PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BACZYŃSKI
scenariusz, reżyser: Kordian Piwowarski
zdjęcia: Piotr Niemyjski
produkcja: Artrama sp. z o.o.


fot. Armand Urbaniak

"Baczyński" to poetycka, filmowa podróż przez ostatnie lata życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Film z pogranicza fabuły i dokumentu, w którym osią narracyjną są wiersze poety.
Krzysztof Kamil Baczyński (Mateusz Kościukiewicz) tuż przed przystąpieniem do Powstania Warszawskiego, ostatni raz siada przy swoim biurku i znajduje przedmioty, które przywołują wspomnienia. W ten sposób zanurza się w przeszłość, do momentów, które ukształtowały jego charakter i talent pisarski. Całość filmu spięta jest współczesną klamrą - slamu poetyckiego, który odbył się w Warszawie w 90 rocznicę urodzin poety. Czy poezja Baczyńskiego nadal oddziałuje na współczesnych czytelników? Czy wybory, których musiał dokonać są dzisiaj zrozumiałe? Czy tak, jak Baczyński, poszlibyśmy walczyć o wolność kraju? "Baczyński" wywołuje emocje, które nie pozostawiają widzów obojętnych.



KAMCZATKA
scenariusz i reżyseria: Jerzy Kowynia
zdjęcia: Michał Sobociński
produkcja: Sagittarius Film



Bohaterem filmu jest  Stacho, który odsiaduje paroletni wyrok w więzieniu. W celi narasta konflikt. Wkrótce  Stacho dostaje okolicznościową dwudniową przepustkę. Jedzie do domu, w którym czeka na niego wiele zmian.



KANADYJSKIE SUKIENKI
scenariusz i reżyseria: Maciej Michalski
zdjęcia: Piotr Matysiak, Zuzanna Pyda
produkcja: OLD GARDEN



Na urodzinach Zofii przenosimy się w świat polskiej wsi z lat 80-tych. Urodziny te są wielką ucztą smaków, kolorów, ludzi tamtego czasu, ale przede wszystkim oczekiwaniem na przyjazd Amelii i i Tadeusza - córki i męża mieszkających od 10 lat w Kanadzie. Niespodziewanie Amelia przyjeżdża sama. Przenosząc się w przeszłość poznajemy prawdziwe powody jej wyjazdu i Kanadę daleką od wymarzonego ideału całej rodziny. Brutalna prawda o ojcu i niej samej, ukrywana jest przed Zofią do ostatniego momentu, a to tylko początek zawiłych histor i rodzinnych.



MAGDALENA

scenariusz i reżyseria: Mateusz Znaniecki
zdjęcia: Julian A. Ch. Kernbach
produkcja: Fundacja ISYRIUS



Jest to historia młodej dziewczyny, Magdaleny, absolwentki akademii muzycznej, która dużo większym zainteresowaniem niż fortepian darzy hip-hop. Za namową brata przyjeżdża z Warszawy do wiejskiego kościoła, aby podjąć pracę organistki. Jej pojawienie się w parafii wywołuje żywe zainteresowanie lokalnych mężczyzn. Zaprzyjaźnia się z księdzem Jackiem, który imponuje jej swoją mądrością, poczuciem humoru i pasją z jaką realizuje swoje życiowe powołanie. Z czasem ta przyjaźń zaczyna przeradzać się w uczucie, które w zaistniałych okolicznościach nie ma szans na powodzenie. Uwadze wiernych nie umyka rosnąca zażyłość łącząca organistkę i proboszcza, co powoduje ich niechęć i manifestację sprzeciwu.

Magdalena świadomie rezygnuje z narażania księdza Jacka na utratę szacunku i zaufania wiernych. Opuszcza wieś, aby podążać drogą, którą pomógł jej wytyczyć ksiądz Jacek. Niebawem dowie się on, że Magdalena zaczęła spełniać swoje marzenia.



OD PEŁNI DO PEŁNI
reżyser: Tomasz Szafrański
scenariusz: Tomasz Szafrański, Agata Harrison, Jarosław Banaszek
zdjęcia: Artur Żurawski
produkcja: Kino Polska TV s.a



Przewrotna komedia o wróżce, która udaje, że wierzy w magię, podrywaczu, który udaje, że wierzy wróżce, iluzjoniście, który udaje, że jest kimś innym i zakochanej kobiecie, która wierzy, że prawdziwą miłość może znaleźć dopiero w przyszłym wcieleniu.



OSZUKANE
reżyser: Marcin Solarz
scenariusz: Monika Góra, Michał Godzic
zdjęcia: Marek Gajczak
produkcja: TVN S.A.


Inspirowany faktami film z cyklu „Prawdziwe historie“. Jest to opowieść o trudnej miłości matki i córki, których uczucie zostaje wystawione na ciężką próbę. W wieku osiemnastu lat Natalia dowiaduje się, że nie jest biologicznym dzieckiem własnej matki. Okazuje się, że krótko po urodzeniu została w szpitalu zamieniona z innym dzieckiem. To wywraca życie obu kobiet. Z czasem matka i córka uczą się siebie na nowo, zaczynają doceniać wszystko, co je łączy. Okazuje się, że ich miłość jest ważniejsza od biologicznego pokrewieństwa.



SILENT LAKE
scenariusz i reżyseria: Mariusz Kuczewski
zdjęcia: Tomasz Żak
produkcja: Wojciech Stuchlik Film Production



Para młodych Brytyjczyków Peter i Linda, postanawiają spędzić tydzień w europie wschodniej. Wyruszają do Polski. Całą swoją wyprawę rejestrują małą kamerą. Z lotniska odbiera ich przyrodni bart Petera – Karol. Cała trójka wyrusza wkrótce na Mazury, gdzie wynajmują nieduży jacht i wypływają na jezioro. Początkowo znakomicie się bawią. Żeglują, kochają się i poznają uroki dziewiczych jezior. Trafiają między innymi do opuszczonego poligonu w okolicach Giżycka. Sielanka nie trwa jednak długo.



STACJA WARSZAWA
reżyseria: Maciej Cuske, Kacper Lisowski, Nenad Miković, Mateusz Rakowicz, Tymon Wycziszkiewicz
scenariusz: Kacper Lisowski, Nenad Miković, Mateusz Rakowicz, Tymon Wycziszkiewicz, Piotr Subbotko
zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
produkcja: WFDiF



„Stacja Warszawa” to film pełnometrażowy składający się z sześciu splecionych ze sobą nowel fabularnych. Całość tworzy specyficzną panoramę obyczajową oraz niepokorny portret współczesnej Warszawy i jej mieszkańców.


TAJEMNICA WESTERPLATTE

scenariusz i reżyseria: Paweł Chochlew
zdjęcia: Waldemar Schmidt
produkcja: FILM MEDIA S.A. IPLEOGRAF sp. z o.o.



Mieli wytrwać dwanaście godzin. Bronili Westerplatte przez siedem dni. Historia zmagań garstki żołnierzy walczących z przeważającymi siłami niemieckimi to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kampanii wrześniowej 1939 roku.

To film o dramacie walki, o wyborach człowieka w obliczu śmiertelnego zagrożenia, o odwiecznym sporze wizji racjonalnej, którą reprezentuje major Sucharski (Michał Żebrowski) z wizją romantyczną kapitana Dąbrowskiego (Robert Żołędziewski). Jeden nie chce skazywać swych żołnierzy na ostateczną zagładę, drugi pragnie walczyć do ostatniej kropli krwi. "Tajemnica Westerplatte" to obraz wojny, w którym heroizm przeplata się z lękiem, a obok wielkości i poświęcenia jest także małość i słabość. Reżyser, unikając łatwych osądów, dotknął natury bohaterstwa i wojny, sugestywnie pokazał jej nie tylko militarne, ale i psychiczne konsekwencje.



ZAŚLEPIONA
reżyseria: Katarzyna Klimkiewicz
scenariusz: Caroline Harrington, Naomi Wallace, Bruce McLeod
zdjęcia: Andrzej Wojciechowski
produkcja: Ignition Films, Cinema Six, Matador Pictures, iFeatures




Tajemnice państwowe, kwestie rasowe, polityka i lojalność splatają się z namiętną miłością. Czterdziestoparoletnia Frankie, pracująca jako inżynier przy budowie myśliwców bezzałogowych, wdaje się w romans z młodym Algierczykiem. Znajomość z czasem przeradza się w poważniejsze uczucie. Okazuje się jednak, że kochanek podejrzany jest o kontakty z terrorystami.
Film polskiej reżyserki powstał w ramach programu wspierania młodych filmowców Ifeatures.



ZDJĘCIE
scenariusz i reżyseria: Maciej Adamek
zdjęcia: Tomasz Michałowski
produkcja: Koncept Media Radek Styś



"Zdjęcie" opowiada historię 17-letniego Adama, który po znalezieniu w domu starej fotografii swojej matki z obcym mężczyzną, stara się dowiedzieć, kto tak naprawdę jest jego ojcem. To także opowieść o pierwszej miłości i zetknięciu ze śmiercią.
Ostatnia aktualizacja:  11.06.2013
Zobacz również
Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Filmowych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll