PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  19.04.2013
To bez wątpienia jedna z najzdolniejszych i najbardziej wyrazistych aktorek młodego pokolenia. Znakomicie sprawdza się, szczególnie w kinie autorskim.
W "Sekrecie" wchodzącym dziś na ekrany polskich kin gra „jidiszówkę”, młodą dziewczynę, która za wszelką cenę chce odkryć prawdę dotyczącą wymordowania Żydów z pobliskiej wsi przeszło 70 lat temu. – Jest w niej jakaś obsesja i brzydota, przez co dążenie do prawdy staje się czymś nieprzyjemnym i niezręcznym. (…) Jest jak zjawa, która ciągle powraca. Stanowi milczący wyraz niezgody na niesprawiedliwość, której jest świadkiem – tak o granej przez nią postaci mówi w rozmowie z serwisem Portalfilmowy.pl reżyser filmu Przemysław Wojcieszek. Oboje spotkali się już wcześniej, w 2005 roku, na deskach TR Warszawa. Agnieszka Podsiadlik zagrała w zrealizowanej przez niego sztuce zatytułowanej"Cokolwiek się zdarzy, kocham cię". Teraz Wojcieszek przymierza się do zekranizowania tej opowieści, ale już ze zmniejszoną obsadą i w zmodyfikowanej formie. Jedną z dwu głównych ról w swoim nowym filmie ponownie postanowił powierzyć właśnie Podsiadlik. – To będzie opowieść o dwóch dziewczynach po trzydziestce, które łączy wzajemna fascynacja przeradzająca się w coś w rodzaju ekstatycznego, kilkugodzinnego romansu – zapowiada Wojcieszek. Agnieszka Podsiadlik zagra Polkę, jej jednodniową przyjaciółką będzie Niemka.


Agnieszka Podsiadlik jako Karolina w filmie "Sekret". Fot.Nowe Horyzonty

Zanim najnowszy film Przemysława Wojcieszka będzie miał swoją premierę, Agnieszkę Podsiadlik zobaczymy w wysokobudżetowej polskiej produkcji. Na koniec grudnia tego roku planowana jest bowiem premiera "Hiszpanki" (budżet ok. 20 mln zł), którą reżyseruje Łukasz Barczyk. W dramacie historycznym o powstaniu wielkopolskim aktorka gra Helenę Paderewską, działaczkę społeczną i żonę Ignacego Paderewskiego, wybitnego pianisty i premiera RP w 1919 roku, czyli w czasie, kiedy rozgrywa się fabuła.


Izabela Kuna i Agnieszka Podsiadlik w filmie "Lincz". Fot. Kino Świat.

Drugoplanowa kreacja w "Hiszpance" to jednak (do tej pory) wyjątek potwierdzający regułę, że Agnieszka Podsiadlik była i jest obsadzana przede wszystkim w projektach autorskich, zazwyczaj niskobudżetowych. Zagrała w dwóch filmach Doroty Kędzierzawskiej. W "Jestem" była kelnerką, a w "Pora umierać" zagrała Agnieszkę Kozłowską, wychowawczynię w ośrodku opiekuńczym, w którym przebywa główna bohaterka Aniela grana przez Danutę Szaflarską. Potem wystąpiła w "Linczu", interesującym debiucie reżyserskim Krzysztofa Łukaszewicza. Rola Renaty Grad przyniosła jej pierwszą nominację do nagrody aktorskiej, przyznawanej przez magazyn "Film". Dwie kolejne nominacje otrzymała za rolę Joanny w "Maratonie tańca" Magdaleny Łazarkiewicz oraz za niezwykle ciekawą kreację młodej dziewczyny w obrazie Anny i Wilhelma Sasnalów "Z daleka widok jest piękny", który zdobył Wrocławską Nagrodę Filmową podczas 11. edycji festiwalu Nowe Horyzonty. Film opowiada o rozpadającej się podkarpackiej wiosce, gdzie ludzie żyją ze zbierania różnego rodzaju zużytych przedmiotów. Główny bohater Paweł (Marcin Czarnik) wywozi chorą matkę do domu starców i rozpoczyna nowe życie z narzeczoną. Gra ją Agnieszka Podsiadlik, dziewczyna z Sosnowca.


Kadr z filmu "Z daleka widok jest piękny". Fot. Nowe Horyzonty


Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
Urodziny Haliny Wodiczko-Papuzińskiej
75. urodziny Andrzeja Zielonki
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll