PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zakończenie 52 Krakowskiego Festiwalu filmowego zbliża się wielkimi krokami. 2 czerwca, dzień przed ceremonią wręczenia nagród można było obejrzeć ostatnie pokazy konkursowe oraz spotkać się z reżyserami części filmów. 

"Tato poszedł na ryby" w reżyserii Grzegorza Packa opowiada historię Juana van Tondera, białego Afrykanera, który porzucił dotychczasowe, wygodne życie by założyć sierociniec dla czarnoskórych dzieci w nieco już zapomnianej części Afryki Południowej, Pomfret. Mężczyzna cały czas we wspomnieniach wraca do traumatycznych przeżyć sprzed kilku lat, próbuje ponownie nawiązać kontakt z rodziną, odszukać dawno niewidzianą córkę, znaleźć odkupienie w religii. - Skoncentrowałem się na portrecie psychologicznym bohatera- podkreślił reżyser w czasie dyskusji po projekcji opowiadając o wiosce i całej społeczności, w której żyje Juan. - Ten film jest pytaniem kim tak naprawdę jest ten człowiek - dodał reżyser. W spotkaniu brał też udział operator filmu Bogumił Godfrejów.


Kolejny film pokazany w tym bloku poruszył niesamowicie trudny problem pedofilii. W „Uwikłanych” Lidii Dudy poznajemy historię siedemnastoletniego Maćka, ofiary, która sama stała się katem. Maciek siedzi w poprawczaku, dwukrotnie próbował zabić swojego sąsiada Rafała. Rafał właśnie wyszedł z więzienia, gdzie odsiadywał wyrok za molestowanie seksualne dzieci. - Film jest oskarżeniem systemu, jednak ten kontekst pozostaje w tle, dla mnie najważniejsza była historia człowieka- zaznaczyła reżyserka mówiąc o sytuacji w jakiej znalazł się chłopiec. – nie podejmuję się oceny zachowania bohaterów, w tym przypadku jest bardzo cienka granica między dobrem a złem; dokument nie jest materiałem interwencyjnym, robimy filmy aby zwrócić uwagę na pewien problem- podsumowała dyskusję reżyserka.

Na późniejszym pokazie w kinie Kijów publiczność mogła obejrzeć francuską produkcję „Najświętsza Panienka, Koptowie i ja” w reżyserii Namira Abdela Messeeha. Dokument opowiada historię młodego filmowca, dość sceptycznie podchodzącego do spraw religii, który powraca w swe rodzinne strony, do Egiptu, aby nakręcić film o objawieniach Maryi Dziewicy. Trudności jakie napotyka Namir powodują jednak zmianę całej  koncepcji filmu.
 - Musiałem mieć historię, żeby móc pokazać swoich bliskich w filmie, od samego początku pomysł był taki, żeby nakręcić moją rodzinę, jednak nie wiedziałem jak- mówił reżyser. Film porusza bardzo delikatną sferę religijności.
-  Wiem, że mój film wywoła wiele kontrowersji, bardziej boję się jak odbierze go społeczność koptyjska, w ogóle, niż moi bliscy - podsumował Meeseeh dyskusję jaka się wywiązała po projekcji filmu, który brał w tym roku udział w Konkursie Dokumentalnym.


Portalfilmowy.pl
jest patronem medialnym 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Agnieszka Południak
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Forum SFP w Krakowie: Na początku był dokument... i animacja
Kraków: czarna sobota
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll