PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Sztuka Macieja Wojtyszki "Grzechy starości" zdobyła wyróżnienie w konkursie Teatru Telewizji na utwór dramatyczny w 1999 roku. Spektaklem w jego reżyserii  TVP Kultura przypomina Gustawa Holoubka w 4. rocznicę jego śmierci, który wcielił się w rolę Gioacchino Rossiniego.

Gustaw Holoubek był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, reżyserem i dyrektorem teatrów, pedagogiem, prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i senatorem w latach 1989-1991. Prywatnie - mężem Magdaleny Zawadzkiej, ojcem operatora filmowego Jana Holoubka i przyjacielem Tadeusza Konwickiego. Człowiekiem wielkiej kultury i wspaniałego poczucia humoru. Spośród setek ról teatralnych i filmowych trzeba wymienić Gustawa - Konrada  w słynnych "Dziadach" w reżyserii Kazimierza Dejmka, w "Hamlecie" Szekspira"Rzeźni" i "Pieszo" Mrożka, w "Ja, Michał z Montaine" oraz w "Operetce" Gombrowicza


Gustaw Holoubek w "Lawie" Tadeusza Konwickiego, fot. SF Perspektywa

Z ról filmowych wspomnienia domagają się te z filmów Wojciecha Jerzego Hasa: "Pętla" (1957), "Rękopis znaleziony w Saragossie" (1964) i "Sanatorium pod Klepsydrą" (1973) i Tadeusza Konwickiego: "Salto" (1965), "Jak daleko stąd, jak blisko"  (1972) i "Lawa" (1989). Był również niezapomnianym Profesorem Tutką w telewizyjnej adaptacji znanego cyklu opowiadań Jerzego Szaniawskiego.

Sztuka, na którą zaprasza TVP Kultura opowiada o spotkaniu Rossiniego i Wagnera, które staje się punktem wyjścia do konfrontacji ich poglądów na sztukę i życie. Tytuł nawiązuje do żartobliwego określenia Rossiniego, który Małą Mszę Uroczystą nazwał „ostatnim grzechem śmiertelnym swojej starości”.

Piękne, z wysmakowanym wdziękiem urządzone wnętrza pałacyku rozbrzmiewają muzyką. Pan domu promienieje. Maestro znów komponuje, Paryż go uzdrowił po długich latach milczenia. Nagle wybucha bomba. W gazecie, źle ukrytej przed mistrzem, Rossini czyta, jakoby powiedział o goszczącym właśnie w Paryżu Wagnerze, że jego muzyka to sos bez ryby. Oburzony Maestro chce pisać sprostowanie. Tymczasem w apartamencie Wagnera toczy się gorączkowa rozmowa między kompozytorem i francuskim poetą Baudelaire'em, ujawniająca frustracje i obsesje twórcy wyprzedzających swój czas, monumentalnych dramatów muzycznych. Wagner jest przekonany, że wszyscy sprzysięgli się przeciw niemu.
 
Po kilku dniach dochodzi jednak do spotkania obu kompozytorów. Rozmowa o życiu, sztuce, nowych koncepcjach w muzyce pomaga dwom tak różnym osobowościom zrozumieć istotę tego, co dla partnera jest najważniejsze. Pozwala dostrzec w sobie nawzajem wielkiego artystę i mądrego człowieka.
 
Emisja 6 marca, godz. 20.20, TVP Kultura

KS
TVP Kultura
Ostatnia aktualizacja:  23.05.2012
Zobacz również
Cezary Pazura o 25-leciu swojej pracy artystycznej
Andrzej Wajda ma urodziny
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll