PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  27.07.2012
Nasza „nadwiślańska Marilyn Monroe” była symbolem seksu polskiego kina lat 80. Zadebiutowała jako 17-latka rolą uczennicy w telewizyjnym filmie „Mysz”. Jeszcze przed ukończeniem warszawskiej szkoły teatralnej wystąpiła m. in. w „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego oraz w „Osobistym pamiętniku grzesznika przez niego samego spisanym” Wojciecha Jerzego Hasa.

Prawdziwą popularność przyniosły jej występy w „Pierścieniu i róży” Jerzego Gruzy, „Kingsajzie” Juliusza Machulskiego oraz w „Pociągu do Hollywood” Radosława Piwowarskiego. W tym ostatnim zagrała pełną seksapilu kandydatkę na gwiazdę, Mariolę Wafelek, która marzy o wielkiej karierze w dalekiej Ameryce. Także Katarzyna Figura chciała odnieść sukces za oceanem. Pojawiła się nawet epizodycznie w dwóch filmach Roberta Altmana. W „Graczu”, gdzie zagrała samą siebie, oraz jako asystentka Sissy w „Pret-a-porter”. Z marzeń o zagranicznej karierze i wyjeździe za „wielką wodą” pozostał jej amerykański mąż-biznesmen, z którym jest związana od 12. lat oraz dwójka dzieci. Trzecie, najstarsze, ma z pierwszym mężem.


"Historie miłosne", fot. materiały prasowe

Ze względu na swoją nomen omen figurę oraz sporych rozmiarów biust, reżyserzy często obsadzali ją w rolach seksownych blondynek, prostytutek oraz kobiet bogaczy i gangsterów. Jedną z bardziej znanych była Rysia (żona Siary Siarzewskiego) w kultowych komediach Juliusza Machulskiego "Kiler" i „Kiler-ów 2-óch”. Do swoich filmów zaangażowali ją również Marek Koterski („Porno”, Ajlawju”, za który otrzymała nagrodę na festiwalu w Gdyni, "Wszyscy jesteśmy Chrystusami") i Jerzy Stuhr ("Historie miłosne"). Trzykrotnie zaprezentowała też swoje wdzięki w sesjach erotycznych dla polskiego wydania magazynu „Playboy” (1994, 1997, 2008). Gwoli sprawiedliwości dodajmy, że nie wszyscy filmowcy stawiali tylko na jej seksapil. Jednym z nich był Andrzej Kondratiuk, u którego pojawiła się w: „Mlecznej drodze” , „Wrzecionie czasu” i „Słonecznym zegarze”.


"Wrzeciono czasu", fot. materiały prasowe

Wraz z upływem lat Katarzyna Figura coraz częściej zaczęła się wcielać w postaci kobiet dojrzałych. Ubica w filmie „Ubu Król” Piotra Szulkina przyniosła jej kolejną nagrodę na festiwalu w Gdyni, zaś rola Haliny Iwanek w „Żurku” Ryszarda Brylskiego - filmowego Orła. Wkrótce będzie można ją oglądać jako Halinkę w „Yumie” Piotra Mularuka. Również na scenie teatralnej, gdzie w ostatnich latach zagrała m. in. w „Alinie na zachód” Pawła Miśkiewicza oraz jako Paula Strasberg w przedstawieniu Krystiana Lupy pod znamiennym tytułem „Persona. Marylin”. Oba spektakle prezentowano na deskach stołecznego Teatru Dramatycznego, z którym Katarzyna Figura jest zawodowo związana do dziś. Poza sceną pojawiła się też w siódmej edycji telewizyjnego show „Taniec z gwiazdami”.


"Yuma", fot. materiały prasowe

Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Łapickiego
65. urodziny Marii Siniarskiej-Chondrokostas
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll