PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  19.09.2012
Janusz Zaorski, uhonorowany nagrodami w Berlinie i Locarno, reżyser filmów "Matka Królów", "Jezioro Bodeńskie", "Piłkarski poker" oraz serialu "Panny i wdowy", obchodzi 19 września urodziny.
Urodził się w Warszawie, w latach 1965-1969 studiował reżyserię w łódzkiej szkole filmowej. Pierwsze zawodowe kroki stawiał pod okiem Janusza Morgensterna, jako asystent reżysera na planie serialu "Kolumbowie". Debiutował w 1970 roku telewizyjną komedią grozy "Na dobranoc". Kolejnym filmem Zaorskiego, także dla telewizji, były "Kaprysy Łazarza" (1972) według tekstu Stanisława Grochowiaka. W tym samym roku Zaorski wyreżyserował swój pełnometrażowy debiut, film "Uciec jak najbliżej", o pokoleniu młodych Polaków.


Janusz Zaorski, fot. A. Gojke

Komedia "Awans" (1974), powstała na podstawie powieści Edwarda Redlińskiego, żartobliwie opowiadała o
obyczajowych i cywilizacyjnych przemianach polskiej wsi z początku lat 70. W głównego bohatera, magistra Grzyba, który pragnie modernizować wieś, walczyć z "ciemnotą i zabobonem" wcielił się Marian Opania.

Kolejne tytuły w filmowym dorobku Zaorskiego to: "Chleba naszego powszedniego" (1974, scenariusz napisany wspólnie z Janem Himilsbachem), "Partita na instrument drewniany" (1975), serial "Zezem" (1976, gdzie w roli prelegenta, występował satyryk Jan Tadeusz Stanisławski, podając się za "profesora mniemanologii stosowanej"), a także filmy "Pokój z widokiem na morze" (1977, z Gustawem Holoubkiem, Piotrem Fronczewskim i Markiem Kondratem w obsadzie), "Zaległy urlop" (1978), "Dziecinne pytania" (1981).

Za najwybitniejszy film Janusza Zaorskiego uważana jest nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie "Matka Królów", zrealizowana w 1982 roku (premiera tego filmu odbyła się dopiero w 1987 roku) ekranizacja powieści Kazimierza Brandysa, będącej oskarżeniem systemu stalinowskiego.

"Matka Królów" to filmowa saga rodzinna o matce i jej czterech synach, a zarazem polityczny dramat, którego akcja obejmuje burzliwy czas w polskiej historii, koncentrując się na okresie od lat 30. do 50. XX wieku. W tytułowej roli wystąpiła Magda Teresa Wójcik.

Wysokie oceny Zaorski zebrał również za filmy "Baryton" (1984) i "Jezioro Bodeńskie" (1985). Film zrealizowany według powieści Stanisława Dygata, nagrodzono Grand Prix na festiwalu w Locarno.

Reżyser ma ponadto w dorobku uwielbiane przez publiczność filmy "Piłkarski poker" (1988), "Szczęśliwego Nowego Jorku" (1997) i "Haker" (2002) oraz serial "Panny i wdowy" (1991).

Jest twórcą spektakli Teatru Telewizji, np. "Ziemi tragicznej" według Erskine'a Caldwella (1980) i "Chłodnej jesieni" według Eustachego Rylskiego (1990), oraz autorem inscenizacji m.in. w teatrach Dramatycznym i Na Woli w Warszawie oraz w Powszechnym w Łodzi.

W latach 1987-1989 był członkiem Komitetu Kinematografii, a od 1991 do 1993 r. prezesem Komitetu ds. Radia i Telewizji. W latach 1994-1995 pełnił funkcję przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jest młodszym bratem aktora Andrzeja Zaorskiego.

KS
PAP
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Gwiazda tygodnia: Przemysław Bluszcz
77. urodziny Krystyny Krupskiej-Wysockiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll