PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  17.06.2012
- Nie da się zapomnieć o tak wspaniałym, życzliwym i pełnym talentów człowieku, jakim była Ela Czyżewska - wspomina aktorkę Michał Urbaniak. Czyżewska zmarła 2 lata temu w Nowym Jorku, gdzie mieszkała od 1968 roku.


Światowej sławy jazzman, sam będący nowojorczykiem z wyboru, zdecydowanie nie zgadza się z opinią , że - po paśmie sukcesów w kraju - życie zawodowe aktorki za oceanem było porażką. - Ja uważam, że odniosła wielki sukces - normalnie jako amerykańska aktorka grała w teatrach nowojorskich, z tym, że te spektakle nie były u nas w kraju głośne. W Polsce uważa się, że sukces to jest wejść na Mont Everest i zatknąć tam polską flagę, a wejście na mniejszą górę lub chodzenie po górach to już u nas sukcesem nie jest - ironizuje jazzman - Tymczasem zawód artysty polega na tym, żeby się utrzymywać ze swej profesji. A Ela Czyżewska do końca życia utrzymywała się w Stanach Zjednoczonych z aktorstwa  - przekonuje Michał Urbaniak.



"Giuseppe w Warszawie", fot. Kino RP

Muzyk wspomina, że Elżbieta Czyżewska dała się poznać jako osoba pomagająca innym, taka która potrzebującemu „odda ostatnią koszulę”. - Potrafiła też pięknie się bawić, i nawet mnie kiedyś nakłoniła do tańca, chociaż nie jestem w tym najlepszy - dodaje Michał Urbaniak. W czerwcu 2010 roku w słynnym Actors Studio w Nowym Jorku przyjaciele i bliscy pożegnali aktorkę. Ma ona też swoje drzewko na Manhattanie. Rok temu w pierwszą rocznicę śmierci na 111 Ulicy, grono pamiętających o Czyżewskiej nowojorczyków odsłoniło obok półrocznego drzewka tablicę z napisem, który w tłumaczeniu brzmi: "Przetransplantowana do Nowego Jorku, zasiliła powietrze tlenem, użyczyła piękna ulicom, które kochała. Jej duch nadal kwitnie". W 1990 roku otrzymała prestiżową nagrodę teatralną Obbie, przyznawaną przez nowojorski tygodnik "Village Voice" za rolę w spektaklu "Crowbar" w reżyserii w reżyserii Maca Wellmana. W Polsce zabłysnęła między innymi  w filmach "Mąż swojej żony", "Żona dla Australijczyka", "Małżeństwo z rozsądku", "Giuseppe w Warszawie" i "Gdzie jest generał" a także "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Złoto", "Milczenie", "Pierwszy dzień wolności" , a także w spektaklu „Po upadku”, w którym zagrała Marylin Monroe.

Joanna Sławińska
IAR
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Haliński z medalem Gloria Artis
Zmarł Stefan Stuligrosz - twórca "Poznańskich Słowików"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll