PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Sources 2 to najdłużej działające europejskie warsztaty rozwoju scenariusza filmów fabularnych i pełnometrażowych dokumentów. W kwietniu 2013 po raz pierwszy program Sources 2 gościć będzie w Polsce.

Na oficjalne formularze zgłoszeniowe z Polski czekamy do 24 grudnia 2012.
Kompletne aplikacje i projekty należy przesłać najpóźniej do 4 stycznia 2013.

Sources 2 Script Development Workshops to 3-miesięczny program rozwoju projektu dla europejskich scenarzystów, pracujących nad scenariuszem do pełnometrażowego filmu fabularnego bądź dokumentalnego.
Cały program obejmuje:
- tydzień intensywnych warsztatów w Warszawie w kwietniu 2013,
- trzymiesięczną sesję online,
- sesję podsumowującą – spotkanie grupy, na którym dla każdego projektu zarezerwowany jest cały jeden dzień konsultacji.

Na udział w warsztatach  decydują się często producenci i/lub reżyserzy, którzy realizować będą zgłoszony scenariusz. Udział dodatkowej osoby z zespołu wiąże się z dodatkową opłatą 1000 euro. Podczas bardzo intensywnego tygodnia uczestnicy warsztatów pracują w małych grupach pod okiem uznanych specjalistów, doradców scenariuszowych i script doctorów. Organizatorzy starają się w jak najlepszy sposób odpowiadać na potrzeby danego projektu, stąd oprócz pracy w grupach odbywają się też konsultacje indywidualne, a każdemu projektowi z założenia poświęcony jest jeden dzień na prezentację i analizę. Oprócz spotkań one-on-one i pracy grupowej w programie warsztatów są też wykłady (również otwarte dla publiczności) oraz wykłady gości specjalnych. Dotychczas w tym gronie znaleźli się m.in. Gaspar Noé ("Nieodwracalne"), Jessica Hausner ("Lourdes"), Mike Leigh ("Sekrety i kłamstwa", "Nadzy", "Vera Drake"), Pavel Jech (dziekan FAMU), Béla Tarr ("Człowiek z Londynu", "Koń turyński"), Ronald Harwood ("Pianista", "Motyl i skafander"), István Szabó ("Mefisto"), Jim Stark (producent "Poza prawem") i wielu innych.

Uczestnikami Sources 2 są scenarzyści, reżyserzy i producenci filmowi zarówno na początku swojej kariery, jak i doświadczeni. Niektórzy absolwenci pracując przy kolejnych projektach chętnie ponownie zgłaszają się na warsztaty jak m.in. twórcy filmu "Elling". On i wielu innych powracających do Sources 2 filmowców, traktują ten program jako bardzo wydajną formę pracy: intensywny tydzień pisania, dzięki opiniom o scenariuszu wybitnych fachowców i kolegów z Europy. Program Sources 2 ma najwyższą skuteczność spośród wszystkich europejskich warsztatów poświęconych developomentowi – już 107 filmów rozwijanych w ramach Sources 2 zostało zrealizowanych, a filmy powstałe na ich podstawie pokazywane były na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie. Wykładowcy Sources 2 to doświadczeni doradcy, script doctorzy, którzy nie tylko pomagają przy poprawianiu scenariusza, ale stają się także partnerami przy doborze europejskich koproducentów – znają środowisko, mogą doradzić właściwych ludzi do konkretnego scenariusza. Sources 2 przez 20 lat doświadczeń ma kontakty w środowisku filmowym w 30 krajach europejskich. Dotychczasowymi wykładowcami na Sources 2 byli m.in.: Eric Collins (Francja), Louise Gough (Australia/USA), Miguel Machalski (Argentyna/France), Heidrun Schleef (Włochy/Niemcy), David Wingate. Każdy z nich na co dzień pracuje jako doradca scenariuszowy, często prowadzą dalszy rozwój projektu.

Koszty
Normalny koszt uczestnictwa w programie Sources2 to 2.000 euro dla uczestnika i 1.000 euro dla drugiej osoby w zespole (reżyser, producent). Ale dla aż trzech projektów z Polski koszt uczestnictwa w programie Sources2 został obniżony do kwoty 1.500 euro.
Opłata pokrywa koszty siedmiodniowego pobytu w hotelu w Warszawie wraz z wyżywieniem, wszystkie wykłady, sesje one-on-one, nie pokrywa kosztów dojazdu. Dodatkowo w cenie jest także współpraca i stały kontakt z konsultantem w trakcie sesji online oraz spotkanie z konsultantem w trakcie sesji podsumowującej (koszty dojazdu, pobytu i wyżywienia tej sesji uczestnik bierze na siebie).
Koszty uczestnictwa w programie Sources 2 są kosztem kwalifikowanym w  developmencie PISF. Koszt ten może być także w przyszłości uznany jako wkład własny producenta, jeśli planuje dopiero aplikować z projektem do PISF.


Selekcja
Nabór projektów odbywa się dwufazowo: uczestnicy są wstępnie selekcjonowani na podstawie przesłanego projektu w Polsce (projekt może być na tym etapie w języku polskim), a następnie wybrane w preselekcji projekty przesyłane są do Berlina, gdzie zapadają ostateczne decyzje o zakwalifikowaniu (wówczas projekt musi być przesłany po angielsku).
Polska komisja preselekcyjna składa się z przedstawicieli PISF i Koła Scenarzystów SFP. To także ta komisja rekomendować będzie któremu z projektów będzie przyznane stypendium w kwocie 500 euro.
Do selekcji należy przesłać mailem ORAZ zwykłą pocztą następujące dokumenty po polsku bądź po angielsku:
- wypełnioną kartę zgłoszeniową [do pobrania]
http://www.sources2.de/fileadmin/medien/pdf/121105_sources2_formular_feature_film_ar.pdf;
- jednostronicowy synopsis;
- szczegółowy treatment na około 10-15 stron BĄDŹ scenariusz (pierwszy, drugi draft). Treatment zawierać musi określenie miejsca akcji, temat, opis bohaterów, fabułę oraz 2, 3 sceny. Można także przesłać streszczenie historii scena po scenie w punktach.
- list motywacyjny;
- CV zawierające informację o narodowości, wieku i wykształceniu oraz filmowych dokonaniach zawodowych: tytuły, rok produkcji, nagrody;
- ewentualnie informacje o finansowaniu filmu;
- ewentualnie DVD ze zwiastunem lub innymi materiałami dotyczącymi rozwijanego projektu
- ewentualnie listy z referencjami.

Angielska wersja całego zgłoszenia będzie wymagana dopiero jeśli projekt się zakwalifikuje do selekcji w Berlinie.

Całe zgłoszenie należy wysłać mailem na adres:
sources2@scriptforum.pl

ORAZ listem poleconym na adres:

Agencja Script Forum
ul. Jana Pawła II 25
00-854 Warszawa
z dopiskiem Sources2

Projekt można skonsultować przed zgłoszeniem u polskich organizatorów. Prosimy o mail sources2@scriptforum.pl

Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów oraz warunków uczestnictwa dostępne są na stronie organizatora warsztatów:
http://www.sources2.de/script-development-and-training/application-costs/application-guidelines-documents.html

Wszystkie spotkania szkoleniowe prowadzone są w języku angielskim.

Sources 2 Script Development Workshops organizowane są przez niemiecką agencję Sources 2, przy wsparciu Programu Media Unii Europejskiej. Polskim organizatorem programu jest Agencja Script Forum, realizująca zadanie dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej informacji: www.sources2.de oraz sources2@scriptforum.pl


Oriana Kujawska-Dowjat
Ostatnia aktualizacja:  16.04.2013
Zobacz również
Napisz scenariusz dla Muzeum Historii Żydów Polskich
Scenarzyści na festiwalach - raport IAWG i FSE
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll