PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Od 10 września festiwalowi filmowemu w Gdyni będzie towarzyszyć wystawa "Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland", pokazywana polskiej publiczności po raz pierwszy. Wystawę można oglądać we wnętrzach Muzeum Miasta Gdynia do 27 października 2013 roku.

Organizatorzy ekspozycji przypominają, że Agnieszka Holland jest jedną z najwybitniejszych postaci kina, reżyserką filmową i teatralną a także autorką wielu scenariuszy do własnych filmów oraz do obrazów m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego. Dała się też zapamiętać jako aktorka grając w kilku filmach, w tym rolę więźniarki Witkowskiej w "Przesłuchaniu" (1982) Ryszarda Bugajskiego. Na wystawę składają się przede wszystkim pochodzące z archiwum Agnieszki Holland zdjęcia z planów filmowych, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi między innymi  od Andrzeja Wajdy, Filmoteki Narodowej, HBO, SF Zebra, SF Tor, Solopanu, Apple Film Productions, Best Film. Pomogły także instytucje filmowe z zagranicy – DIF we Frankfurcie, BFI w Londynie, FAMU w Pradze, CCC Film i Deutsche Kinemathek w Berlinie.


Agnieszka Holland na planie "Gorejącego krzewu", fot. Script Forum

Prezentowanych jest ponad 300 zdjęć, z czego część to absolutne unikaty, nigdy dotychczas nie publikowane, które pochodzą z archiwum prywatnego artystki. Są to między innymi zdjęcia Agnieszki Holland z czasów dzieciństwa i młodości oraz studiów w Pradze. Dodatkową ciekawostką jest sposób narracji i oprowadzania po wystawie. Dzięki wykorzystaniu wypowiedzi Agnieszki Holland, pochodzących z różnych materiałów i wywiadów, które dotyczą pracy na planie, kontaktów z ekipą i często bardzo zabawnych anegdot, zwiedzający ma wrażenie, że to sama artystka opowiada o poszczególnych filmach i swojej twórczości.

Wybór postaci, której wystawa została poświęcona, nie był przypadkowy. Jak mówi Krystyna Zamysłowska, jeden z kuratorów wystawy: - O dedykowaniu wystawy Agnieszce Holland myśleliśmy już wcześniej. Do projektu wróciliśmy po nominacji "W ciemności" do Oscara. Reżyserka zaakceptowała pomysł i pomagała nam w pozyskiwaniu materiałów. Zamysłowska dodaje: – Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością Agnieszki Holland. Jesteśmy w posiadaniu imponującego zbioru plakatów filmowych do filmów Agnieszki Holland.

Ekspozycja ma charakter multimedialny. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. materiały  z planów filmowych oraz dokument w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego "Agnieszka Holland", w którym na temat reżyserki wypowiadają się m.in. Leonardo di Caprio, Diane Kruger, Ed Harris, Christopher Lambert.



Wystawie towarzyszy publikacja "Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland" wydana w wersji polsko-angielskiej – uzupełnia Piotr Kulesza, drugi kurator. Rosnące zainteresowanie jej twórczością na świecie skłoniło nas do przygotowania objazdowej anglojęzycznej ekspozycji poświęconej reżyserce. Wystawa miała swoją światową premierę w marcu br. podczas 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pradze. Ekspozycja odwiedzi Reykjavík, Budapeszt, Bratysławę, Londyn. Od 14 listopada do 30 stycznia będzie prezentowana także w siedzibie Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Projekt został dofinansowany z dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem głównym projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Stowarzyszenie Filmowe KinoArt w Łodzi. Patronat honorowy objął Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kuratorami wystawy są Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza, opracowanie plastyczne wykonał Sławomir Bit. Za realizację wystawy odpowiada Muzeum Kinematografii w Łodzi. Współorganizatorem prezentacji w Polsce jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni.

Anna Michalska
Portalfilmowy.pl/PAP
Ostatnia aktualizacja:  10.09.2013
Zobacz również
Spotkanie z kinem Janusza Morgensterna
90. urodziny Jerzego Skrzepińskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll