PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  5.08.2012
Albina Barańska, scenograf i dekorator wnętrz, której pracę możemy podziwiać w ponad stu filmach, 5 sierpnia obchodzi 80. urodziny. Od 43 lat jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Albina Barańska urodziła się 5 sierpnia 1932 roku w Taganrogu (wtedy ZSRR). - Byłam dzieckiem dramatycznie doświadczonym przez drugą wojnę światową. Im dłużej żyję, tym częściej wydaje mi się, że moja wrażliwość pochodzi właśnie z czasów wojny. Wrodzony optymizm, apetyt na życie, to kontra wobec pesymizmu tamtych lat - mówi Albina Barańska w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim.

Albina Barańska, fot. członkowska SFP

Albina Barańska skończyła liceum plastyczne w Łodzi. Pracowała w fabryce dywanów, a następnie w Szkole Filmowej. Pisała czołówki filmowe i pomagała robić scenografie szkolnych etiud. Po raz pierwszy z pełnometrażowym kinem zetknęła się jako współpracownik scenografa na planie "Marysi i krasnoludków" w reżyserii Jerzego Szeskiego i Konrada Paradowskiego, który był połączeniem filmu aktorskiego, przyrodniczego i lalkowego. - Jerzy Szeski zażyczył sobie, żeby źródełko fotografowane z góry, miało odcień ultramaryny. Biegałam tam i z powrotem z barwnikami. Całe ręce miałam fioletowe, długo nie mogłam się domyć, ale ilekroć uruchamiana była kamera, błękitny kolor "odpływał" w siną dal - wspomina Albina Barańska.

W filmografii Albiny Barańskiej znajduje się ponad sto tytułów - filmów i seriali. Wśród nich między innymi "Lalka", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Janosik" (serial i film fabularny), "Był jazz" Feliksa Falka, "Ogniem i mieczem"Jerzego Hoffmana, "Chopin. Pragnienie miłości" Jerzego Antczaka, "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej oraz "Kobieta z prowincji", "Dwa Księżyce", "Horror w wesołych bagniskach", "Parę osób, mały czas", "Księstwo" - Andrzeja Barańskiego, prywatnie męża Albiny.

- Żeby pięknie zestawiać barwy i desenie, a z pojedynczych, rozproszonych przedmiotów komponować intrygujące zestawy, potrzebna jest intuicja. Nie zastanawiam się godzinami nad wystrojem konkretnych filmowych wnętrz. Wiem, jak powinny wyglądać. To się czuje - mówi Albina Barańska.

KJ
sfp
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Zmarł Erwin Axer
65. urodziny Wiesława Dąbrowskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll