PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

W dniach 23-24 kwietnia 2013 roku odbędą się w Warszawie warsztaty Laboratorium Innowacji organizowane przez MEDIA Desk Polska poświęcone tematyce transmediów.

Jak zmienia się przekaz medialny w dobie rozwijających się nowych technologii? Według Nuno Bernardo – twórcy pierwszego interaktywnego serialu dla nastolatków pt. „Sofia’s Diary” nowe technologie radykalnie zmieniły potrzeby odbiorców mediów, i otworzyły możliwości dystrybuowania treści, które zrewolucjonizowały myślenie o klasycznych formach narracji. Dzisiejszy odbiorca często korzysta z kilku platform i urządzeń jednocześnie, social media przyzwyczaiły go do ingerowania w przekaz medialny. Wyzwaniem dla scenarzystów, producentów, dystrybutorów jest dziś podążanie za potrzebami rynku i dostosowanie sposobu narracji do charakteru nowych mediów.

W roku 2006 w Stanach Zjednoczonych pojawiły się pierwsze projekty transmedialne. Henry Jenkins, prekursor tej idei, definiuje transmedia jako proces, w którym wielowątkowe elementy fikcji są przekazywane poprzez różnorodne platformy medialne (Tv, Internet, telefon, tablet, gry, ARG) w celu stworzenia skoordynowanego i harmonijnego doświadczenia. Każde medium ma swój oddzielny wkład w tworzenie i rozwijanie fikcyjnego świata.  Idea wkrótce dotarła do Kanady i Anglii. Od trzech lat trend ten rozpowszechnia się również w innych krajach europejskich, w Azji i w Ameryce Łacińskiej. Od niedawna o transmediach mówi się również w Polsce.

„Przewiduję, że w następnych latach projekty transmedialne będą dynamicznie się rozwijać, gdyż odpowiadają one zmianom zachodzącym obecnie w sposobie oglądania telewizji. Publiczność chce brać coraz bardziej aktywny udział w emisjach, wymieniać uwagi na temat uczestników, śledzić swych bohaterów także poza programem.” – mówi Urszula Gleisner specjalista w dziedzinie transmediów. „Ponadto komputer, telefon, tablet stają się tzw. “drugim ekranem”, po który coraz częściej sięgamy, jednocześnie oglądając telewizję” – dodaje.
Czy przyszłość należy do projektów transmedialnych? W jaki sposób pracować nad scenariuszem do takich projektów? W jaki sposób finansować projekty transmedialne i jak na nich zarabiać? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych pojawią się na warsztatach LABORATORIUM INNOWACJI.

Warsztaty skierowane są do producentów audiowizualnych, scenarzystów, reżyserów, producentów gier komputerowych, aplikacji mobilnych.

Pierwszy dzień wypełnią prezentacje specjalistów od projektów transmedialnych. Spotkania z uczestnikami poprowadzą: Alison Norrington, Jean Pierre Magro, Michel Reilhac, Christophe Cluzel i Peter van Maegd. Drugi dzień warsztatów będzie poświęcony praktycznemu wykorzystaniu informacji z dnia pierwszego i przygotowaniu projektów transmedialnych w grupach pod okiem moderatora i partnera warsztatów – Urszuli Gleisner.

23.04.2013 DZIEŃ OTWARTY (zapisy: biuro@mediadeskpoland.eu do 05.04.2013, liczba uczestników ograniczona)

24.04.2013 DZIEŃ WARSZTATÓW PRAKTYCZNYCH (zapisy: biuro@mediadeskpoland.eu do 05.04.2013, liczba uczestników ograniczona)

Oriana Kujawska-Dowjat
Media Desk Polska
Ostatnia aktualizacja:  23.03.2013
Zobacz również
Zgłoś własny scenariusz na ScripTeast
Warszawska Szkoła Filmowa zaprasza na ScriptFiestę
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll