PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  21.07.2013
Krzysztof Jasiński to przede wszystkim twórca słynnego, krakowskiego Teatru STU, ale także reżyser, animator kultury i aktor teatralny i filmowy.

Teatr STU założył jeszcze jako student szkoły teatralnej i  pozostaje jego szefem do dziś. - Do teatru przychodzimy po to, żeby się znaleźć w lepszym świecie - uważa Krzysztof Jasiński, który dziś kończy 70 lat. Urodził się 21 lipca 1943 roku w Śmiglu. Krzysztof Jasiński ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1968). Od 1966 r. jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru STU w Krakowie, założonego wspólnie z m.in. Olgierdem Łukaszewiczem, Wojciechem Pszoniakiem i Jerzym Trelą. Jasiński zapowiedział w 2011 roku, że dyrekcję złoży na pięćdziesięciolecie sceny, w 2016 roku.


Krzysztof Jasiński. Fot. Teatr STU.

Jest twórcą sztandarowych przedstawień grupy, jak "Spadanie" (1970), "Sennik Polski" (1971), "Exodus" (1974), uznawanych za manifest pokoleniowy, a także widowiska muzycznego "Szalona lokomotywa" wg Witkacego. Było to widowisko zorganizowane na wielką skalę, brali w nim udział m.in. Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Alibabki, Halina Wyrodek, Jerzy Stuhr, Włodzimierz Jasiński, tancerki, połykacze ognia. Kulminacyjnym momentem był wjazd na scenę wielkiej skrzydlatej lokomotywy. Wizerunek teatru w ciągu ponad 40 lat jego działalności współtworzyli m.in. Iwona Bielska, Beata Rybotycka (żona Jasińskiego), Krzysztof Globisz, Dariusz Gnatowski, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela, Jerzy Zoń, Leszek Aleksander Moczulski, Marek Grechuta, Janusz Grzywacz, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Janusz Stokłosa.

Filmografia Jasińskiego jest skromna, ale ze względu na charakter kostiumowych ról pamiętna: był Damazym Czorgutem w serialu "Zaklęty dwór" w reżyserii Antoniego Krauzego według romantycznej powieści Walerego Łozińskiego (1976), Kacprem Wosińskim w filmie "Wilczyca" Marka Piestraka - horrorze rozgrywającym się w scenerii XIX-wiecznego dworu, Ignacym Janem Paderewskim w telewizyjnym obrazie "Powrót do Polski" Pawła Pitery (1988), Samuelem Zborowskim w historycznym filmie Ryszarda Bera "Żelazną ręką" (1989), Apollem Nałęczem-Korzeniowskim, ojcem Josepha Conrada, w telewizyjnej biografii słynnego angielskiego pisarza - "Kapitanie Conradzie"Andrzeja Kostenki(1990) czy harnasiem Nowobilskim w obrazie "Legenda Tatr" Wojciecha Solarza (1994). Wystąpił też jako radiotelegrafista na holowniku "Bałtyk" w filmie "Prom" Jerzego Afanasjewa. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich

MZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
65. urodziny Hanny Hartowicz-Kosińskiej
Joanna Moro w rosyjskim serialu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll