PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Kanadyjskie sukienki" Macieja Michalskiego, "Tajemnica Westerplatte" Pawła Chochlewa, „Magdalena” Mateusza Znanieckiego i "Od pełni do pełni" Tomasza Szafrańskiego będą walczyć o Wielkiego Jantara podczas 32. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Znamy także kolejne tytuły fabuł, dokumentów i animacji zakwalifikowanych do Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Filmowych.

"Kanadyjskie sukienki" to debiut fabularny Macieja Michalskiego. Na urodzinach Zofii przenosimy się w świat polskiej wsi z lat 80-tych. Urodziny te są wielką ucztą smaków, kolorów, ludzi tamtego czasu, ale przede wszystkim oczekiwaniem na przyjazd Amelii i Tadeusza - córki i męża mieszkających od 10 lat w Kanadzie. Niespodziewanie Amelia przyjeżdża sama. Przenosząc się w przeszłość, poznajemy prawdziwe powody jej wyjazdu i Kanadę daleką od wymarzonego ideału całej rodziny. Brutalna prawda o ojcu i niej samej, ukrywana jest przed Zofią do ostatniego momentu, a to tylko początek zawiłych historii rodzinnych.


 Kadr z filmu "Kanadyjskie sukienki" w reżyserii Macieja Michalskiego . Fot. Tongariro Releasing

"Tajemnica Westerplatte" w reżyserii Pawła Chochlewa to film o dramacie walki. O wyborach człowieka w obliczu śmiertelnego zagrożenia, o odwiecznym sporze wizji racjonalnej, którą reprezentuje major Sucharski (Michał Żebrowski) z wizją romantyczną kapitana Dąbrowskiego (Robert Żołędziewski). Jeden nie chce skazywać swych żołnierzy na ostateczną zagładę, drugi pragnie walczyć do ostatniej kropli krwi. "Tajemnica Westerplatte" to obraz wojny, w którym heroizm przeplata się z lękiem, a obok wielkości i poświęcenia jest także małość i słabość. Reżyser, unikając łatwych osądów, dotknął natury bohaterstwa i wojny, sugestywnie pokazał jej nie tylko militarne, ale i psychiczne konsekwencje.


Kadr z filmu "Tajemnica Westerplatte" w reżyseri Pawła Chochlewa. Fot. ITI Cinema

Mateusz Znaniecki w Koszalinie pokaże swój debiut „Magdalena”. Jest to historia młodej dziewczyny, Magdaleny, absolwentki akademii muzycznej, która dużo większym zainteresowaniem niż fortepian darzy hip-hop. Za namową brata przyjeżdża z Warszawy do wiejskiego kościoła, aby podjąć pracę organistki. Jej pojawienie się w parafii wywołuje żywe zainteresowanie lokalnych mężczyzn. Zaprzyjaźnia się z księdzem Jackiem, który imponuje jej swoją mądrością, poczuciem humoru i pasją z jaką realizuje swoje życiowe powołanie. Z czasem ta przyjaźń zaczyna przeradzać się w uczucie, które w zaistniałych okolicznościach nie ma szans na powodzenie. Uwadze wiernych nie umyka rosnąca zażyłość łącząca organistkę i proboszcza, co powoduje ich niechęć i manifestację sprzeciwu.


kadr z filmu "Magdalena" w reżyserii Mateusza Znanieckiego. Fot. Isyrius

Kolejnym filmem zakwalifikowanym do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Filmowych jest komedia "Od pełni do pełni" Tomasza Szafrańskiego. To przewrotna komedia o wróżce, która udaje, że wierzy w magię, podrywaczu, który udaje, że wierzy wróżce, iluzjoniście, który udaje, że jest kimś innym i zakochanej kobiecie, która wierzy, że prawdziwą miłość może znaleźć dopiero w przyszłym wcieleniu.


kadr z filmu "Od pełni do pełni" w reżyserii Tomasza Szafrańskiego. Fot. SPInka

W konkursie krótkometrażowych debiutów fabularnych o Jantara powalczą "Granice wytrzymałości" Marka Marlikowskiego, „Częstotliwość drgań” Arka Biedrzyckiego, „Strażnicy” Krzysztofa Szota, „Powrót” Ewy Bukowskiej, "Mazurek" Julii Kolberger, „Matka” Łukasz Ostalskiego i „Kolorowe dni” Tomasza Jeziorskiego.

 
kKadr z filmu "Mazurek"w reżyserii Julii Kolberger . Fot. Studio Munka

"Ab ovo" Anity Kwiatkowskiej- Naqvi, „Kigo” Izumi Yoshidy, "Łukasz i Lotta" Renaty Gąsiorowskiej to animacje, które staną do walki o Jantara w kategorii najlepszy krótkometrażowy debiut animowany. Wśród dokumentów zakwalifikowanych do tegorocznej edycji konkurs znalazły się "Pożegnanie" w reżyserii Katarzyny Maciejko- Kowalczyk, Agnieszki Kowalczyk oraz Magdaleny Kowalczyk, „Horoskopy miłości” Macieja Buchwalda, "Odwiedziny" Mateja Bobrika oraz "Kiedy będę ptakiem" Moniki Pawluczuk.

32. edycja festiwalu „Młodzi i Film” rozpocznie się 24 czerwca i potrwa do 29. Organizatorzy imprezy codziennie na swoim facebookowym profilu zdradzają kolejne tytuły filmów zakwalifikowanych do tegorocznych konkursów.


Kadr z filmu "Pożegnanie" w reżyserii Katarzyny Maciejko- Kowalczyk, Agnieszki Kowalczyk oraz Magdaleny Kowalczyk. Fot. Wajda Studio

Wiadomo już, że przewodniczącymi tegorocznych jury będą Juliusz Machulski i Sławomir Fabicki. Zaś gościem honorowym Festiwalu, laureat Wielkiego Jantara sprzed 40 lat - Krzysztof Zanussi.

AK
Młodzi i Film
Ostatnia aktualizacja:  27.05.2013
Zobacz również
Konkurs: wygraj pobyt na Festiwalu "Młodzi i Film"!
Młodzi i Film: znamy pierwsze tytuły konkursowe!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll