PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  10.03.2013
Juliusz Machulski, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmów komediowych, scenarzysta, pisarz, aktor i producent filmowy, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, kończy dziś 58 lat.

"Wychowałem się w domu, w którym nierzeczywistość była rzeczywistością. Pewnie dlatego zostałem reżyserem" - mówił Machulski w rozmowie z Barbarą Hollender ("Rzeczpospolita" 2008 nr 273). Od lat przyciąga do kin tłumy widzów. "Seksmisję" zobaczyło na dużym ekranie ponad 11 milionów osób. "Kiler" ściągnął ich ponad 2 miliony, a jego kontynuacja - "Kilerów 2-óch" ponad milion (więcej niż m.in. "Harry'ego Pottera i Insygnia Śmierci cz. I", "Kac Vegas w Bangkoku" i "Mamma Mia"). Bawił też telewidzów - serialem "Matki, żony i kochanki".


Juliusz Machulski. Fot. SFP.

Juliusz Machulski urodził się 10 marca 1955 roku w Olsztynie. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi (1980). Na planie filmowym zadebiutował jako aktor w filmie Krzysztofa Kieślowskiego pt. "Personel". Założyciel i kierownik artystyczny, istniejącego od 1988 roku, studia filmowego "Zebra". Członek Komitetu Kinematografii (1989-1991). Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członek Polskiej Akademii Filmowej, a w latach 2003-2008 jej prezydent. W latach 2005-2008 oraz od roku 2011 jest także członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Laureat wielu nagród filmowych na festiwalach polskich i zagranicznych (m. in. Złote Lwy na FPFF w Gdyni za "Girl Guide").

Do dziś największą popularnością cieszą się jego komedie zrealizowane w latach 80. ("Vabank", "Seksmisja", "Vabank II, czyli riposta", "Kingsajz", "Deja vu"). Wielki sukces, również kasowy, odniosła też nakręcona przez niego w drugiej połowie lat 90. komedia sensacyjna "Kiler" z Cezarym Pazurą, Małgorzatą Kożuchowską i Januszem Rewińskim w rolach głównych. Sequel tego filmu, "Kiler-ów 2-óch", nie był już jednak aż tak udany. Nakręcił również takie filmy jak: "V.I.P.", "Szwadron", "Pieniądze to nie wszystko", "Vinci", "Ile waży koń trojański?". Obecnie kończy pracę nad komedią "AmbaSSada".

Od początku lat 90. działa również prężnie jako producent nie tylko swoich filmów, ale także obrazów innych reżyserów. tj. Jacek Bromski ("Uwikłanie"), Agnieszka Holland (nominowany do Oscara "W ciemności"), Marek Koterski ("Dzień świra"), Krzysztof Krauze ("Dług", "Mój Nikifor", "Plac Zbawiciela"), Władysław Pasikowski ("Kroll", "Psy") Jest synem znakomitego aktora teatralnego i filmowego Jana Machulskiego oraz aktorki i pedagoga Haliny Machulskiej. W ubiegłym roku opublikował książkę autobiograficzną pt. "Hitman". Spod jego pióra wyszły również "19 południk. Komedia political fiction" i "Next-ex".

MZ/DR
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
65. urodziny Marka Pierzchalskiego
60. urodziny Jerzego Armaty
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll