PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Trzy tytuły, trzy różne miejsca na Ziemi, trzy różne okresy i jeden wspólny temat: poczucie winy.

W „Zaćmieniu słońca” wina wiąże się z postkolonialnym kacem. Europejscy inżynierowie na zlecenie organizacji pomocowych przybywają do Afryki, by elektryfikować tamtejsze wsie przy pomocy paneli słonecznych. W dokumencie Martina Marečka  dokonało tego w 2006 roku dwóch Czechów, dzięki czemu w zambijskim szpitalu i szkole popłynął wreszcie prąd. Kiedy wracają do wioski pięć lat później, przeżywają załamanie: instalacja jest w ruinie, kwitnie pajęczarstwo, a miejscowi nie bardzo się przejmują całą sytuacją… Tylko Czesi mogli nakręcić film tak bezpardonowy w obnażaniu kulturowych różnic nie do pogodzenia.  Twórcy nie mają złudzeń zarówno co do afrykańskiej mentalności, jak i naszej, „białej” ignorancji, która każe nam porywać się na zacne projekty bez świadomości lokalnej specyfiki.

Karen Winther cały swój film "Zdrada" zbudowała na własnym poczuciu winy. W latach 80. jako nastolatka związała się z ruchem anarchistycznym, ale któregoś dnia kapryśnie zmieniła orientację i przeszła na stronę neonazistów, przekazując im wcześniej wiele informacji o ideologicznym „wrogu”.  Dziś, jako dorosła kobieta, nie może pogodzić się z tym, że zdradziła swoich współtowarzyszy. Rusza z kamerą do tych, których zraniła najbardziej, a którzy  byli jej wówczas najbliżsi. Oglądając te żmudne próby odkupienia win, w coraz ostrzejszym świetle zaczynamy dostrzegać psychologiczne źródła wszelakich ideologicznych ukąszeń. Dla reżyserki jest to proces jeszcze bardziej istotny: pomaga zrozumieć samą siebie, przeanalizować swoje dawne relacje z matką i przyjaciółmi. 


 Hitem dnia była z pewnością "Wiera Gran" Marii Zmarz - Koczanowicz, pokazywana nie tylko w krakowskim kinie „Kijów”, ale parę godzin później również w telewizyjne Dwójce. W tym niezwykle gęstym dokumencie problem winy (śpiewaczka z getta oskarżona o współpracę z gestapo) przestaje być kwestią najważniejszą. W rozmowach Agaty Tuszyńskiej z żyjącymi świadkami czy znawcami tematu ujawnia się przede wszystkim trudność z dotarciem do absolutnej prawdy, a jednocześnie ludzka obsesja sądzenia. Film pokazuje, że za tą obsesją stoją czasami uczucia niewiele mające wspólnego ze szlachetną potrzebą sprawiedliwości.


Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Anita Piotrowska („Tygodnik powszechny")
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
"Wiera Gran" już dziś w Krakowie i TVP2
Kraków: wywiad z reżyserem „Marleya”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll