PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  13.03.2013
Emil Karewicz, odtwórca pamiętnej roli Hermanna Brunnera w kultowym serialu telewizyjnym lat 60. "Stawka większa niż życie", kończy dziś 90 lat.

Emil Karewicz jako aktor filmowy zadebiutował w 1950 roku rolą filmie "Warszawska premiera" Jana Rybkowskiego. Później zagrał m. in. porucznika "Mądrego" w "Kanale" Andrzeja Wajdy, wcielił się w postać króla Władysława Jagiełło w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Był prowokatorem Jasiczką w filmie "Cień" Jerzego Kawalerowicza oraz Tadkiem "Warszawiakiem" w obrazie "Baza ludzi umarłych" Czesława Petelskiego.


Emil Karewicz w "Stawce większej niż życie". Fot. TVP.

Emil Karewicz urodził się 13 marca 1923 roku w Wilnie. W czasie II wojny światowej przeszedł szlak z 2 Armią WP do Berlina. Niedługo po wojnie debiutował na scenie rolą kelnera w "Klubie kawalerów" Michała Bałuckiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1948).  Ogromną popularność przyniosła Karewiczowi rola Hermanna Brunnera, przeciwnika Hansa Klossa ( w tej roli Stanisław Mikulski) w serialu telewizyjnym "Stawka większa niż życie", realizowanym w latach 1967-1968 (reż. Janusz Morgenstern, Andrzej Konic). - Miałem być taką wredną przeciwwagą dla szlachetnego Klossa. (...) W tamtych czasach i później dziennikarze pytali mnie dość często, czy mam w sobie coś z Brunnera. Oczywiście nic. Realizację tych odcinków, w których brałem udział pamiętam ogólnie, raczej bez detali. Wszystko przebiegało bardzo płynnie. Ze Staszkiem Mikulskim połączyła nas na lata może nie przyjaźń, ale ciepła zażyłość  - tak Emil Karewicz opowiadał po latach w jednym z wywiadów.

Karewicz wystąpił też m.in. w filmach "Wszyscy i nikt" Konrada Nałęckiego (1977), "...Droga daleka przednami..." Władysława Ślesickiego (1979), "Ojciec Królowej" Wojciecha Solarza (1979), a także w serialach "Bank nie z tej ziemi" i "M jak miłość".  W 2012 r., razem ze Stanisławem Mikulskim, powrócił na ekran w nowej opowieści o Klossie i Brunnerze - "Hans Kloss - Stawka większa niż śmierć", który wyreżyserował Patryk Vega.


Hermann Brunner w filmie "Hans Kloss - Stawka większa niż śmierć". Fot. Barracuda Film Studio.

Zagrał również w wielu spektaklach telewizyjnych tj. "Makbet" w reż. Andrzeja Wajdy (1969), "Faust" w reż. Grzegorza Królikiewicza (1976), "Kilka scen z życia Glebowa" w reż. Tomasza Zygadły (1984).


MZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
Camerimage 2013: Nagroda za całokształt twórczości dla Idziaka
17. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll