PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  30.03.2013
Zofia Merle, jedna z najwybitniejszych polskich aktorek charakterystycznych i komediowych, obchodzi dziś swoje 75. urodziny.

O zawodzie aktora mówi, że jest niewdzięczny, ale przyznaje, że sama - jako aktorka - miała dużo szczęścia. Zofia Merle stworzyła wiele ról, m.in. u Andrzeja Barańskiego, Jerzego Antczaka, Kazimierza Kutza, Sylwestra Chęcińskiego. Popularność zyskała dzięki drugoplanowym rolom komediowym. Debiutowała w warszawskim teatrze Studenckim Teatrze Satyryków (tzw. STS). Do teatru zawodowego przyciągnął ją Konrad Swinarski, obsadzając w "Operze za trzy grosze" w Teatrze Współczesnym.


Zofia Merle. Kadr z filmu "Ryś" w reżyserii Stanisława Tyma. Fot. Forum Film Poland.

W wywiadzie dla "Vivy!" opowiadała, że do STS-u przyszła dla towarzystwa. - Tak mnie zagadali, że zostałam. Wciągnęło mnie na amen. Myślałam, że skończę na przykład jakąś filologię i pogram sobie w teatrze studenckim. A potem Konrad Swinarski namówił mnie na udział w jego przedstawieniu. On był ojcem tej katastrofy. I potoczyło się i ani się obejrzałam, jak dotarłam do emerytury - wspominała.

Wiele lat była związana z warszawskim teatrem Komedia. W roku 1984 Stanisław Tym zaangażował ją do Teatru Dramatycznego w Elblągu. Pracowała z nim w wystawianych w Warszawie: "Pralni" (Zmianowa), "Mississippi" (Bufetowa). Od wielu lat współpracuje z Teatrem "Scena Prezentacje" Romualda Szejda.

W kinie Zofia Merle zasłynęła przede wszystkim jako aktorka w komediach Stanisława Barei ("Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Miś", seriale telewizyjne "Alternatywy 4" i "Zmiennicy". Zagrała też wiele ról filmowych u takich reżyserów jak: Andrzej Barański, Jerzy Antczak, Kazimierz Kutz, Sylwester Chęciński, Łukasz Wylężałek, Andrzej Kondratiuk, Janusz Kondriatiuk. Pojawiała się też w serialach "Na dobre i na złe" i "Klan".

Do ważnych ról w dorobku Merle należą także występy w "Chłopach" Jana Rybkowskiego, "Nocach i dniach", w "Niezwykłej podróży Baltazara Kobera"Wojciecha Jerzego Hasa, "Wszystko, co najważniejsze..." Roberta Glińskiego, "Rozmowach kontrolowanych"Sylwestra Chęcińskiego czy w "Kawalerskim życiu na obczyźnie"  Andrzeja Barańskiego. Bardzo ją ceni także Marek Koterski, u którego pojawiła się w takich filmach jak:  "Dzień świra" oraz "Wszyscy jesteśmy Chrystusami".  W 2007 roku brawurowo zagrała Marię Wafel w wyreżyserowanej przez Tyma komedii "Ryś".

- Włożyłam w tę rolę dużo pracy. Musiałam się nawet nauczyć mówić i śpiewać po chińsku. Pamiętam takie dni, kiedy mnie mozolnie reżyserował, a ja to uwielbiam. Jestem aktorką, która stara się mieć własne pomysły, ale uwielbiam być reżyserowana. Moja rola jest świetnie napisana. Gdyby mi nie dał tej Wafel, to bym mogła zagrać najmniejszą rolę epizodyczną. I też byłabym zadowolona" - mówiła Merle w wywiadzie dla "Vivy!". Ma też dystans do siebie i swojego zawodu: "Ja jestem zawodowo rozrywkową panienką. Nigdy nie czułam, że mam jakąś misję, że niosę kaganek. Niech ważne rzeczy ludzie wynoszą z domu. My powinniśmy im dawać radość. Od wielkich rzeczy są autorytety, a Merle jest od rozśmieszania. A w ogóle w głębi duszy jestem gospodynią domową, która sobie dorabia jako aktorka".

MR/MZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
75. urodziny Marka Piestraka
Gwiazda Tygodnia: Stanisława Celińska
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll