PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  15.05.2013
Dzisiaj 85. urodziny świętuje Janusz Galewicz, reżyser i scenarzysta filmów animowanych, autor sztuk dla dzieci, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Janusz Galewicz urodził się 15 maja 1928 w Łodzi. Jest absolwentem wydziału pedagogiki na Uniwersytecie Łódzkim (1952). Studiował również socjologię. W 1955 roku eksternistycznie zdał egzamin aktorski ze specjalnością teatru lalek, a 9 lat później w ten sam sposób uzyskał dyplom reżysera teatru lalek. W latach 1950-52 pracował jako asystent kustosza w Muzeum Sztuki w Łodzi. Następnie związał się z łódzkim Teatrem Lalek "Pinokio", gdzie zaczynał jako adept, by następnie zostać aktorem, reżyserem i kierownikiem literackim tego teatru. Spektakle w jego reżyserii wystawiane były m.in. w Katowicach, Lublinie, Słupski, Szczecinie.


Janusz Galewicz. Fot. SFP.

W latach 50. związał się ze Studiem Małych Form Filmowych "Se-Ma-For", w którym w latach 1968-75 pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego. Debiutował filmem lalkowym "Dziecko gwiazdy", animacją na podstawie prozy Oscara Wilde'a "Chłopiec z gwiazd".

Jako reżyser i scenarzysta zasłynął z pracy nad animacjami takimi jak "Oj, słoniu"," Trzy misie", "W krainie czarnoksiężnika Oza", "Złoty dzban", "Mamo, czy kury potrafią mówić?". Najbardziej rozpoznawalną produkcją, nad którą pracował Łukasz Czerwiec - bo tak brzmi pseudonim artystyczny reżysera - jest animacja o perypetiach pewnego niedźwiadka z klapniętym uszkiem - "Przygody Misia Uszatak"(1986 - Nagroda Prezesa Komitetu d/s Radia i Telewizji dla zespołu realizatorów serialu) oraz "Nowe Przygody Misia Uszataka". Łukasz Czerwiec jest również jest autorem tekstu do piosenki z czołówki serialu "Pora na dobranoc", którą skomponował Piotr Hertel, a zaśpiewał Mieczysław Czechowicz.

MZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
65. urodziny Adama Kuczyńskiego
60. urodziny reżysera "Spony" i "Mów mi Rockefeller"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll