PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  6.03.2013
Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych, laureat honorowego Oscara za całokształt twórczości, Honorowy Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, kończy dziś 87 lat. Na 4 października zapowiedziana jest premiera jego kolejnego filmu "Wałęsa".

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1946-1949). Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi (dyplom uzyskał dopiero w 1960 roku). Po ukończeniu studiów został asystentem Aleksandra Forda przy realizacji "Piątki z ulicy Barskiej" (1953). Współtworzył tzw. Polską Szkołę Filmową, którą zapoczątkowało nakręcone przez niego "Pokolenie". Jego asystentem przy tym filmie był Kazimierz Kutz, a w obsadzie aktorskiej znaleźli się m.in. Zbigniew Cybulski, Tadeusz Janczar i Roman Polański. Jego kolejny obraz zatytułowany "Kanał" przyniósł mu Srebrną Palmę na festiwalu w Cannes. Do historii polskiej kinematografii przeszedł również jego następny film "Popiół i diament", w którym rozprawia się z mitem Polaka-powstańca. W późniejszych latach zrealizował także "Niewinnych czarodziejów" i "Popioły". Wielkim filmem okazało się także "Wszystko na sprzedaż" ze wspaniałą kreacją młodziutkiego Daniela Olbrychskiego, który zagrał jeszcze w dziewięciu innych filmach reżysera (m.in. tj. nominowane do Oscara "Ziemia obiecana" i "Panny z Wilka", oraz "Wesele", "Brzezina" czy"Pan Tadeusz").  Filmografia Andrzeja Wajdy obejmuje też obrazy biograficzne -  "Dantona" oraz "Korczaka".


Andrzej Wajda. Fot. Kuźnia Zdjęć.

Odrębny rozdział w karierze Andrzeja Wajdy stanowią filmy nakręcone w ramach tzw. Kina Moralnego Niepokoju. Zapoczątkował je "Człowiek z marmuru". Jego kontynuacją był "Człowiek z żelaza" (Złota Palma w Cannes). W obu wspaniałe kreacje stworzyli Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz. Ukoronowaniem tryptyku filmowego ma być biograficzny "Wałęsa" (premiera 4 października 2013) z Robertem Więckiewiczem w roli tytułowej i Agnieszką Grochowską w roli Danuty Wałęsy.

Po mniej udanych dla reżysera latach 90. (z wyjątkiem "Pana Tadeusza" i spektaklu Teatru Telewizji "Bigda idzie" ze znakomitą kreacją Janusza Gajosa) w pierwszej dekadzie XXI wieku, realizując przede wszystkim "Katyń" (nominacja do Oscara, siedem Orłów), a także "Zemstę" i "Tatarak", Andrzej Wajda powrócił do do dobrej, artystycznej formy.

W latach 1972-1983 był szefem artystycznym Zespołu Filmowego "X". Pod jego skrzydłami swoje pierwsze fabuły realizowali m. in.: Ryszard Bugajski, Feliks Falk, Agnieszka Holland i Janusz Zaorski. Wajda jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, któremu przewodził w latach 1978-1983, jest też jego Honorowym Prezesem. W przeszłości był członkiem Komitetu Kinematografii oraz senatorem (1989-1991). Jest także honorowym członkiem Brytyjskiej Akademii Filmu i Telewizji (od ponad trzydziestu lat) oraz członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Laureat wielu krajowych i zagranicznych nagród i odznaczeń. Amerykańska Akademia Filmowa wyróżniła go honorowym Oscarem za całokształt twórczości (2000). W 2011 roku otrzymał również najwyższe polskie odznaczenie państwowe, Order Orła Białego, w uznaniu "znamienitych zasług dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej, za promowanie polskiej sztuki filmowej w świecie". W 2002 roku założył, działającą do dziś,  Mistrzowską Szkołę Filmową Andrzeja Wajdy.


MZ
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
53. urodziny Ewy Jastrzębskiej
75. urodziny Wiktora Mellera
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll