PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Kolejna odsłona wystawy „Roman Polański. Aktor. Reżyser” odbędzie się w The L Space Gallery w Toronto w dniach 11 września  –  10 października 2012 roku.

Przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi ekspozycja otworzy Toronto Polish Film Festival. Wystawa prezentuje dorobek  twórcy światowego kina, jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich artystów, który sławę i popularność w kinie światowym zawdzięcza takim filmom jak: „Nóż w wodzie”, „Matnia”, „Wstręt”, „Dziecko Rosemary”, „Chinatown”, „Tess” czy „Pianista”. To jeden z najbardziej fascynujących twórców naszych czasów: genialny, charyzmatyczny, ekscentryczny, impulsywny, bezkompromisowy – mówią o nim współpracownicy.

Ekspozycja obejmuje plakaty, zdjęcia, werki, fotosy i fragmenty filmów, które reżyserował Roman Polański i w których wystąpił jako aktor. Wśród nich znajdują się zdjęcia z planów filmowych, pochodzące z jego prywatnego archiwum, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi od przyjaciół Reżysera, między innymi od Andrzeja Wajdy, Andrzeja Kostenki, Gene Gutowskiego, Leopolda Rene Nowaka. Ich autorami są wspaniali operatorzy - Jerzy Lipman, Andrzej Kostenko, Witold Sobociński, Andrzej Kondratiuk czy znakomici fotosiści - Guy Ferrandis, Piotr Bujnowicz. Na wystawie będzie można obejrzeć również fotografie Romana Polańskiego jako aktora, grywającego w swoich filmach i u zaprzyjaźnionych reżyserów, między innymi u Andrzeja Wajdy („Pokolenie”, „ Lotna”, „Niewinni czarodzieje”, „Samson”, „Zemsta”), Andrzeja Munka („ Zezowate szczęście”), Janusza Morgensterna ( „Do widzenia, do jutra”). Zagrał także w „Czystej formalnościGiuseppe Tornatore  w „Wielkim zmęczeniuMichela Blanca, w „Godzinach  szczytu 3Bretta Ratnera  czy „Cichym chaosieAntonio Luigi Grimaldiego.

Kuratorami wystawy są Krystyna Zamysłowska i Piotr Kulesza z Muzeum Kinematografii w Łodzi.  - Ekspozycja „Roman Polański. Aktor. Reżyser” uczestniczyła w wielu spektakularnych wydarzeniach filmowych. Światowa premierę miała podczas 60 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale w 2010 roku. Chociaż Roman Polański nie mógł uczestniczyć w jej otwarciu, licznie przybyła ekipa prezentowanego na festiwalu „Autora widmo”, na czele z Olivią Williams i Ewanem McGregorem. W São Paulo wystawa towarzyszyła premierze „Autora widmo” w Brazylii -  mówi Krystyna Zamysłowska.

Piotr Kulesza opowiada o ogromnej popularności ekspozycji na świecie: Jest to kolejna odsłona wystawy za oceanem. Do tej pory ekspozycja była prezentowana podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rio de Janeiro. W trakcie tournée europejskiego odwiedziła do tej pory między innymi Niemcy (Muzeum Filmu w Duesseldorfie), Wielką Brytanię (podczas 8 Festiwalu Polskich Filmów KINOTEKA w Londynie), Czechy (17 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Febiofest oraz retrospektywy  Romana Polańskiego w Pradze), Węgry oraz Belgię, gdzie była prezentowana w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, w jednej z najbardziej cenionych galerii sztuki Bozar w Brukseli. Po raz pierwszy zaprezentowano tam wystawę filmową.

 

 


 
Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie. Partnerem pokazów jest Konsulat Generalny  Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, EKRAN Toronto Polish Film Festival, The L Space Gallery.

 

 

Waro przypomnieć, że Roman Polański już w czasie studiów w szkole filmowej w Łodzi zrobił „Dwóch ludzi z szafą”, za których otrzymał kilka międzynarodowych nagród, w tym brązowy medal w Brukseli. W 1962 zrealizował swój pierwszy głośny film "Nóż w wodzie". Obraz wzbudził wielkie zainteresowanie na świecie, był nominowany do Oscara. Chociaż go nie zdobył, stał się przepustką reżysera na Zachód. W połowie lat 60. Polański zrealizował "Wstręt" i „Matnię” w Wielkiej Brytanii, a w 1968 zadebiutował w USA obrazem "Dziecko Rosemary". Film odniósł wielki sukces. Wyprodukowany w 1974 roku "Chinatown" potwierdził pozycję artysty jako wybitnego twórcy. Od tamtej pory każdy kolejny jego film wzbudza zainteresowanie zarówno widzów, jak i krytyków. W 2011 na ekranach kin na całym świecie gościł jego dziewiętnasty pełnometrażowy film „Rzeź”.

 

fotografie: Muzeum Kinematografii

Anna Michalska
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  11.08.2012
Zobacz również
60. urodziny Jacka Siweckiego
Scenarzysta "Żółtego szalika" kończy 60 lat
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll