PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ryszard Bugajski, reżyser głośnego "Przesłuchania" i nie mniej dramatycznego "Układu zamkniętego", pisarz i scenarzysta, kończy dziś 70 lat.
Studiował  filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył reżyserię w łódzkiej Filmówce. Zadebiutował w 1979 roku filmem psychologicznym "Kobieta i kobieta", w którym główne role zagrały Halina Łabonarska i Anna Romantowska. Największy rozgłos i popularność przyniosło mu zrealizowane trzy lata później "Przesłuchanie" z genialną kreacją Krystyny Jandy (Nagroda Jury za najlepszą rolę kobiecą na MFF w Cannes w 1990 roku). Ukończony w stanie wojennym film został przez ówczesne władze uznany za niebezpieczny, objęty zakazem dystrybucji i skazanym na zapomnienie, zaś jego twórcę zmuszono do emigracji. Ryszard Bugajski wyjechał na kilkanaście lat z kraju. Przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Tam zrealizował kilka seriali telewizyjnych ("Alfred Hichcock presents", "The Twilight Zone", "The Hitchhiker", "E.N.G" i "T&T") oraz film fabularny "Clearcut" ("Wyraźny motyw"). 


Ryszard Bugajski. Fot. Forum.

Oficjalna premiera "Przesłuchania" 13 grudnia 1989 roku została ogłoszona przez Andrzeja Wajdę końcem stanu wojennego w polskim kinie. Reżyser powrócił do Polski w połowie lat 90., by zrealizować film "Gracze".  W 2009 roku powstał jego "Generał Nil", a na początku kwietnia tego roku na ekrany polskich kin wszedł "Układ zamknięty". W zrealizowanym trzy dekady wcześniej "Przesłuchaniu" rozprawiał się ze stalinizmem, w swoim najnowszym obrazie - ze skorumpowaną wersją kapitalizmu. W obu wystąpił jeden z jego ulubionych aktorów - Janusz Gajos. - Nie chciałem skupiać się na ofiarach bezprawnego działania prokuratury i urzędu skarbowego. Szukałem raczej odpowiedzi na pytanie: dlaczego wspomniane instytucje państwowe, które mają służyć ludziom, niszczą niektórych z nich. (...) W "Układzie zamkniętym", którego akcja rozgrywa się na początku XXI wieku w państwie demokratycznym, zaintrygowało mnie to, dlaczego przedstawiciele prokuratury i urzędu skarbowego niszczą tych obywateli, którzy powinni być wzorcem dla innych - powiedział niedawno w wywiadzie udzielonym na łamach Magazynu Filmowego SFP. Najnowszy film Ryszarda Bugajskiego w ciągu niespełna trzech tygodni obejrzało już ponad 350 tys. widzów.


Ryszard Bugajski na planie "Układu zamkniętego". Fot. Filmicon.

Reżyser ma również w swoim filmowym dorobku kilkanaście spektakli telewizyjnych (m. in. "Mis Kolabo", "Niuz", "Śmierć rotmistrza Pileckiego"), seriale telewizyjne("Na Wspólnej", "Samo życie") oraz trzy powieści ("Przesłuchanie", "Przyznaję się do winy" i "Sól i pierz"). W czerwcu 2008 roku za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Kilka miesięcy później z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał również Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.


Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
65. urodziny obchodzi Krystyn Herwy
Jerzy Kalina z Nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll