PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  29.03.2013
Artystka kompletna. Znakomita aktorka tak dramatyczna, jak i komediowa. Wybitne kreacje teatralne przeplata z wyrazistymi rolami w filmie. Kilka miesięcy temu nagrała swoją pierwszą solową płytę, choć przecież w 1969 roku wygrała festiwal w Opolu, spiewając piosenkę "Ptakom podobni".

Mike Urbaniak,  znany stołeczny dziennikarz i animator kultury, powiedział, że Celińska jest jak Warszawa: upadła i podniosła się z gruzów. Dosłownie i w przenośni. W tym roku mija 45 lat od jej aktorskiego debiutu. Po raz pierwszy na teatralnej scenie pojawiła się w 1968 roku. Zagrała Anielę w sztuce Aleksandra Fredry „Wielki człowiek do małych interesów w reżyserii Jerzego Kreczmara na deskach stołecznego Teatru Współczesnego, z którym z licznymi, wieloletnimi przerwami jest zawodowo związana do dziś. Obecnie jej drugim teatralnym domem jest Nowy Teatr w Warszawie. Na jego czele stoi tyleż dyrektor, co reżyser i wizjoner współczesnego teatru Krzysztof Warlikowski (niedawno powstał o nim dokument Marcina Latałło pt. „Nowy sen. Krzysztof Warlikowski”). Stanisława Celińska jest jedną z jego „wyznawczyń”, od lat stałym członkiem zespołu.


Stanisława Celińska. Fot. Paweł Topolski.

Wyszła spod artystycznych skrzydeł Ryszardy Hanin. Jej pierwsza rola filmowa od razu przyniosła uznanie widzów i krytyków. Wcieliła się w skomplikowaną psychologicznie postać Żydówki Niny w zbierającym pochlebne recenzje na MFF w Cannes dramacie wojennym "Krajobraz po bitwie" Andrzeja Wajdy. Grę Stanisławy Celińskiej porównywano tam do kreacji legendarnej włoskiej aktorki Moniki Vitti. Potem przyszły kolejne nie mniej wyraziste role Lusi w komedii "Nie ma róży bez ognia" Stanisława Barei, Agnieszki Niechcicówny w „Nocach i dniach”Jerzego Antczaka, Heli w „Zaklętych rewirach” Janusza Majewskiego czy też Zosi w nominowanych do Oscara „Pannach z Wilka” Wajdy. Wystąpiła też w kultowym dziś serialu telewizyjnym „Alternatywy 4”. Wraz z falą sukcesu coraz silniej ujawniała się u niej choroba alkoholowa. Zaczęła pić, mając 36 lat. Z nałogiem zerwała pięć lat później. Udało jej się wrócić do zawodu. Z powodzeniem. Zagrała niezapomniane, zazwyczaj drugoplanowe, kreacje filmowe, m. in. panią Alę w komedii obyczajowej "Pieniądze to nie wszystko" Juliusza Machulskiego, gospodynię Stasię w wojennym „Katyniu” Wajdy i przede wszystkim dozorczynię Kamińską w „Joannie” Feliksa Falka, która przyniosła jej nagrodę Orła za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową w 2011 roku. Możemy ją też zobaczyć w najnowszych produkcjach wojennym „Tańcu śmierci. Scenach z Powstania Warszawskiego”, który wyreżyserował Leszek Wosiewicz.


Stanisława Celińska w filmie "Panny z Wilka". Fot. SF Perspektywa.

W ubiegłym roku Mike Urbaniak nakłonił ją do nagrania piosenek o Warszawie według aranżacji Bartłomieja Wąsika z towarzyszeniem Royal String Quartet. Zaśpiewała utwory, które wcześniej wykonywali m. in. David Bowie, Czesław Niemen, Stanisław Sojka czy też zespół T.Love. „Nowa Warszawa” w interpretacji Stanisławy Celińskiej jest nie tylko klimatyczna, ale także głęboko refleksyjna. Słychać w niej te wszystkie przeżycia, wzloty i upadki, namiętności i dramaty, których w swoim życiu doświadczyła nie tylko stolica, ale również śpiewająca o niej rodowita Warszawianka.


Stanisława Celińska w filmie "Katyń". Fot. ITI Cinema.

Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
Urodziny Zofii Merle
Teatr niknących cieni, czyli kino Dagmary Drzazgi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll