PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Organizatorzy 32. koszalińskiego festiwalu debiutów filmowych Młodzi i Film przedstawili przewodniczących jury tegorocznych konkursów.

Juliusz Machulski pokieruje obradami jury w konkursie filmów pełnometrażowych. Jest reżyserem, scenarzystą, producentem filmowy, aktorem i dramaturgiem. To jeden z najwybitniejszych polskich twórców kina komediowego. Autor takich klasyków gatunku jak "Vabank", "Vabank II, czyli riposta", "Seksmisja", "Kingsajz".


Juliusz Machulski / Fot. Szymon Pulcyn/SFP

Zagrał w takich filmach jak: "Personel" (1975) Krzysztofa Kieślowskiego, "Indeks" (1977) Janusza Kijowskiego, "Constans" (1980) Krzysztofa Zanussiego i "W biały dzień" (1980) Edwarda Żebrowskiego. Jego pierwsze reżyserskie dzieła, etiudy "Paralaksa" (1976), "Gorączka mleka" (1977) i "Wolna sobota" (1977) otrzymały w roku 1978 Nagrodę Krytyki i Jury na Festiwalu Etiud Filmowych w Warszawie.

Kinowy debiut reżyserski, "Vabank" z 1981 roku okazał się rewelacją - komedia kryminalna w stylu retro z ojcem reżysera, Janem Machulskim, w roli głównej odniosła ogromny sukces frekwencyjny, została doceniona przez krytykę i z miejsca weszła do polskiej popkultury. Film przyniósł Machulskiemu Nagrodę za Debiut Reżyserski na Festiwalu w Gdyni, oprócz tego zdobył m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Komediowych w Marsylii i dyplom jury na MFF w Karlovych Varach. Ten pierwszy hit nie przygotował jednak widzów i krytyków na fenomen jakim miał być drugi film Machulskiego. Nakręcona w 1983 roku "Seksmisja" łącząca rzadką w polskim kinie konwencję science fiction z satyrą na wojnę płci, feminizm i systemy totalitarne stała się filmem kultowym, z którego sceny kojarzą wszyscy, a cytatami z dialogów mówi już trzecie pokolenie. Role Jerzego Stuhra i Olgierda Łukasiewicza to po dziś dzień wzór aktorstwa komediowego, a scenografia stanowi lekcję jak niedrogimi środkami osiągnąć doskonale wiarygodny fantastyczny efekt. W 1999 roku w ankiecie tygodnika "Polityka" "Seksmisja" została uznana trzecim najciekawszym polskim filmem XX wieku, w 2008 otrzymała zaś Specjalną "Złotą Kaczkę" miesięcznika "Film" dla Polskiej Komedii Stulecia. Pasmo sukcesów w latach 80. kontynuowały wyjątkowo udany sequel "Vabank II, czyli riposta" (1984), baśniowa satyra "Kingsajz" (1987) i wyrażające miłość reżysera do filmowej klasyki "Deja vu" (1989). W następnej dekadzie Machulski nakręcił "Szwadron" (1992), jedno z jego niewielu niekomediowych dzieł - dramat historyczny o Powstaniu Styczniowym, a także nagrodzoną Złotymi Lwami na FPFF w Gdyni komedię sensacyjną "Girl Guide" (1995) oraz dwie części kasowego hitu o przygodach Jurka Kilera, "Kiler" (1997) i "Kilerów 2-óch" (1999).

Sławomir Fabicki będzie przewodniczącym tegorocznego jury konkursu filmów krótkometrażowych. Jest absolwentem Studium Scenariuszowe PWSFTViT w Łodzi. W 2002 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi.  W 2001 roku nominowany do studenckiego Oscara za film "Męska sprawa" w kategorii film zagraniczny. Otrzymał Europejska Nagrodę Filmową Felix , a także Nagrodę Jury wyróżnienie w Cannes za film "Z odzysku". Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej od 2001 roku. W latach 2005-2008 pierwszy prezes Stowarzyszenia Film 1,2.

 
Sławomir Fabicki(po prawej stronie) / fot. CK105

Fabicki na swoim reżyserskim koncie ma już kilka filmów, za które otrzymał międzynarodowe nagrody. Jego fabularny debiut "Z odzysku" nagradzany był w Polsce i zagranicą. Kolejna fabuła - "Miłość" przyniosła mu nagrodę główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Kino pavasaris" w Wilnie, "Złote Drzewko Oliwne" w Lecce i "Złotego Prometeusza" w Tbilisi.

32. edycja festiwalu Młodzi i Film odbędzie się w dniach 24-29 czerwca. Na facebookowym profilu Młodzi i film codziennie zdradzają dwa tytuły filmów konkursowych. Szczegółowy program będzie znany już wkrótce.

AK
Młodzi i Film / Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  15.05.2013
Zobacz również
Młodzi i Film: znamy pierwsze tytuły konkursowe!
Krzysztof Zanussi gościem specjalnym festiwalu "Młodzi i Film"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll