PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  31.03.2013
W pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych 60. urodziny świętuje Andrzej Fidyk, jeden z najwybitniejszych twórców filmów dokumentalnych, ale także scenarzysta i producent filmowy. Wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich

- Dla mnie jedynym celem jest to, by powstał bardzo dobry film, i koniec. Pracując nad nim, nie mogę mieć żadnych obciążeń, osobistych dylematów. Jeśli jadę do Indii, Japonii czy gdzieś tam, to nawet jeśli coś sobie założyłem, w każdej chwili jestem gotowy to zmienić dla dobra filmu. (...) Zawsze lubiłem wynaleźć sobie jakiś temacik na końcu świata i tyle go zdokumentować, żeby stać się jednym z najlepszych specjalistów w tym temacie. Jestem chyba jedynym polskim reżyserem filmu dokumentalnego, który takie filmy kręci - tak o swoich filmach i podejściu do ich kręcenia powiedział kilka lat temu w wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej".


Andrzej Fidyk. Fot. SFP.

Andrzej Fidyk
wyreżyserował kilkanaście filmów dokumentalnych. Zadebiutował w 1982 roku obrazem "Idzie Grześ przez wieś", podejmującym problem kradzieży na kolei. Do najbardziej znanych zrealizowanych przez niego dokumentów należą: "Prezydent", "Defilada" i "Sen Staszka w Teheranie" oraz wyreżyserowane dla BBC: "Diabeł w Moskwie" i "Rosyjski striptiz". Ponadto jego filmografia obejmuje również filmy: "Balcerowicz. Gra o wszystko", "Białoruski walc", "Kiniarze z Kalkuty" oraz "Yodok Stories".

Andrzej Fidyk urodził się 31 marca 1953 roku w Warszawie. Ukończył Wydział Handlu Zagranicznego SGPiS (dzisiejsza SGH). Z Telewizją Polską jest związany od początku lat 80., kiedy wygrał konkurs na kierownika produkcji. Od 1982 roku był zawodowo związany z tamtejszą Redakcją Reportażu i Dokumentu.  W latach 1996-2004 oraz od roku 2011 szef Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP. Był pomysłodawcą i współtwórcą takich programów jak: "Czas na dokument", "Miej oczy szeroko otwarte" oraz "Czas na kontrowersyjny dokument".
 
 

Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Otrzymał dwa Wiktory. W 2002 roku w kategorii "Twórca", a osiem lat później w kategorii: "Twórca lub Producent Programu Telewizyjnego". Z kolei w 2009 roku prezydent RP Lech Kaczyński nadał mu tytuł profesora sztuk filmowych.

MZ
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
Zbigniew Cybulski: Jedyny taki aktor
70. urodziny Stanisława Ścieszko
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll