Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
"Kanadyjskie sukienki" Macieja Michalskiego, "Tajemnica Westerplatte" Pawła Chochlewa, „Magdalena” Mateusza Znanieckiego i "Od pełni do pełni" Tomasza Szafrańskiego będą walczyć o Wielkiego Jantara podczas 32. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Znamy także kolejne tytuły fabuł, dokumentów i animacji zakwalifikowanych do Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Filmowych.
"Kanadyjskie sukienki" to debiut fabularny Macieja Michalskiego. Na urodzinach Zofii przenosimy się w świat polskiej wsi z lat 80-tych. Urodziny te są wielką ucztą smaków, kolorów, ludzi tamtego czasu, ale przede wszystkim oczekiwaniem na przyjazd Amelii i Tadeusza - córki i męża mieszkających od 10 lat w Kanadzie. Niespodziewanie Amelia przyjeżdża sama. Przenosząc się w przeszłość, poznajemy prawdziwe powody jej wyjazdu i Kanadę daleką od wymarzonego ideału całej rodziny. Brutalna prawda o ojcu i niej samej, ukrywana jest przed Zofią do ostatniego momentu, a to tylko początek zawiłych historii rodzinnych.
Kadr z filmu "Kanadyjskie sukienki" w reżyserii Macieja Michalskiego . Fot. Tongariro Releasing
"Tajemnica Westerplatte" w reżyserii Pawła Chochlewa to film o dramacie walki. O wyborach człowieka w obliczu śmiertelnego zagrożenia, o odwiecznym sporze wizji racjonalnej, którą reprezentuje major Sucharski (Michał Żebrowski) z wizją romantyczną kapitana Dąbrowskiego (Robert Żołędziewski). Jeden nie chce skazywać swych żołnierzy na ostateczną zagładę, drugi pragnie walczyć do ostatniej kropli krwi. "Tajemnica Westerplatte" to obraz wojny, w którym heroizm przeplata się z lękiem, a obok wielkości i poświęcenia jest także małość i słabość. Reżyser, unikając łatwych osądów, dotknął natury bohaterstwa i wojny, sugestywnie pokazał jej nie tylko militarne, ale i psychiczne konsekwencje.
Kadr z filmu "Tajemnica Westerplatte" w reżyseri Pawła Chochlewa. Fot. ITI Cinema
Mateusz Znaniecki w Koszalinie pokaże swój debiut „Magdalena”. Jest to historia młodej dziewczyny, Magdaleny, absolwentki akademii muzycznej, która dużo większym zainteresowaniem niż fortepian darzy hip-hop. Za namową brata przyjeżdża z Warszawy do wiejskiego kościoła, aby podjąć pracę organistki. Jej pojawienie się w parafii wywołuje żywe zainteresowanie lokalnych mężczyzn. Zaprzyjaźnia się z księdzem Jackiem, który imponuje jej swoją mądrością, poczuciem humoru i pasją z jaką realizuje swoje życiowe powołanie. Z czasem ta przyjaźń zaczyna przeradzać się w uczucie, które w zaistniałych okolicznościach nie ma szans na powodzenie. Uwadze wiernych nie umyka rosnąca zażyłość łącząca organistkę i proboszcza, co powoduje ich niechęć i manifestację sprzeciwu.
kadr z filmu "Magdalena" w reżyserii Mateusza Znanieckiego. Fot. Isyrius
Kolejnym filmem zakwalifikowanym do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Filmowych jest komedia "Od pełni do pełni" Tomasza Szafrańskiego. To przewrotna komedia o wróżce, która udaje, że wierzy w magię, podrywaczu, który udaje, że wierzy wróżce, iluzjoniście, który udaje, że jest kimś innym i zakochanej kobiecie, która wierzy, że prawdziwą miłość może znaleźć dopiero w przyszłym wcieleniu.
kadr z filmu "Od pełni do pełni" w reżyserii Tomasza Szafrańskiego. Fot. SPInka
W konkursie krótkometrażowych debiutów fabularnych o Jantara powalczą "Granice wytrzymałości" Marka Marlikowskiego, „Częstotliwość drgań” Arka Biedrzyckiego, „Strażnicy” Krzysztofa Szota, „Powrót” Ewy Bukowskiej, "Mazurek" Julii Kolberger, „Matka” Łukasz Ostalskiego i „Kolorowe dni” Tomasza Jeziorskiego.
kKadr z filmu "Mazurek"w reżyserii Julii Kolberger . Fot. Studio Munka
"Ab ovo" Anity Kwiatkowskiej- Naqvi, „Kigo” Izumi Yoshidy, "Łukasz i Lotta" Renaty Gąsiorowskiej to animacje, które staną do walki o Jantara w kategorii najlepszy krótkometrażowy debiut animowany. Wśród dokumentów zakwalifikowanych do tegorocznej edycji konkurs znalazły się "Pożegnanie" w reżyserii Katarzyny Maciejko- Kowalczyk, Agnieszki Kowalczyk oraz Magdaleny Kowalczyk, „Horoskopy miłości” Macieja Buchwalda, "Odwiedziny" Mateja Bobrika oraz "Kiedy będę ptakiem" Moniki Pawluczuk.
32. edycja festiwalu „Młodzi i Film” rozpocznie się 24 czerwca i potrwa do 29. Organizatorzy imprezy codziennie na swoim facebookowym profilu zdradzają kolejne tytuły filmów zakwalifikowanych do tegorocznych konkursów.
Kadr z filmu "Pożegnanie" w reżyserii Katarzyny Maciejko- Kowalczyk, Agnieszki Kowalczyk oraz Magdaleny Kowalczyk. Fot. Wajda Studio
Wiadomo już, że przewodniczącymi tegorocznych jury będą Juliusz Machulski i Sławomir Fabicki. Zaś gościem honorowym Festiwalu, laureat Wielkiego Jantara sprzed 40 lat - Krzysztof Zanussi.
AK
Młodzi i Film
Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013
Konkurs: wygraj pobyt na Festiwalu "Młodzi i Film"!
Młodzi i Film: znamy pierwsze tytuły konkursowe!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025