PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  20.06.2012
Andrzej Haliński, Przewodniczący Koła Scenografów Stowarzyszenia Filmowców Polskich, odebrał 19 czerwca Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", nadany mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego
Andrzej Haliński z medalem Gloria Artis, FOT. Katarzyna Cegłowska/SFP

Andrzej Haliński zajmuje się scenografią filmową od 1972 roku. Jego dorobek twórczy zawiera wiele wybitnych filmów, seriali, a także wybrane spektakle Teatru Telewizji. Dla scenografa praca jest pasją, czego dowodem jest niezmiernie bogaty dorobek zawodowy.
 
- Mija właśnie 40 lat mojej pracy artystycznej. To niezwykle miłe zwieńczenie tego okresu, podczas którego stworzyłem scenografię do 80 filmów powiedział Andrzej Haliński po odebraniu medalu Gloria Artis. Pomimo tak bogatego dorobku Andrzej Haliński wciąż nie schodzi z planu. Artysta zakończył niedawno pracę przy dwóch filmach: "Żywie Biełaruś" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza oraz "Dziewczyna z szafy" w reżyserii Bodo Koksa. - To bardzo interesujące projekty i cieszę się, że mogłem przygotować do nich scenografię - dodał Andrzej Haliński.
 
W 2002 roku wydana została autobiograficzna książka o życiu i pracy twórczej Andrzeja Halińskiego pod tytułem "10 000 dni filmowej podróży", wprowadzająca czytelnika w tajniki pracy scenografa filmowego oraz stanowiąca zapis dotychczasowego przebiegu kariery zawodowej.
 
Artystyczna działalność i liczne filmy, do których Andrzej Haliński zaprojektował scenografię, w dużej mierze przyczyniły się do rozwoju polskiej sztuki filmowej. Wśród nich znajdują się dzieła poświęcone polskiej historii. Głośniejsze produkcje to między innymi: "1920 Bitwa Warszawska", "Ogniem i mieczem" czy "Stara Baśń" w reżyserii Jerzego Hoffmana.
 
Inne filmy, zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje, do których Andrzej Haliński stworzył scenografię to: "C.K. Dezerterzy", "Sztos", "Thais", "Mniejsze zło", "Aimee i Jaguar" czy "Managua". Scenograf współpracował również przy tworzeniu dekoracji do "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa i "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy.
 
Należy dodać, że Andrzej Haliński jest autorem scenografii do wielu popularnych seriali: "Lalki", "Kariery Nikodema Dyzmy", "Rodziny Połanieckich" czy "Królowej Bony". Jeden z najnowszych seriali przy których pracował to produkowany przez Telewizję Polską "Czas honoru", za który twórca został nagrodzony Telekamerą.
 
Wśród odznaczonych znaleźli się także m.in.: Kazimiera Frymark-Błaszczyk, Barbara Pietkiewicz-Kraśko, Marek Sołtysik i Gustaw Lutkiewicz.
 
- Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" swoją rangą najlepiej podkreśla, że Państwa dokonania artystyczne na trwałe wpisały się do dorobku polskiej kultury - wręczając odznaczenia powiedziała Małgorzata Omilanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość wręczenia medali odbyła się 19 czerwca 2012 w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Medale nadał 19 czerwca 2012 rokiu Bogdan Zdrojewski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

KS
SFP
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Romuald Drobaczyński nie żyje
Michał Urbaniak wspomina Elżbietę Czyżewską
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll