PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  3.06.2013
Dziś urodziny obchodzi Konstanty Lewkowicz, kierownik produkcji, pedagog, wieloletni Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, uhonorowany przez SFP w 2012 roku Nagrodą za Całokształt Osiągnięć Artystycznych.

Konstanty Lewkowicz urodził się 3 czerwca 1929 roku w Berezie Kartuskiej. Jest absolwentem Wydziału Organizacji Produkcji Filmowej PWSF w Łodzi oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego.

Współpracował z Wojciechem Jerzym Hasem, Henrykiem Klubą, Januszem Majewskim, Stanisławem Różewiczem, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim. Kierował produkcją "Świadectwa urodzenia", "Popiołów", "Chudego i innych", "Dróg pośród nocy". W swoim dorobku ma również pracę nad popularnymi serialami tj. "Czarne chmury" i "Królowa Bona".


Konstanty Lewkowicz, fot. SFP

- Zawsze byłem blisko kultury, a moje życie składało się z przypadków - mówi o sobie Konstanty Lewkowicz.

Kiedy jako uczeń klasy maturalnej występował w szkolnym spektaklu, na widowni był student szkoły teatralnej. Zachwycony występem Lewkowicza, namawiał go, żeby został aktorem. Lewkowicz dostał się do PWST im. Leona Schillera w Łodzi, choć na egzaminie wstępnym zapomniał tekstu. Po roku, wskutek sprzeciwu ojca, przeniósł się na Uniwersytet Łódzki, na studia prawnicze. Z obawy przed skierowaniem w czasach stalinowskich do pracy w prokuraturze, bądź na szkolenie w ZSRR, rozpoczął w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Łodzi kolejne studia. Pomagając dwóm kolegom przenieść się z tej uczelni na Wydział Organizacji Produkcji Filmowej w PWSF, sam został jego studentem.

- To był inny świat, który mnie wchłonął, zwłaszcza, że studiowałem w najlepszym okresie Szkoły- zwierza się Lewkowicz.

Filmówkę ukończył w 1956 roku. Już na praktyce dyplomowej, którą odbył w Zespole Filmowym Rytm, jako asystent kierownika produkcji Spotkań" Stanisława Lenartowicza (1957), wykonywał samodzielne zadania produkcyjne. Wkrótce otrzymał propozycję przejścia na etat. Jako kierownik produkcji zadebiutował "Marysią i krasnoludkami" Jerzego Szeskiego i Konrada Paradowskiego (1960).

- W początkach mojej pracy zawodowej wielką rolę odegrał Stanisław Różewicz. Imponował mi solidnością i niezależną postawą- mówi Lewkowicz.

Laureat zeszłorocznej nagrody SFP (do którego należy od 1969 roku) kierował produkcją trzech filmów Różewicza: "Świadectwo urodzenia", "Głos z tamtego świata" i "Samotność we dwoje".

Jako przykład wzorcowego porozumienia kierownika produkcji z reżyserem Lewkowicz przytacza sytuację z planu "Popiołów" Andrzeja Wajdy. Na jego prośbę sprowadził ad hoc Stanisława Mikulskiego. Z kolei dzięki temu, że harmonogram zdjęć nie został przez Wajdę przekroczony, wywiązał się z obietnicy danej aktorowi, że ten zdąży do teatru na spektakl.

Z sentymentem Lewkowicz wspomina swoje filmy Majewskiego, Hasa, czy Kluby: Kiedy robiliśmy "Słońce wschodzi raz na dzień", Kluba spędzał mi sen z powiek, nie mówiąc, kto ma zagrać epizodyczną rolę ubeka. Dopiero w dniu kręcenia scen z tą postacią zdradził, że to ja mam się w nią wcielić- śmieje się Lewkowicz.

Sam też jest ciepło wspominany: W Wytwórni na Łąkowej Lewkowicza poprzedzała fama, że nawet Szkota gotów jest wyrzucić z ekipy za rozrzutność. Tymczasem ja poznałem Kostka, jako przemiłego człowieka i znakomitego profesjonalistę wsłuchanego w potrzeby twórców- mówi operator Grzegorz Kędzierski.

Umiejętności organizacyjne Lewkowicza uczyniły zeń specjalistę od serialowych superprodukcji w rodzaju "Czarnych chmur" czy "Życia na gorąco" Andrzeja Konica. Dzisiejszy laureat to także wykładowca PWSFTviT (od 1979 r.), prorektor tej uczelni (1984-1990), prodziekan Wydziału Organizacji Produkcji Filmowej (1997-2002) i szef produkcji uczelnianego Studia Filmowego Indeks.

- W latach 90. Studio broniło honoru kina polskiego, czego dowodzą tak udane film jak "Rozmowa z człowiekiem z szafy
" Mariusza Grzegorzka
, czy "Księga wielkich życzeń" Sławomira Kryńskiego - mówi z dumą Konstanty Lewkowicz.

W grudniu ubiegłego roku miała swoją premierę książka, której Konstanty Lewkowicz jest bohaterem. "Niesamowita podróż/Homo filmicus" to dwuczęściowa, składającą się ze wspomnień oraz wywiadu - rzeki, wielowątkowa, barwna opowieść o niecodziennych doświadczeniach człowieka z Polesia, który zakochał się w X Muzie współtworzył powojenne dzieje polskiego kina. Rozmowę z Lewkowiczem przeprowadził Stanisław Zawiśliński. Książkę obu Panów wydało wydawnictwo Skorpion. Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem tej publikacji.

Konstanty Lewkowicz współtworzył filmy, które wielokrotnie nagradzane były na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą i choć nie przyniosły mu one indywidualnego wyróżnienia, to w 1977 roku, ten wybitny kierownik produkcji, uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi.

SFP
SFP
Ostatnia aktualizacja:  3.06.2013
Zobacz również
Urodziny Henryki Ciuckiej
85. urodziny Jana Moesa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll