PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  11.11.2013
11 listopada urodziny obchodzi Stanisław Janicki, reżyser filmów dokumentalnych, krytyk filmowy, historyk kina i wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.


Stanisław S. Janicki, fot. RMF Classic


Urodził się 11 listopada 1933 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa (specjalizacja filmowa) Uniwersytetu Warszawskiego i doktor nauk humanistycznych (UAM w Poznaniu 1998). Pierwsze dziennikarskie szlify zdobywał w latach 1954-1959 w „Żołnierzu Wolności”, a potem kolejno był redaktorem „Filmu” (1959-1970) i „Kina” (1970-1974). W latach 1964-66 pełnił również funkcję redaktora naczelnego Kroniki Filmowej "Radar" w Wytwórni Filmowej „Czołówka”.

 

Największą popularność przyniósł mu cykliczny program TVP „W starym kinie”, którego był autorem i który był najdłużej nadawanym programem filmowym w historii polskiej telewizji (lata 1967 – 1999). Na swoim koncie ma również wieloletnią pracę dydaktyczną, wykładał historię filmu na wielu polskich uczelniach, m.in. PWST w Warszawie (1980-82) i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (od 1982).

Jednak miłość Stanisława Janickiego do filmu sięga daleko poza wymiar teoretyczny. Poza licznymi artykułami i książkami dotyczącymi sztuki filmowej, sam również jest autorem i reżyserem wielu filmów, głównie dokumentalnych. Najważniejsze pozycje z jego bogatej filmografii to m.in. „Śląska opowieść” – dokument o Kazimierzu Kutzu (1974), fabularny film „Kruk”(1976), „Bracia Polscy”(1980), „Za winy niepopełnione - Eugeniusz Bodo” (1997) czy „Brat Papieża”(2006) – dokumentalna opowieść o Edmundzie Wojtyle, bracie Jana Pawła II.

Wielokrotnie nagradzany, 29 października 2008 roku z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
Anna Dymna Ambasadorem Języka Polskiego
Filmowe uniwersytety Jana Kantego Pawluśkiewicza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll