PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  3.10.2013
Spotkanie z reżyserem Ryszardem Bugajskim w stołecznym IPN zainaugurowało cykl "Filmowe przesłuchanie historii".

"Najbardziej antykomunistyczny film, jaki powstał" - cytował reakcje władz PRL-u na "Przesłuchanie" Ryszard Bugajski, który był gościem środowego spotkania w IPN w ramach cyklu "Filmowe przesłuchanie historii. Ryszard Bugajski znany i nieznany". Jak przypomniał, ukończony w czasie trwania stanu wojennego film doczekał się oficjalnej premiery dopiero po siedmiu latach - trafił na ekrany kin w grudniu 1989 roku.


Ryszard Bugajski na planie filmu "Układ zamknięty". Fot. Krzysztof Kowalski/Filmicon

Reżyser wyjaśnił, że na pomysł nakręcenia "Przesłuchania" wpadł w związku z kryzysem politycznym w PRL-u w roku 1980. - Kiedy nastąpił szokujący przewrót 1980 roku, kiedy powstała Solidarność, pomyślałem: „a nuż to jest ten moment" - wspominał Bugajski. Jak dodał, scenariusz do "Przesłuchania" został pozytywnie oceniony przez Andrzeja Wajdę, ówczesnego kierownika Zespołu Filmowego "X", w którym był zatrudniony Bugajski.

- To kierownicy artystyczni poszczególnych zespołów filmowych decydowali wówczas, jakie scenariusze wysłać do ministerstwa kultury - przypomniał reżyser dodając, że zgoda na powstanie filmu została wydana po kilku miesiącach. - To był już rok 1981, Solidarność była dość silna. Były duże naciski(...). Wajda był reżyserem, który zrobił "Człowieka z żelaza", więc wydaję mi się, że władza bała się konfrontacji z nim, a tym samym z Solidarnością" - tłumaczył filmowiec. W jego opinii, komuniści zezwolili na nakręcenie "Przesłuchania" także ze względu na fakt przygotowań do wprowadzenia stanu wojennego.


Krystyna Janda i Janusz Gajos w filmie "Przesłuchanie". Fot. SF Zebra

Po powstaniu filmu - tłumaczył Bugajski - władze uznały go za niezgodny z faktami, wymierzony w system komunistyczny. - Przyznano tym samym, że istotą komunizmu są tortury i zbrodnie – to oczywiście była osobista satysfakcja dla mnie - zaznaczył reżyser. Jak dodał, w latach 90. film skrytykował także gen. Wojciech Jaruzelski. "Owszem, film interesujący, ale całkowicie fałszywy" - cytował słowa generała o "Przesłuchaniu" Bugajski. Jednak później Jaruzelski miał mu osobiście przyznać, że obraz bezpieki przedstawiony w filmie był prawdziwy.

Po nakręceniu "Przesłuchania" reżyser został dyscyplinarnie zwolniony z pracy i zmuszony do emigracji (w 1985 roku), a Zespół Filmowy "X" - rozwiązany.

Filmowemu dorobkowi Bugajskiego poświęcone będą kolejne spotkania w ramach cyklu "Filmowe przesłuchanie historii. Ryszard Bugajski znany i nieznany", odbywające się w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia". Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich.


KJZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
[wideo] Specjalnie dla nas: Robert Więckiewicz
[wideo] Apel twórców filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll