PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.07.2012
Ujawniono kolejne tytuły filmów, które dołączyły do programu 31. Festiwalu Debiutów "Młodzi i Film" w Koszalinie. O laury walczyć będą między innymi "Yuma" Piotra Mularuka i cztery produkcje Studia Munka. 

"Yuma" Piotrka Mularuka to ekscytujące połączenie kina akcji, komedii i romansu. Trzy lata po upadku komuny Zyga (Jakub Gierszał) ma  dość oglądania kolorowego świata tylko w młodzieżowych pismach. Z pomocą kumpli z blokowiska zostaje królem "jumy" – drobnych kradzieży tuż za graniczną Odrą. Proceder szybko się rozpowszechnia, a małe, szare miasteczko dokonuje prawdziwego skoku cywilizacyjnego. Wkrótce jednak chłopakom przestaną wystarczać ciuchy i elektronika. Gdy wejdą w drogę rosyjskim gangsterom, a i regularnie okradani Niemcy powiedzą dość, zabawa zmieni się w niebezpieczną grę, która może prowadzić do katastrofy.


kadr z filmu "Yuma" / fot. Bartek Mrozowski

„Tom” to fabuła Pawła Tarasiewicza i Michaela Rabinovitza. Główny bohater to niewidomy nastolatek - Tom. Mieszka z ojcem na stacji benzynowej oddalonej od cywilizacji, a jego jedynym przyjacielem jest wirtualny kolega z czatu – Johnny B. Film ukazuje jeden dzień z życia chłopca, podczas którego odwiedza go stara przyjaciółka Katie. Spotkanie z dziewczyną pozwala mu dowiedzieć się czegoś więcej o sobie i tacie.

Wśród najnowszych tytułów konkursowych znalazły się cztery krótkometrażowe produkcje Studia Munka, działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Pierwszy z nich to dokument Grzegorza Zaricznego „Gwiazdek”, którego główny bohater, Marcin, zbliża się do 30 urodzin. Mieszka w małej miejscowości pod Krakowem. Sędziuje mecze piłkarskie w najniższych ligach, ale chce to zmienić. Ma dość ciągłego stresu, wynikającego z kontaktu z kibicami i zawodnikami. Dodatkową presję wywiera na nim matka, która oczekuje od niego konkretnych życiowych decyzji. W związku z tym Marcin stara się znaleźć lepszą pracę i dziewczynę. Kolejnym filmem jest "Offline" Jana P. Matuszyńskiego. Przedstawia historię nastoletniego Kacpra, który od jakiegoś czasu zna Anię. Dziewczyna okazała się jego ideałem. Jest tylko jeden problem - ukochana Kacpra nie istnieje. Nigdy nie istniała, ale Kacper postanawia ją odnaleźć. Pozostałe produkcje Studia Munka, które przeszły selekcję, to "Chomik" Bartka Ignaciuka oraz dokument "Życie stylem dowolnym"Adama Palenty.


kadr z filmu "Życie stylem dowolnym" / fot. Młodzi i Film

Wśród najnowszych konkursowych tytułów znalazła się także animacja "Agnieszka" Izabeli Bartosik- Burkhardt. Jest to opowieść o dziewczynce, która straciła matkę. Autorka w niezwykle plastyczny sposób ukazuje świat dziecka, które cierpi i rozpaczliwie tęskni za miłością. Film pokazuje historię Agnieszki, jej utraconego dzieciństwa, samotności i ludzkich instynktów, które umożliwią jej w końcu wyjście z izolacji i odnalezienie zagubionego wewnątrz siebie dziecka.
 
Dokument "Ciało Romy" to kolejny film, który będzie można obejrzeć w Koszalinie. Joanna  Ślesicka pokazuje w nim historię dojrzałej kobiety, która kontynuuje życie swojej tragicznie zmarłej córki. Dziewczynka uczyła się w szkole baletowej, marzyła o karierze tanecznej. Wszystko przerwał tragiczny wypadek. Po śmierci córki, matka podejmuje decyzję o podjęciu nauki tańca. Film bardzo stopniowo ujawnia informacje na temat tragedii oraz autentycznej roli tańca w życiu kobiety. "Ciało Romy" pokazuje tęsknotę za dzieckiem wyrażoną poprzez ciało, oraz terapeutyczną rolę tańca - jedynego łącznika pomiędzy kobietami.

Ostatni film, który oficjalnie przeszedł selekcję do konkursu w Koszalinie, to fabuła "Póki wilki syty". Olga Kałagate pokazuje historię 30-letniej Łucji, która mieszka na Śląsku. Bohaterka czuje niedosyt, jest rozdarta  między potrzebą kontaktu, a obawą przed mężczyznami, żyje samotnie w świecie, gdzie realność miesza się z fantazjami. Pewnego dnia postanawia oswoić tytułowego wilka.

 Więcej informacji na temat wyników selekcji jest na profilu festiwalu na Facebooku.
AK
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  26.07.2012
Zobacz również
„Yuma music video" - teledysk Kazika premierowo
Koszalin: "Dróżnik", "12 i 1/2", "Heavy Mental", "The Game" i "Distance" w konkursie!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll