PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  5.09.2012
6 września 2011 roku odszedł reżyser wybitnych filmów fabularnych i niezapomnianych seriali telewizyjnych, producent, wspaniała postać polskiego kina.

Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało cykl wydarzeń jemu poświęconych. Najważniejszym z nich jest publikacja książki „Musi zostać rysa. Przewodnik po twórczości Janusza Morgensterna” (2012; redakcja: Mieczysław Kuźmicki, Andrzej B. Czulda, Łukasz Grygiel; wydawca: Muzeum Kinematografii w Łodzi), która zostanie zaprezentowana w pierwszą rocznicę śmierci reżysera.


Janusz Morgenstern, fot. SFP

W ramach muzealnego wspomnienia o Kubie (tak nazywali go bliscy i przyjaciele) 6 września 2012 odbędzie się prezentacja książki i spotkanie z gośćmi (wśród których będzie m.in. Krystyna Cierniak-Morgenstern), a kino Kinematograf przez kilka dni wyświetlić będzie jego filmy fabularne. W programie znajdzie się również dokumentalny portret Janusza Morgensterna „Ćwiczenia z niepamięci” w reżyserii Antoniego Krauze.

Janusz Morgenstern był nietuzinkowym reżyserem, twórcą filmów uznawanych dziś za kultowe, takich, które mają trwałe miejsce w historii polskiego kina. Już samo przypomnienie ich tytułów pokazuje, o jak istotnych i ważnych dziełach, wpisujących się w różne nurty i współtworzących bogactwo naszej kinematografii, mówimy: "Do widzenia, do jutra...", "Potem nastąpi cisza", "Życie raz jeszcze", "Jowita", "Trzeba zabić tę miłość", "Żółty szalik", czy wreszcie "Mniejsze zło" jako dopełnienie nurtu rozliczeniowego. A jest też autorem czterech seriali, z których trzy: "Stawka większa niż życie" (choć ten nie jest jego wyłącznym dziełem), "Kolumbowie" i "Polskie drogi" ciągle pozostają niedoścignionym wzorem rzetelnej, profesjonalnej realizacji filmów telewizyjnych” - mówi Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Janusz Morgenstern słynął w środowisku z intuicji w doborze obsady – to on odkrył dla kina Zbigniewa Cybulskiego, Jadwigę Jankowską-Cieślak. W jego filmach swoje pierwsze ważne role grali Jan Englert, Kazimierz Kaczor, Ewa Wiśniewska. Aktorów prowadził z wielkim wyczuciem, zrozumieniem i wrażliwością. Dzięki niemu Stanisława Mikulskiego znamy przede wszystkim jako Hansa Klossa, Emila Karewicza jako Brunnera ze „Stawki większej niż życie”, Jana Englerta jako Zygmunta a Władysława Kowalskiego jako Jerzego z „Kolumbów”, zaś Kazimierza Kaczora pamiętamy z roli Leona Kurasia w „Polskich drogach”.


Anna Michalska
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  11.09.2012
Zobacz również
75. urodziny Andrzeja Galińskiego
80. urodziny Zdzisława Szymborskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll