PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  19.03.2012
Teresa Tuszyńska, utalentowana młoda dziewczyna, po raz pierwszy w filmie gra w wieku 16 lat. Zachwyca publiczność. Jednak jej talent nie został spożytkowany – ostatecznie odsuwa się od życia publicznego, chowa w cieniu. Robi to skutecznie, bowiem nawet data jej śmierci jest niepewna. Jedną z dwóch podawanych jest ta z 19 marca 1997 roku.
Aktorka jest znana głownie z roli u boku Zbyszka Cybuslkiego w "Do widzenia, do jutra"Janusza Morgensterna, gdzie gra Marguerite, córkę francuskiego konsula. Film okazuje się sukcesem, zgarnia zagraniczne i polskie nagrody. Morgenstern i Cybulski często mówią, że to oni odkryli Tuszyńską, jednak to nieprawda.

W 1958 roku zostaje laureatką konkursu zorganizowanego przez tygodnik "Przekrój" "Film szuka młodych aktorek", którego nagrodą była m.in. drugoplanowa rola w "Ostatnim strzale". Tuszyńska nie zdobyła nigdy formalnego wykształcenia aktorskiego, uczęszcza jedynie do nieistniejącego już Liceum Techniki Teatralnej na Miodowej (gdzie uczył się także m.in. Krzysztof Kieślowski).

Publiczność mogła ją zobaczyć już wcześniej, dzięki fotografikowi Andrzejowi Wiernickiemu, który wypatrzył Teresę Tuszyńską w klubie studenckim Stodoła, zrobił zdjęcia i zaniósł do "Kobiety i Życia". Wkrótce młoda dziewczyna pojawiła się na wielkanocnej okładce czasopisma. 

 

"Do widzenia do jutra", fot. www.100latpolskiegofilmu.pl

Jednak to właśnie kreacja w "Do widzenia do jutra" przynosi jej sławę – zostaje pochłonięta przez środowisko, bywa na bankietach. Na jednym z nich poznaje swojego pierwszego męża, hrabiego Jana Rafała Floriana Zamoyskiego – pobierają się w 1962 roku, ich związek trwa rok. Później będzie miała jeszcze dwóch mężów.

Równolegle do kariery filmowej rozwija się ta związana z modelingiem – w 1958 roku została jej zaproponowana praca modelki w Modzie Polskiej, w latach 60. jest uważana za gwiazdę wybiegów. Jednak życie, jakie prowadzi nie sprzyja jej – pije za dużo, co ostatecznie doprowadzi ją do alkoholizmu.

W 1963 roku Tuszyńska pojawia się na okładce amerykańskiego opiniotwórczego pisma "Show", gdzie opisana została jako najbardziej utalentowana polska gwiazda filmowa. Francuzi są oczarowani młodą aktorką z "Do widzenia, do jutra", proponują jej współpracę, jednak artystka odmawia. Podobnie odrzuca role w filmach włoskich i austriackich.

Po roku 1967 wciela się jeszcze w dwie role, w filmach czeskim i słowackim, które nie są znane w Polsce. Są to "Praskie noce" oraz "Kto wierzy w bociany". Wkrótce Teresa Tuszyńska znika. Nie ma przyjaciół, zostaje sama z nałogiem. Umiera w zapomnieniu.

Zagrała w filmach: "Ostatni strzał" (1958), "Biały niedźwiedź" (1959), "Do widzenia, do jutra" (1960), "Tarpany" (1961), "Drugi człowiek" (1961), "Zdarzenie II" w "Rozwodów nie będzie" (1963), "Cała naprzód" (1966), "Vreckari" (1967), "Poczmistrz" (1967), "Prazskie noci" (1968), "Kto wierzy w bociany" (1970), "Die Schlusser" (1973).


SP
wyborcza.pl/filmpolski.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Adam Holender. Polscy autorzy zdjęć w Hollywood – część III
Gwiazda tygodnia - Tomasz Kot
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll