PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  1.05.2013
Joanna Szczepkowska, jedna z najbardziej znanych aktorek teatralnych i filmowych, ale także pisarka i felietonistka, obchodzi dziś swoje urodziny.

Joanna Szczepkowska urodziła się 1 maja 1953 roku w Warszawie. W kinie zadebiutowała w pierwszym odcinku kultowego dziś serialu "Czterdziestolatek" w reżyserii Jerzego Gruzy. Zagrała tam Joasię, licealną miłość inżyniera Karwowskiego (Andrzej Kopiczyński). W połowie lat 70. ukończyła stołeczną PWST. Potem wystąpiła jako wnuczka obłąkanej kobiety w filmie "Doktor Judym" Włodzimierza Haupego. Za rolę Zosi w melodramacie Jana Batorego "Con amore" otrzymała Złotą Kamerę, nagrodę za debiut aktorski, którą przyznała jej redakcja magazynu "Film" (1977).


Joanna Szczepkowska i Janusz Zaorski na cyfrowej premierze "Matki Królów". Fot. Kuba Kiljan.

Do jej najbardziej znaczących kreacji aktorskich należy Marta, żona Klemensa, w filmie "Matka Królów" Janusza Zaorskiego. Otrzymała za nią nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą na FPFF w Gdyni. Kilka tygodni temu w stołecznym kinie Kultura odbyła się cyfrowa premiera tego filmu. U Zaorskiego zagrała również Jankę w jego "Jeziorze Bodeńskim" oraz Zuzannę w "Pannach i wdowach". Wcieliła się w postać Marty (córki Róży - Ewa Wiśniewska) w "Cudzoziemce" Ryszarda Bera. Widzowie pamiętają ją także z roli Cecylii w "Kronice wypadków miłosnych" Andrzeja Wajdy. 29 października 1989 roku pojawiła się na ekranach telewizorów w głównym wydaniu Dziennika Telewizyjnego, wypowiadając słynne zdanie: "Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm".


Joanna Szczepkowska. Fot. AKPA.

Pojawiła się też  w filmach: "Sobowtór" Bodo Koksa i "Handlarz cudów" Jarosława Szody i Bolesława Pawicy. Wcieliła się też w postać Marii Curie-Skłodowskiej w fabularyzowanym dokumencie Alicji Albrecht pt. "Maria". Niedługo zobaczymy ją również w obrazie "Heavy mental" Sebastiana Buttnego. W 1997 roku wydała tom wierszy "Miasta do wynajęcia"; napisała też monodram "Goła baba", który od lat z powodzeniem sama gra (obecnie w stołecznym Teatrze Studio). Od lat jest jedną z najbardziej znanych aktorek występujących na scenach teatrów warszawskich: Współczesnego (1975-81), Polskiego (1981-88), Powszechnego (1988-92 i 2000-2004), Dramatycznego (2006-2010). Jest autorką kilku książek m. in. : "4 czerwca", zbiór opowiadań "Fragmenty z życia lustra" czy też "Bardzo krótką podróż i inne scenariusze filmowe". Od 1999 roku pisze też felietony do "Wysokich obcasów". W 2006 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył Joannę Szczepkowską Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 roku wyróżniono ją Nagrodą Specjalną im. Zbyszka Cybulskiego za "cały dorobek twórczy ze szczególnym uwzględnieniem ról zagranych w latach 1980-1982". W 2010 roku pełniła funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Jej ojcem był wybitny aktor Andrzej Szczepkowski, a dziadkiem pisarz Jan Parandowski.
   
MZ
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  1.05.2013
Zobacz również
Gwiazda Tygodnia: Wojciech Pszoniak
60. urodziny Krzysztofa Millera
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll