PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  16.04.2013
Alina Janowska, jedna z najpopularniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, kończy dziś 90 lat.

Dużą popularność zdobyła grając już w pierwszych polskich filmach powojennych; zadebiutowała epizodem ulicznym w  filmie "Zakazane piosenki" (1946). Grała także m.in. w "Ostatnim etapie" (reż. Wanda Jakubowska, 1947) i "Skarbie" (reż. Leonard Buczkowski, 1948). Janowską można było oglądać również w m.in. w takich filmach jak: "Ślepy tor" (1947), "Samson" (1961), "Dzięcioł" (1970), "Dulscy" (1975), "Rozmowy kontrolowane" (1990), "Femina" (1991).  W 2008 roku zagrała w filmie "Niezawodny system", rok później w obrazie "Ostatnia akcja".


Alina Janowska. Fot. A. Gojke.

Ogromną popularność przyniosła jej w połowie lat 60. rola w serialu "Wojna domowa"Jerzego Gruzy, w którym zagrała Irenę Kamińską. Janowska wystąpiła także w innych serialach - "Czterdziestolatek", "Stawka większa niż życie", "Lalka". Aktorkę można było też oglądać w serialu "Złotopolscy", w którym grała apodyktyczną Eleonorę Gabriel.

- Jak to się stało, że zostałam aktorką? Nie marzyłam, nie kształciłam się, ja się po prostu do tego urodziłam - mówi Alina Janowska. Urodziła się 16 kwietnia 1923 roku w Warszawie. Jest aktorką filmową, teatralną, estradową i telewizyjną. Pytana o to, dlaczego została aktorką, odpowiada, że po prostu się do tego nadawała.Wychowała się w rodzinie o artystycznych tradycjach. - Moja mama była aktorką i śpiewaczką, a tata doskonałym aktorem-amatorem i parodystą. Naśladował ludzi w sposób wręcz doskonały, gdziekolwiek gościliśmy to jego talent ściągał z okolicy całą miejscową inteligencję - lekarzy, inżynierów i starostę. Układał wręcz całe etiudy o gościach, którzy u nas bywali, naśladował ich głos i sposób chodzenia" - wspominała Janowska.

Jej prywatne życie to - jak mówią przyjaciele artystki - gotowy scenariusz na film. - Alina mogłaby swym życiorysem wypełnić kilka innych - powiedział o niej aktor i reżyser Andrzej Strzelecki. W czasie wojny dziewięć miesięcy spędziła w celi na Pawiaku, gdzie trafiła za pomaganie Żydom. "II wojnę światową przeżyłam m.in. dzięki pomocy Ilse Glinickiej, pół Austriaczki, pół Estonki, przyjaciółki matki - mówiła artystka w 2008 roku podczas wernisażu wystawy poświęconej relacjom polsko-estońskim. Glinicka pomogła Janowskiej w wydostaniu się z Pawiaka. Podczas Powstania Warszawskiego Alina Janowska była łączniczką (ps. "Alina") 8. kompanii Batalionu "Kiliński" w Śródmieściu.


Alina Janowska. Fot. A. Gojke.

Po wojnie zamieszkała w Łodzi, gdzie występowała jako tancerka i piosenkarka w teatrach Domu Żołnierza i Syrena. Ukończyła też Szkołę Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej w Łodzi (1946 r.). W 1947 r. wróciła do Warszawy. Przez dwa sezony występowała w Teatrze Nowym pod dyrekcją Juliana Tuwima, następnie w Teatrze Wojska Polskiego (późniejszy Dramatyczny). W latach 1952-1955 i 1960-1965 należała do zespołu Teatru Syrena. Jako aktorka Teatru Buffo (1956-60), w charakterze reżysera i choreografa współpracowała z Kabaretem "Szpak" i "Podwieczorkiem przy mikrofonie" - występując także w skeczach. W latach 1966-1980 należała do zespołu Teatru Komedia. Przez wiele lat występowała także w Teatrze Telewizji.

Janowska udziela się również społecznie; dzięki determinacji artystki na warszawskim Żoliborzu powstało Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom "Gniazdo". Stowarzyszenie organizuje zajęcia pozalekcyjne, wysyła też najmłodszych na ferie i wakacje. Janowska co roku uczestniczy także w listopadowych kwestach na warszawskich Powązkach. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu. Została uhonorowana m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką "Za zasługi dla Warszawy", Prometeuszem - Nagrodą Artystyczną Polskiej Estrady za szczególne osiągnięcia dla sztuki estradowej.

Jest żoną słynnego szermierza, mistrza olimpijskiego Wojciecha Zabłockiego oraz matka reżysera (gównie teledysków) i poety Michała Zabłockiego.


MZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
Urodziny Aliny Konwerskiej
Urodziny Anny Sokołowskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll