PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  18.12.2012
Krystyna Janda - aktorka filmowa i teatralna, laureatka Złotej Palmy, Agnieszka w filmie "Człowiek z marmuru" i Danuta Wałęsa w spektaklu "Danuta W." - we wtorek kończy 60 lat.

Aktorka będzie świętować urodziny sztuką "Zmierzch długiego dnia" w teatrze Polonia. -Nie jestem uzależniona od teatru, mogę bez niego żyć - wyznała jubilatka na próbie medialnej  spektaklu. - Teraz jednak nie bardzo mogę wyjechać, bo mam zobowiązania wobec fundacji, pracowników i widzów - podkreśliła. Janda jest obecnie prezesem Fundacji Na Rzecz Kultury, która zajmuje się prowadzeniem teatrów Polonia i Och-Teatr.


Krystyna Janda w spektaklu "Boska", fot. AKPA

- Chętnie bym wyjechała na plan zdjęciowy jak kiedyś, gdy byłam tylko aktorką. Przeczytałam ostatnio wspaniały scenariusz, który mi zaproponowano, o relacji narkomana z matką. Chciałam rzewnie płakać, że nie mogę zagrać - mówiła jubilatka. Film miał być realizowany w Niemczech.

Krystyna Janda wcieliła się w ponad 50 ról filmowych oraz teatralnych. Urodziła się 18 grudnia 1952 r. w Starachowicach. W 1975 r. ukończyła aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Debiutowała jeszcze w czasie studiów rolą Maszy Kułyginy w dramacie "Trzy siostry" Antona Czechowa  w reż. Aleksandra Bardiniego w Teatrze Telewizji. W 1976 r. wcieliła się też w rolę Doriana Graya w "Portrecie Doriana Graya Oscara Wilde'a" w reż. Andrzeja Łapickiego w Teatrze Małym w Warszawie. W latach 1976-1987 była aktorką teatru Ateneum w Warszawie. Od 1987 r. do 2004 r. występowała na scenie warszawskiego Teatru Powszechnego.


"Człowiek z żelaza", fot. SF Perspektywa

Jej debiutem filmowym była rola Agnieszki w "Człowieku z marmuru" w reż. Andrzeja Wajdy w 1976 r. Potem zagrała w innych jego filmach "Bez znieczulenia", "Człowiek z żelaza", "Dyrygent" i "Tatarak".

Wystąpiła też m.in. w filmach: "Przedwiośnie" w reż. Filipa Bajona, "To tylko rock" w reż. Pawła Karpińskiego, "Krótki film o zabijaniu" w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, "W zawieszeniu" i "Zwolnieni z życia" w reż. Waldemara Krzystka, "Kochankowie mojej mamy" w reż. Radosława Piwowarskiego, "Granica" w reż. Jana Rybkowskiego oraz "Stan posiadania" i "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" w reż. Krzysztofa Zanussiego.

Wielkim sukcesem okazała się rola Antoniny Dziwisz w "Przesłuchaniu" w reż. Ryszarda Bugajskiego, za którą artystka otrzymała w 1990 r. Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes za najlepszą rolę kobiecą.

Janda debiutowała jako reżyser teatralna w 1993 r. musicalem "Na szkle malowane" Ernesta Brylla.  W 1995 r. stanęła po raz pierwszy po drugiej stronie kamery reżyserując "Pestkę" według powieści Anki Kowalskiej. W filmie tym zagrała również główną rolę.

Do jej ważniejszych osiągnięć scenicznych należą role w przedstawieniach: "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry w reż. Jana Świderskiego, "Mewa" Antoniego Czechowa w reż. Janusza Warmińskiego, "Edukacja Rity" Willy'ego Russella i "Kotka na rozpalonym blaszanym dachu" Tennessee Williamsa w reż. Andrzeja Rozhina, "Panna Julia" Augusta Strindberga i "Dwoje na huśtawce" Williama Gibsona w reż. Andrzeja Wajdy, "Medea" Euripidesa w reż. Zygmunta Huebnera, "Shirley Valentine" Willy'ego Russella w reż. Macieja Wojtyszki, "Macbeth" Williama Szekspira w reż. Mariusza Trelińskiego oraz "Maria Callas. Lekcja śpiewu McNally'ego" w reż. Andrzeja Domalika.

Dla Teatru Telewizji zrealizowała m.in. "Cyda" Corneille'a, "Fizjologię małżeństwa" Honore de Balzaca i "Klub kawalerów" Michała Bałuckiego, stworzyła kreacje w ponad 40 spektaklach Teatru Telewizji.

Janda jest również piosenkarką. Jej związki z piosenką datują się od 1977 r., kiedy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zaśpiewała "Gumę do żucia". Od tamtej pory wielokrotnie występowała na estradzie, m.in. w Kabarecie "Pod Egidą" i na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.


Krystyna Janda w serialu "Bez tajemnic", fot. HBO

W 2000 r. odbyła jedną z największych tras teatralnych w historii polskiego teatru pt. "Sto twarzy Krystyny Jandy". W ciągu dwóch miesięcy zagrała 48 spektakli w ośmiu największych miastach Polski.

Wraz z mężem, operatorem filmowym Edwardem Kłosińskim i córką, aktorką Marią Seweryn założyła w 2004 r. Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Rok później otworzyła w Warszawie teatr Polonia, w 2010 r. - Och-Teatr.

W 2008 r. zmarł mąż aktorki. W tym czasie Janda pracowała na planie filmu "Tatarak" w reż. Andrzeja Wajdy na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Pod wpływem tego wydarzenia Wajda zmienił formułę filmu. Fabułę odnoszącą się do opowiadania przerywają monologi Jandy, która w ciemnym pokoju opowiada o śmierci męża.

W tym roku aktorka wcieliła się w postać Danuty Wałęsy w monodramie "Danuta W." w reż. Janusza Zaorskiego. Spektakl miał premierę 10 października w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Sztuka powstała na podstawie autobiograficznej książki żony b. przywódcy Solidarności i b. prezydenta Polski.


EJ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  18.12.2012
Zobacz również
Henryk Zieliński kończy dziś 85 lat
"Nieulotne" na MFF w Rotterdamie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll