PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dwa tygodnie po premierze na Planet+ Doc "Pałac", najnowszy film Tomasza Wolskiego, został przedstawiony publiczności Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Po projekcji reżyser opowiadał o kulisach powstania produkcji o jednym z najbardziej emocjonujących budynków w Polsce.

- Polityczne aspekty Pałacu w ogóle mnie nie interesowały - mówił reżyser. - Pałac fascynował mnie z innych względów. Powstawały wokół niego mity, ale nikt nie chciał ich sprawdzić. Co to za tajne przejście, które ma poprowadzić z Warszawy do Moskwy? W piwnicach są koty. Ludzie boją się tego, czego nie znają. Pałac jest bardzo zamknięty dla postronnych, choć pracują w nim tysiące ludzi. Nawet gdyby ktoś z zewnątrz chciał zagłębić się w jego labiryncie, szybko zostanie uchwycony w jednej z setek kamer.

Dokument o Pałacu Kultury i Nauki Tomasz Wolski chciał nakręcić już osiem lat temu. - Przerósł mnie wtedy ten budynek. Przerwałem projekt. Zająłem się "Lekarzami" - wyjaśniał w Krakowie. W końcu jednak twórca powrócił do Warszawy. - Obserwacja trwała około dwóch lat, z przerwami.Wolski przyznaje, iż rozpoczynając pracę nad "Pałacem" postawił sobie konkretne cele. - Pokazałem Pałac subiektywnie, skupiając się na miejscach, w których zatrzymał się czas. Choć jest tam też całe mnóstwo pomieszczeń, które pędzą do przodu. To mnie jednak nie interesowało - opowiadał reżyser. - Klucz był prosty. Szukałem w Pałacu śladów przeszłości i miejsc, w których przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Chodziło mi o miejsca, mentalność, słowa.

Nie wszystkie słowa udało się Wolskiemu ująć w kadrze. W Krakowie przytaczał problemy z odkryciem starych nazw niektórych sal, a także imienia fundatora gmachu, Stalina. - Gdy zwróciłem się z prośbą o odsłonięcie tych miejsc, powiedziano mi: "Po co wywoływać duchy" - ujawnił reżyser krakowskiej publiczności.W filmie kamera odwiedza wiele pałacowych kątów, śledzi różnych pracowników. Nie ma w nim jednak anegdot. - W Pałacu jest kronikarka, która zapisuje wszystko, co się w nim dzieje. Dowiedziałem się, że ludzie wysyłają do Pałacu listy, czasami bardzo dziwne, na przykład o tym, że z powodu promieniowania anten cierpią na… wielokrotne orgazmy - odpowiadał na jedno z pytań reżyser. Choć przygotowując się do realizacji filmu usłyszał wiele takich i innych historii, poszedł własną drogą. - Wiele było tych historii. Szukałem jednak tego, co mogę sfilmować teraz - podkreślał. 

Tomasz Wolski, fot. KFF

 

Jak dziś patrzy na Pałac? - Bardzo lubię ten budynek. Jest genialny - mówił w Krakowie. W Warszawie Tomasz Wolski, który nie tylko "Pałac" wyreżyserował według własnego scenariusza, ale także sam zrealizował do niego zdjęcia, otrzymał nagrodę Canon Cinematography Award.

Tomasz Wolski jest reżyserem i operatorem, ukończył kurs dokumentalny w Szkole Wajdy pod kierunkiem: Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta, Jacka Petryckiego oraz Katarzyny Maciejko-Kowalczyk. Jest autorem między innymi"Kliniki", "Aktorów", "Szczęściarzy" kilkakrotnie triumfował na Krakowskim Festiwalu Filmowym. W 2011 zdobył Złotą Żabę w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych festiwalu Plus Camerimage za "Lekarzy". 


Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


Dagmara Romanowska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Kraków: Mission impossible
Kraków: Z kamerą w wielkim mieście
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll