PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  27.02.2013
Dzisiaj świętujemy 68. urodziny Daniela Olbrychskiego, jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów filmowych, wieloletniego członka Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
 
Jest niekwestionowaną gwiazdą X Muzy nie tylko w Polsce, ale w Europie. W swojej dotychczasowej karierze wystąpił w ponad stu filmach. Widzowie do dziś pamiętają jego wielkie kreacje w filmach Andrzeja Wajdy i Jerzego Hoffmana. Wspominają go również jako znakomitego odtwórcę teatralnych ról Hamleta, Makbeta i Otella.
- Sztuka jest dla mnie wyrażaniem człowieka, a aktorstwo to przecież najpełniejsze, uzewnętrznianie ludzkich przeżyć, (...) bowiem wyraża człowieka przez niego samego. Nie nutami, nie farbą, nie słowem, ale własnym ciałem, psychiką, wyobraźnią, aktor przekazuje swoją wiedzę o człowieku - powiedział blisko trzydzieści lat temu na łamach tygodnika "Film".  I tej maksymie stara się być wierny do dziś.

Daniel Olbrychski urodził się 27 lutego 1945 roku w Łowiczu. Na początku lat 60. występował w Teatrze Młodzieżowym TVP, którym kierował wówczas Andrzej Konic. Na dużym ekranie zadebiutował w w 1964 roku rolą kaprala "Korala" w "Rannym w lesie" w reżyserii Janusza Nasfetera. Był wtedy studentem pierwszego roku stołecznej PWST. Jest także pierwszym laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (1969), wówczas przyznawanej przez tygodnik "Ekran", za rolę Daniela we "Wszystko na sprzedaż " Andrzeja Wajdy. Zagrał też w wielu innych filmach tego reżysera tj. "Popioły", "Polowanie na muchy", "Brzezina" (nagroda na MFF w Moskwie), "Krajobraz po bitwie", "Wesele", "Ziemia obiecana", "Panny z Wilka", "Pan Tadeusz", "Zemsta" (Polska Nagroda Filmowa - Orzeł). Do historii polskiej kinematografii przeszła również jego kreacja Andrzeja Kmicica w "Potopie" Jerzego Hoffmana (nagroda na FPFF w Gdańsku). Z Hoffmanem spotkał się  również na planie dwóch pozostałych części trylogii Henryka Sienkiewicza. W "Panu Wołodyjowskim" wcielił się w Azję Tuhaj-Bejowicza, zaś w "Ogniem i mieczem" Tuhaj-Beja. Pojawił się też jako filmowy Józef Piłsudski w dramacie wojennym "1920 Bitwa Warszawska". Występował również w obrazach nakręconych przez Filipa Bajona ("Wizja lokalna 1901", "Przedwiośnie", "Śluby panieńskie"), Jacka Bromskiego ("To ja, złodziej"), Janusza Morgensterna ("Jowita"), Krzysztofa Zanussiego ("Życie rodzinne", "Z dalekiego kraju", "Rewizyta"). Ostatnio mogliśmy podziwiać jego grę w "Sępie", którego wyreżyserował Eugeniusz Korin.

Daniel Olbrychski współpracował również z twórcami zagranicznymi tj. Claude Lelouch ("Les uns et les autres", Hommes, femmes, mode d'emploi"), Joseph Losey ("La truite"), Volker Schlöndorff ("Blaszany bębenek"), Nikita Michałkow ("Cyrulik syberyjski"). W 2010 roku pojawił się też u boku Angeliny Jolie w "Salt" Philipa Noyce'a.


Daniel Olbrychski. Fot. SFP.

Podczas pierwszego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd (1996). Natomiast 22 grudnia 1999 roku na ul. Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto gwiazdę Daniela Olbrychskiego w tamtejszej Alei Gwiazd. Aktor zajął też 7. miejsce w ankiecie tygodnika "Polityka" na najważniejszych aktorów polskich XX wieku. W 2007 roku otrzymał Nagrodę im. Konstantego Stanisławskiego za "twórczy wkład w rozwój światowego kina i realizowanie w sposobie gry założeń aktorskiej metody Stanisławskiego" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Pięć lat później dostał również Nagrodę dla Aktora za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage" w Bydgoszczy. Jest również odznaczony francuską Legią Honorową, rosyjskim Medalem Puszkina za "zasługi w dziedzinie kultury, literatury, edukacji, sztuki oraz za wkład we wzbogacenie i zbliżenie kultur rożnych narodów" jak również Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy artystycznej.




MZ
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
85. urodziny Ireny Kamieńskiej
75. urodziny Marty Broczkowskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll