PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Festiwal "Młodzi i Film" zbliża się wielkimi krokami. Serwis Portalfilmowy.pl zna tytuły kolejnych filmów, które weszły do konkursu. Wśród nich znalazła się polsko-irlandzka produkcja "Sanctuary", w której główną rolę zagrał Jan Frycz.

Absolwentka łódzkiej filmówki Norah McGettigan w swoim filmie opowiada historię Jana, który jest cenionym chirurgiem plastycznym, ma żonę, córkę i duży dom z ogrodem. Po latach główny bohater rezygnuje jednak z wykonywania zawodu, odsuwa się od rodziny, a na przyrodę patrzy już tylko z okna swojego pokoju. Pewnego dnia, po powrocie z podróży na wycieraczce znajduje trzydniową prasę, a w ogrodzie ciało żony. To zdarzenie uruchamia lawinę skrywanych dotąd emocji. Powracają wspomnienia, a w jego życiu znowu pojawia się dorosła córka Nadia. Pod pretekstem podróży służbowej Jan wyjeżdża za granicę. Nie przypuszcza, że z daleka od domu odżyją uczucia, przed którymi zawsze uciekał. Obok Jana Frycza w filmie zagrały także Anne-Marie Duff i Agnieszka Żulewska.


kadr z filmu "Sanctuary" / fot. Młodzi i Film

"Ryszard" to film fabularny Mateusza Głowackiego. Tytułowy bohater mieszka na melinie i nadużywa alkoholu się w gronie kumpli. Ich ulubione zajęcia to oglądanie telewizji, bełkotliwe rozmowy i śpiewanie pieśni patriotycznych. W dniu swoich 50. urodzin Ryszard postanawia zmienić swoje życie. Przestaje pić, idzie do pośredniaka. Z pracą nie tak łatwo, więc wraca do butelki. Los chciał, że wygrywa w totolotka pokaźną sumę.

W programie koszalińskiego festiwalu znalazł się także najnowszy film Filipa Jacobsona - "Spacer".  Dokument opowiada o wyjątkowej relacji dwójki dziewięcioletnich dzieci. Chłopiec jest niewidomy. Jego przyjaciółka zabiera go na spacer u brzegu jeziora. W czasie spaceru Basia i Maciek bawią się, kłócą, ale też wspólnie próbują zrozumieć świat i sposób w jaki go postrzegają.

"Macica" to animowany film na podstawie opowiadania Etgara Kereta, który wyreżyserowała Anna Kosińska. Z pozoru nie mająca sensu historia o narządzie wewnętrznym jest pełna zaskakujących pomysłów, nagłych zwrotów akcji, bogata w dynamicznie zmieniające się obrazy. Jest opisem przeżyć chłopca, który patrzy na swoje życie z perspektywy dorosłego już mężczyzny i dopiero zaczyna rozumieć związki między historią jego ojca, matki i to w jaki sposób zdeterminowały one jego własne życie.

Ponad to w programie znalazł się także film Iva Paczkowskiego "Czerwona butelka". Główną bohaterką filmu jest licealistka Sara. Dziewczyna jest piękna, ale unika innych uczniów i  samotnie popija sok w szkolnej stołówce. Pewnego dnia popada ze szkolną królową zdzir w konflikt, który w ciągu jednej nocy odmieni życie jednej z nich...


kadr z filmu "Kamyczkowi rycerze" / fot. Młodzi i Film
O statuetką Jantara walczyć będzie  także Marta Prus ze swoim filmem "I nic dookoła". Jest to historia o przypadkowości życia i zdolności przeczuwania wydarzeń w swoim życiu i życiu bliskich. Film powstał na podstawie opowiadania Judy Budnitz „Flush”.

„Echo” Marcina Filipowicza to opowieść o trudnej relacji pomiędzy wymagającym ojcem a jego jedenastoletnim synem. Po kilkuletniej nieobecności ojciec wraca niespodziewanie i zabiera swojego syna na wakacje. W tajemniczym lesie uczy chłopaka podstawowych umiejętności, które  musi znać każdy mężczyzna by móc przetrwać w najtrudniejszych warunkach – rozpalania ognia, budowy szałasu, ukrywania się pod wodą...

Ostatnim filmem konkursowym, którego tytuł został już ujawniony, jest dokument Anieli Gabryel "Kamyczkowi rycerze". W każdy piątek mali chłopcy uczestniczą w zbiórkach drużyny zuchowej Kamyczkowi Rycerze w Łodzi. Czy te spotkania są dla nich wesołą przygodą, czy trudnym doświadczeniem? Czy jednostka w systemie ma szanse na zachowanie swojej indywidualności, czy też musi z niej zrezygnować na rzecz odgórnie narzuconego schematu? Na takie pytania próbują odpowiedzieć twórcy filmu.

Zdjęcia z planów filmów konkursowych oraz ich szersze opisy znajdziecie na Facebooku.
AK
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  2.08.2012
Zobacz również
Debiutancki "Nie myśl o tym". Ruszyły zdjęcia
Ruszyły zdjęcia do filmu „Płynące wieżowce”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll