PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  14.12.2012
Krzysztof Zanussi odebrał w czwartek z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre'a Buhlera insygnia Komandora Orderu Sztuki i Literatury, przyznawane artystom, którzy budują światowe dziedzictwo kulturalne i przyczyniają się do propagowania kultury francuskiej na świecie.

- 13 grudnia - rocznica wprowadzenia stanu wojennego - to symboliczna data dla uhonorowania polskiego artysty, którego twórczość, tak bardzo przesiąknięta historią, wpisuje się we wspólne nam dziedzictwo kulturalne.  - mówił ambasador. - W filmach Krzysztofa Zanussiego marzenie o wolności jednostki zderzone zostaje z problemami życia codziennego, co nadaje ich wymowie uniwersalny charakter. Jako twórca zawsze pan odrzucał pokusę tworzenia kina pod publiczność i dla kultury masowej. Dzisiaj Francja składa hołd pana twórczości, która jest naszym wspólnym dziedzictwem. W pana osobie Francja oddaje też hołd człowiekowi wiernemu swoim wartościom, człowiekowi, który potrafił zachować prawość, kiedy inni się poddali  - dodał Pierre Buhler.


 Ambasador Pierre Buhler i Krzysztof Zanussi, fot. Katarzyna Marciniak/ Ambasada Francji w Polsce.

Krzysztof Zanussi powiedział, że frankofilia, charakterystyczna dla jego pokolenia Polaków, "jest dolegliwością, która, jak wszelkie przejawy miłości, czasem jest trudna, ale zawsze w końcu przynosi nagrodę". Mam głęboko w sercu pamięć trudnych lat stanu wojennego, kiedy mieszkałem we Francji. Wybrałem Francję ponieważ wiedziałem, że to jedyny kraj Europy, który ma miejsce dla wygnanych artystów. W społeczeństwie francuskim jest dla nich wiele tolerancji i zrozumienia. Stąd moja szczera wdzięczność - mówił reżyser.

- Musimy też pamiętać, tyle lat po dramatycznych wydarzeniach stanu wojennego, że także teraz powinniśmy być wdzięczni tym bogatym krajom Europy, które chcą się z nami dzielić swoim budżetem. Pewnie, że czasem powstają na tym tle spory, ale jest to akt solidarności, który musimy doceniać tak samo gorąco, jak docenialiśmy te paczki, które przesyłano nam w czasach stanu wojennego. Budżet zjednoczonej Europy daje nam szansę, abyśmy nadrobili nasze zacofanie, któremu nie jesteśmy winni -winna jest historia - dodał Zanussi.

Krzysztof Zanussi to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, artysta o międzynarodowej sławie, laureat nagród na festiwalach w Wenecji i Cannes. Do jego najważniejszych filmów należą "Struktura kryształu" (1969), "Za ścianą" (1971), "Iluminacja" (1972, uhonorowana główną nagrodą na festiwalu w Locarno), "Bilans kwartalny" (1974, nominowany do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie), znakomite "Barwy ochronne" (1976, ze Zbigniewem Zapasiewiczem w jednej z głównych ról) oraz "Spirala" (1978, uhonorowana Nagrodą Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes), "Cwał" (1995), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2000) i "Persona non grata" (2005).
EJ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2012
Zobacz również
"Charmeurs innocents" czyli Komeda w Brukseli
Opania i Serweryn wspominają "Człowieka z żelaza"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll