PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  25.07.2012

Odlana w brązie Irena Kwiatkowska "usiadła" 25 lipca  na poświęconej jej ławeczce w Parku Uzdrowiskowym przy nadmorskiej promenadzie w Ustce, mieście, w którym aktorka lubiła spędzać wakacje.

W uroczystości odsłonięcia ławeczki uczestniczyli bliscy i znajomi artystki: . jej siostrzenica Krystyna Jabłońska-Kwiatkowska, aktorzy Artur Barciś i Marek Barbasiewicz, publicyści Daniel i Agata Passent oraz wielu mieszkańców i turystów. Ceremonię otworzył kompozytor Jerzy Derfel, który wykonał na trąbce utwór "Glory, Glory, Hallelujah".


Pomnik Ireny Kwiatkowskiej projektu Piotra Garstki i Piotra Szmyta, fot. RN/Forum

Burmistrz Ustki Jan Olech powiedział podczas uroczystości, że jest dumny z tego, iż Irena Kwiatkowska "na miejsce swoich wakacyjnych wyjazdów zawsze wybierała Ustkę".

Artur Barciś wspominając aktorkę wyjawił, że w czasie pierwszego spotkania na scenie Irena Kwiatkowska dała mu następującą radę: Pamiętaj, musisz mówić głośno i wyraźnie, bo jesteś mały, żeby cię wszyscy słyszeli. Zapamiętałem to sobie i staram się dzięki temu mieć dobrą dykcję.

Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej nawiązuje kształtem do rozwiniętej taśmy filmowej, z charakterystyczną perforacją na brzegach. Obok siedzącej aktorki są dwa wolne miejsca.

Wzruszona siostrzenica artystki Krystyna Jabłońska-Kwiatkowska chwaliła pracę autorów rzeźby, wielkopolskich rzeźbiarzy Piotra Garstki i Piotra Szmyta. - Jest jak żywa. Bardzo mnie wzrusza jej widok i obliguje do tego, żeby stale tu przyjeżdżać i się z nią spotykać  - powiedziała

Irena Kwiatkowska (1912-2011) była jedną z najbardziej znanych polskich aktorek. Występowała w teatrze, kabaretach i filmach. Studiowała na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Zawodu uczyli ją między innymi Aleksander Zelwerowicz i Stefan Jaracz. W 1935 roku trafiła do słynnego w stolicy kabaretu - Cyrulika Warszawskiego - i występowała w rewii "Pod włos". Miała angaże w teatrach w Warszawie, Poznaniu i Katowicach.

Podczas okupacji niemieckiej brała udział w tajnych przedstawieniach, współpracując z reżyserami Tadeuszem Byrskim i Leonem Schillerem. Po Powstaniu Warszawskim opuściła miasto: pieszo z plecakiem, w którym mieścił się cały jej dobytek, dotarła aż do Makowa Podhalańskiego, by do Warszawy powrócić dopiero w 1948 roku.

W listopadzie 1946 roku dołączyła do pierwszego powojennego kabaretu Siedem Kotów w Krakowie prowadzonego najpierw przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, potem przez Mariana Eilego. Od roku 1948 była związana z teatrami stolicy: Klasycznym (1948-1949), Współczesnym (1949-1951), Teatrem Satyryków (1952-1958), Komedią (1958-1960), Syreną (1960-1972), Ludowym (1972-1974), Nowym (1974-1994). Stworzyła ponad sto ról teatralnych.

Kwiatkowska była gwiazdą kabaretów: Szpak (1954-1961), Dudek (1964-1974) i telewizyjnego Kabaretu  Starszych Panów stworzonego przez Jeremiego Przyborę i Jerzego Wasowskiego. Zagrała w ponad dwudziestu przedstawieniach Teatru Telewizji. Występowała w wielu audycjach Polskiego Radia.

Była również znakomitą aktorką filmową. Debiutowała w 1945 roku w filmie Antoniego Bohdziewicza "2x2=4". Widzowie zapamiętali ją przede wszystkim jako Kobietę Pracującą w "Czterdziestolatku" oraz matkę Pawła w serialu telewizyjnym "Wojna domowa"(1965) w reżyserii Jerzego Gruzy. Miłośnicy seriali mogli ją oglądać również w "Zmiennikach" (1986) w reżyserii Stanisława Barei.

Wystąpiła w komediach muzycznych w reżyserii Janusza Rzeszewskiego "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy" (1978) i "Lata dwudzieste... lata trzydzieste..." (1983). Pojawiła się też w filmach "Pan Kleks w kosmosie" (1988) Krzysztofa Gradowskiego i "Rozmowy kontrolowane" (1991) Sylwestra Chęcińskiego oraz serialu "Graczykowie" (2000-2001).

Za swoje role Irena Kwiatkowska otrzymała wiele nagród.

Zmarła 3 marca 2011 roku w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w podwarszawskim Skolimowie. Została
pochowana obok męża Bolesława Kielskiego na cywilnym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  25.07.2012
Zobacz również
65. urodziny Marii Siniarskiej-Chondrokostas
Zmarła Barbara Armatys
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll