PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  27.07.2012
Pogrzeb Andrzeja Łapickiego, wybitnego polskiego aktora, odbył 27 lipca na warszawskich Powązkach. Artysta zmarł 21 lipca w swoim domu w Warszawie. Miał prawie 88  lat.

W pogrzebie artysty wzięli udział przedstawiciele świata kultury między innymi Krystyna Janda, Daniel  Olbrychski, Jan Englert. Władze państwowe reprezentowali minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich.

  Andrzej Łapicki / fot. AKPA
- Andrzej Łapicki uważał, że po aktorze pozostaje świadectwo tych, którzy go oglądali - przypomniał ks. Adam Boniecki w homilii podczas uroczystości pogrzebowych. Podkreślił też, że przemija pokolenie aktorów kształtujących naszą kulturę.  O Łapickim powiedział, że "był aktorem z chłodnym dystansem". - Mówił, że teatr to też sam aktor. Uważał, że po aktorze pozostaje ulotność, świadectwo tych, którzy go oglądali - mówił Boniecki,
nawiązując do postawy zmarłego artysty.
Przypomniał o działalności opozycyjnej Łapickiego w okresie PRL. Wspomniał też, że aktor był posłem na Sejm w latach 1989-1991, wybitnym nauczycielem akademickim i rektorem stołecznej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.
Po mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza aktor spoczął w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim.

Łapicki był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów, miał w swoim dorobku ponad 100 ról teatralnych oraz kilkadziesiąt telewizyjnych i filmowych.

Artysta urodził się 11 listopada 1924 roku w Rydze. Podczas okupacji rozpoczął studia w tajnym Polskim Instytucie Sztuki Teatralnej. Dyplom uzyskał już po wojnie. Na scenie zadebiutował w 1945 w krakowskim teatrze imienia Juliusza Słowackiego.

Wielkie filmowe kreacje Łapickiego to  rola w "Jak daleko stąd, jak blisko" (1971) Tadeusza  Konwickiego oraz w "Piłacie i innych" (1972) Andrzeja Wajdy. Aktor współpracował z tymi reżyserami nie po raz pierwszy - z Konwickim spotkał się już w 1968 roku przy "Salcie", a w 1969 zagrał we"Wszystko na sprzedaż" Wajdy. W 1999  wykreował postać księdza w "Panu Tadeuszu" Wajdy.

Łapicki dwukrotnie był rektorem stołecznej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (1981-1987, 1993-1996); przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich (1989 - 1996), a w latach 1989-1991 był też posłem na Sejm z ramienia "Solidarności".
AK
PAP
Ostatnia aktualizacja:  30.07.2012
Zobacz również
August Kowalczyk nie żyje
Gwiazda tygodnia - Katarzyna Figura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll