PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
IMPREZY MIESIĄCA
  26.06.2013
Nagrodzone tegoroczną Złotą Palmą w Cannes "Życie Adeli" Abdellatifa Kechicha otworzy 13. edycję festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Na zamknięcie: "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej.

Roman Gutek, dyrektor festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, zaprezentował dziś program imprezy, która już po raz ósmy od 18 do 28 lipca odbędzie się we Wrocławiu w kinie Nowe Horyzonty (dawny Helios).  W ciągu jedenastu dni widzowie będą mogli obejrzeć 352 filmy, w tym 196 pełnometrażowych. 143 filmy będą miały swoje polskie premiery.



Pierwszego dnia festiwalu publiczność obejrzy trzy filmy: "Życie Adeli" w reżyserii Abdellatifa Kechicha, "Vic+ Flo zobaczyły niedźwiedzia" w reżyserii Denisa Cote oraz "Computer Chess" Andrew Bujalskiego. Natomiast na zakończenie Nowych Horyzontów pokazany zostanie polski dramat "W imię..." w reżyseriiMałgorzaty Szumowskiej z Andrzejem Chyrą i Mateuszem Kościukiewiczem w rolach głównych.

W najważniejszej festiwalowej sekcji, Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty, wystartują "niekonwencjonalne, autorskie filmy, poszukujące nowych form wyrazu, wybrane spośród setek nadesłanych oraz oglądanych przez selekcjonerów na festiwalach na całym świecie" - zapowiedzieli organizatorzy. Najlepszemu filmowi jurorzy przyznają Grand Prix i 20 tys. euro dla jego twórcy. W Panoramie znalazły się dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach. W programie między innymi: najnowszy film Bruno Dumonta inspirowany życiem legendarnej rzeźbiarki - "Camille Claudel 1915" z Juliette Binoche w roli głównej; meksykański "Heli" nagrodzony za najlepszą reżyserię w Cannes film gościa 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Amata Escalante; "Senada" (Epizoda u životu berača željeza) - obsypany nagrodami na festiwalu w Berlinie nowy obraz autora głośnej "Ziemi niczyjej" Danisa Tanovicia; "Słomiana tarcza" - thriller w reżyserii Takashiego Miike; nominowany do Oscara chilijski "Nie" Pablo Larraina z Gaelem Garcia Bernalem; nagrodzony przez jury ostatniego festiwalu w Cannes film mistrza japońskiego kina Hirokazu Koreedy"Jak ojciec i syn" oraz eksperymentalny film nowelowy "3x3D" tria Peter Greenaway, Jean-Luc Godard i Edgar Pera. W Panoramie zobaczymy także najnowsze filmy innych osobowości światowego kina, między innymi Ulricha Seidla (ostatnia część głośnej trylogii "Raj: Nadzieja") i Petera Greenawaya ("Goltzius and the Pelican Company" o legendarnym rytowniku, drukarzu i malarzu Hendriku Goltziusie). W ramach pokazów specjalnych zaprezentowany będzie m.in. film Austriaka Gustava Deutscha "Shirley: wizje rzeczywistości" (2013). W filmie tym na ekranie "ożywionych" zostaje trzynaście obrazów znanego amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera. - Obrazy zostają zanimowane i tworzą spekulację na temat życia w hopperowskiej Ameryce - tłumaczą organizatorzy festiwalu.

Będzie też przegląd neobaroku francuskiego, czyli filmy, który nakręcili: Jean-Jacques Beineix, Luc Besson i Leos Carax. - Na początku lat 80. zerwali oni z naturalizmem francuskiej kinematografii. Zaproponowana przez nich postmodernistyczna estetyka opierała się na efektownej stronie wizualnej, czerpiącej z wideoklipów, komiksów, reklamy, a także na nieskrępowanej zabawie filmowymi gatunkami i znanymi już narracjami, opowiadanymi świeżo, często z domieszką czarnego humoru, absurdu i romantyzmu" - czytamy w festiwalowym opisie ich twórczości. Zobaczyć można będzie wszystkie pełnometrażowe filmy Caraxa, tj. "Chłopak spotyka dziewczynę"(1984), "Zła krew" (1986) i "Holy Motors" (2012). Filmy Beineixa, które obejrzy wrocławska publiczność, to z kolei m.in.: "Diva" (1981) i "Betty" (1986), a w ramach pokazów filmów Bessona festiwal przypomni m.in. "Wielki błękit" (1988).

Bohaterem specjalnej retrospektywy będzie Walerian Borowczyk (1923-2006), "jeden z najważniejszych eksperymentatorów w polskim kinie, autor filmów animowanych, prowokator, malarz, scenarzysta, scenograf, pisarz, grafik". W programie znajdą się animacje i krótkie filmy tego reżysera oraz wybór filmów pełnometrażowych, zrealizowanych w Polsce i we Francji. Zobaczyć można będzie np: "Goto - wyspę miłości" (1969), "Opowieści niemoralne" (1974), "Bestię" (1975), "Dzieje grzechu" (1975). Zaplanowano ponadto filmowy cykl "cyberpunk". Pokazane będą "kultowe pozycje, które stały się bazą cyberpunkowego kanonu oraz flirtujące z tym gatunkiem eksperymenty - najbardziej stylowe retro-wizje i nowe wycieczki na peryferia celuloidowej cyberprzestrzeni". W programie - m.in. film science-fiction "World on a Wire" (1973) Rainera Wernera Fassbindera oraz horror"Wideodrom" (1983) Davida Cronenberga.

Pełny program tegorocznego festiwalu dostęny jest na stronie internetowej www.nowehoryzonty.pl 28 czerwca o godz. 12.00. Sprzedaż biletów na seanse filmowe na stronie internetowej festiwalu oraz w kasach Kina Nowe Horyzonty ruszy 5 lipca 2013 roku o godz.12.00.




MZ
Portalfilmowy.pl/ PAP
Ostatnia aktualizacja:  3.07.2013
Zobacz również
Co nas czeka na tegorocznym Animatorze?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll