PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  17.06.2013
"Bezsenność", "Miruna" i "Sploty jednego warkocza" to trzy filmy z Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego "Pomerania Film", które będzie można zobaczyć 25 czerwca o 13:00 w kinie Alternatywa.
   
"Bezsenność" w reżyserii Andrzeja Titkowa jest dokumentem poświęconym Leonardowi Borkowiczowi – jednej z kontrowersyjnych postaci polskiej historii powojennej i historii Szczecina. Leonard Borkowicz, urodził się w roku 1912 w całkowicie zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Bardzo wcześnie zafascynował go ruch komunistyczny. Jako piętnastolatek wstąpił do KZMP, a rok później został członkiem KPP. Był więźniem w Berezie Kartuskiej. Całe jego życie zostało podporządkowane doktrynie komunistycznej. W czasie II Wojny Światowej walczył w szeregach Czerwonej Armii i w I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Po wojnie piastował szereg eksponowanych stanowisk partyjnych i państwowych. W latach 1945-1949 pełnił funkcję wojewody szczecińskiego. Stopniowo odchodził coraz bardziej od komunizmu. Od połowy lat 70 popierał działającą w PRL opozycję. W roku 1987, dziennikarka radiowa Alicja Maciejowska zapytała go, między innymi, czy jest jeszcze komunistą. Borkowicz odpowiedział: Nie, komunistą nie jestem i nie tylko nie jestem komunistą, ale jestem antykomunistą - co może wydać dziwne u człowieka, który z ruchem komunistycznym był związany od roku 1927, od piętnastego roku życia. 26 października 1989 roku Leonard Borkowicz popełnił samobójstwo.


Kadr z filmu "Bezsenność" w reżyserii Andrzeja Titkowa / fot. Młodzi i Film


"Miruna" w reżyserii Piotra Sułkowskiego to film fabularny, dramat.  Dorosły Amis czuje się jakby cały czas znajdował się za niewidzialną szybą – nie potrafi współodczuwać z innymi ludźmi ich radości i smutków. W rezultacie jest samotny, a jego życie jest puste. Jedyną jego radością są wspomnienia, podczas których przenosi się do zaczarowanego świata nad morze, kiedy ojciec opowiadał mu piękne historie o zaczarowanym podwodnym świecie, w którym mieszkają niesamowite istoty takie jak Miruna – ryba, która posiada w okolicach gardła specjalny gruczoł, dzięki któremu po śmierci do jej organizmu przedostaje się toksyczna substancja. W małej ilości jad ma działanie euforyczne, jednak spożycie większej dawki może zakończyć się śmiercią. Postanawia zainscenizować podobną sytuację. Wynajmuje młodą prostytutkę i zabiera ją nad morze. Na ryby.

"Sploty jednego warkocza" w reżyserii Pawła Kulika i Michała Kulika to film dokumentalny opowiadający o losach lekarki i pisarki - Britte Wuttke. Splecione losy Polaków i Niemców opowiedziane jako historia człowieka uwikłanego w burzliwe dzieje czasów, w których przyszło mu żyć. Czasów trudnych, powojennych, w których następują zmiany i kształtuje się socjalizm w Polsce. Bohaterka opowiada o swoim życiu, rodzinie oraz sytuacjach, w których się znalazła. W filmie udział biorą osoby blisko związane z bohaterką: jej córka Olga, liczni przyjaciele oraz znajomi. Dokument jest zapiskiem historii Britte i „jej Międzyzdrojów”, w których żyła przez blisko 40 lat. Britta Wuttke poprzez swoją pracę oraz prowadzoną działalność społeczną na rzecz Domu Dziecka w Lubinie, była osobą dobrze znaną społeczności lokalnej. Film zrealizowany został przez Stowarzyszenie „Edukacja, Nauka, Kultura” (SENK) ze Szczecina, we współpracy z producentem filmów dokumentalnych Q-Vision Michał Kulik. Reżyserem filmu jest Paweł Kulik, który jest również reżyserem pierwszej części filmu o losach Britte Wuttke pt. Złodroże. Film powstał w 1998 roku i był prezentowany podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej nadającej B. Wuttke tytuł Honorowy Obywatel Międzyzdrojów w 2010 roku.


Kadr z filmu "Sploty jednego warkocza", reż. Paweł Kulik i Michał Kulik / fot. Młodzi i Film


AK
Młodzi i Film
Ostatnia aktualizacja:  17.06.2013
Zobacz również
Młodzi i Film: klub festiwalowy!
Prawo autorskie na spotkaniu z mec. Klaudią Błach- Morysińską
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll