PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  26.05.2013
Dzisiaj urodziny obchodzi Piotr Śliwiński, kierownik produkcji, producent filmów dokumentalnych, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Piotr Śliwiński urodził się 26 maja 1949 roku w Biskupcu. Jest absolwentem Wydziału Ekonomii w SGPiS (obecne SGH). Jako kierownik produkcji pracował przy ponad 50 filmach. Jest producentem blisko 90 obrazów, głównie dokumentów. Za film "Agnieszki tu nie ma", którego tematem są poszukiwania reżysera, próbującego odnaleźć swoją przyrodnią siostrę, której nigdy nie poznał, otrzymał w 2011 roku nagrodę "Srebrny Zamek" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Off Cinema" w Poznaniu.Wiele jego produkcji było niejednokrotnie wyróżnianych na festiwalach w Polsce i za granicą.


Piotr Śliwiński, fot. www.kalejdoskop.art.pl

Parę dni po urodzinach Piotra Śliwińskiego, 30 maja, swój jubileusz 25-lecia obchodzi Studio Filmowe Kalejdoskop, którego jest współzałożycielem. Studio Filmowe Kalejdoskop, to znany i wielokrotnie nagradzany producent filmów dokumentalnych i fabularnych. W ciągu 25 lat w Studiu powstało ponad 200 produkcji, które zostały nagrodzone ponad setką nagród. Ważnym wydarzeniem była w 1994 roku nominacja do Oscara w kategorii filmów krótkometrażowych za film "89 mm od Europy" w reżyserii Marcela Łozińskiego. Choć statuetka powędrowała wtedy w inne ręce, sama nominacja sprawiła, że Studio stało się znane w środowisku filmowym na całym świecie. Firma zrealizowała wiele międzynarodowych koprodukcji, jak ostatnio, polsko-niemiecki film fabularny "Nadzieja" ("Hope") w reżyserii Stanisława Muchy, wyprodukowany wspólnie z Pandora Film (Niemcy), "Hel" w reżyserii Kingi Dębskiej, we współpracy z In Filmem Praha, czy też film dokumentalny "Krzysztof Komeda - muzyczne ścieżki życia". W Studiu powstała ekranizacja "Ślubów panieńskich" w reżyserii Filipa Bajona.


MZ
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
60. urodziny Krzysztofa Grabowskiego
Pola Negri: Nasza hollywoodzka gwiazda
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll