PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Dziewięć kolejnych filmów znalazło się w programie 31. Festiwalu Debiutów "Młodzi i Film" w Koszalinie. O statuetkę Jantara walczyć będą między innymi "Poczekalnia" Michała Wawrzeckiego, "Siłaczka" Ola Pawluczuka i "Samotność dźwięku" Jacka Piotra Bławuta.

"Poczekalnia" to film w reżyserii Michała Wawrzeckiego. Rzucić wszystko i wyjechać - każdy z nas choć raz w życiu znalazł się w takim momencie. Na takim właśnie rozstaju życiowych dróg spotykamy Józefa K. - głównego bohatera. Józef trafia do poczekalni starego dworca kolejowego na odludziu. Czeka na pociąg, który ma go zabrać do miejsca, w którym zacznie nowe, lepsze życie. Z tej poczekalni nie ma jednak wyjścia. Staje się ona jego więzieniem, a marzenia o wyjeździe zostają mu odebrane przez podróżnych, którzy utknęli tu przed nim. "Poczekalnia" startowała już w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych, odbywającym się w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.


kadr z filmu "Poczekalnia" / fot. Młodzi i Film

Kolejnym tytułem, który znalazł się w programie koszalińskiego festiwalu jest "Siłaczka". Dokument Ola Pawluczuka opowiada o kulturystce Dorocie Jadczak. W latach 90. była ona trzykrotną mistrzynią Polski, finalistką mistrzostw Europy, wicemistrzynią świata Masters. Jadczak była także drużynową mistrzynią świata w kulturystyce oraz trenerką żeńskiej reprezentacji Polski w tej dyscyplinie. Do dziś aktywnie uprawia sport. Film porusza kwestię ideału i stereotypu kobiecości. Dlaczego Dorota zdecydowała się uprawiać dyscyplinę uznawaną powszechnie za męską? Czy kulturystyka oznacza rezygnację z kobiecości? Czym jest dla niej siła, a czym piękno? Dlaczego nie potrafi przejść obojętnie obok lustra? Jak wiele trzeba poświęcić, by osiągnąć doskonałość?

Nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem podczas 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego dokument Jacka Piotra Bławuta "Samotność dźwięku" to kolejny tytuł zakwalifikowany do konkursu w Koszalinie. Film przybliża postać kompozytora – Tomasza Sikorskiego. Na jego życiu zaważyły czasy komunizmu, w których przyszło mu tworzyć. Brak wolności i możliwości odkrywania samego siebie oraz brak zrozumienia jego twórczości przez środowiska artystyczne, odrzucające skrajną prostotę tej muzyki, odcisnęły na Sikorskim silne piętno. Bławut  śledzi losy artysty, którego niebywały talent i ogromna wrażliwość idą w parze z osamotnieniem.


kadr z filmu "Siłaczka" / fot. Młodzi i Film

Film Michała Janowa "Portier z hotelu Mewa" opisuje historię Włodzimierza Zawady, który żyje w czasach komunizmu. Jest portierem w hotelu robotniczym i wzorowym obywatelem, a jego niezmącone niczym życie upływa na codziennych małych rytuałach. Jedna z pozoru błaha rzecz, którą przypadkowo odkryje na hotelowym korytarzu, zaburza jego mały świat, a jego samego stawia w kafkowskiej sytuacji bez wyjścia. Okazuje się, że Zawada posłużył lokalnej władzy jako kozioł ofiarny do przypodobania się tzw. górze. Gdy misterny plan zdawał się prowadzić do sukcesu, sprawy nieoczekiwanie przybierają inny, zaskakujący obrót. "Portier z hotelu Mewa" to utrzymana w konwencji groteskowego kryminału historia, która w sposób zabawny i gorzki jednocześnie pokazuje, jak dwuznacznie funkcjonowała władza w Polsce czasu PRL-u.

W programie konkursu znalazł się także dokument "Niezależna Republika Samosiuk" Adama Lewandowskiego przybliżająca sylwetkę Zygmunta Samosiuka - gwiazdy kinematografii lat 70. W filmie wspominają go między innymi Andrzej Wajda, Piotr Szulkin, Krzysztof Gradowski, Janusz Majewski, Bogdan DziworskiDaniel Olbrychski, Zygmunt Malanowski oraz żona, Irena Karel.

Ponadto w konkursie znajdą się także: animacja "Carnalis" Anity Kwiatkowskiej- Nagvi oraz  "Muszkieterowie" Elżbiety Bełszej, "Gdzie jest Henio?" Malwiny Sworczuk i "Manu i kapusta" w reżyserii Oleksandra Pozdnyakova.
AK
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.09.2012
Zobacz również
Ińskie Lato Filmowe już za dwa tygodnie!
Zgłoś film na Festiwal Filmów Optymistycznych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll