Kazimierza Kutza „Ludzie z pociągu” z 1961 roku i „Milczenie” z 1963 roku.
 
W samym Narodowym Instytucie Audiowizualnym, w ramach realizacji zadań operacyjnych priorytetu „Digitalizacja” WPR Kultura+, na początku 2012 roku otwarto pracownię digitalizacyjną materiałów audiowizualnych. Instytut posiada też repozytorium obecnie archiwizujące ok. 75TB danych oraz portal internetowy, na którym stale umieszczane są materiały audiowizualne.

RP
NInA
Ostatnia aktualizacja:  17.12.2012
Zobacz również
Filmowy skandal na warszawskiej giełdzie
Juliusz Braun chce więcej pieniędzy dla TVP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll