PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ten festiwal jest najstarszy, najlepszy i najważniejszy – mówił na otwarciu Krakowskiego Festiwalu Filmowego Prezydent Miasta Jacek Majchrowski. – Najważniejszy dlatego, że latami  stanowił nasze filmowe okno na świat.

Kolejna edycja najstarszego polskiego festiwalu filmowego rozpoczęta. 28 maja 2012 roku w kinie Kijów odbyła się ceremonia otwarcia 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Prowadził ją wieloletni gospodarz imprezy, dyrektor Krzysztof Gierat, który postawił na prostotę. Zamiast dętych przemówień – krótkie informacyjne podziękowania i krótkie podsumowanie programu.  I była to słuszna decyzja programowa – krakowski festiwal ma swoją specyfikę, czerwony dywan tutaj nie pasuje, to festiwal dokumentalistów, animatorów i debiutantów. Miejsce spotkań i rozmów, w żadnym razie – lansu.


Prezydent Jacek Majchrowski i Krzysztof Gierat, fot. Marcin Warszawski

Gierat przypomniał, że trzon festiwalu stanowią trzy konkursy: polski, międzynarodowy i konkurs pełnometrażowych dokumentów, ukochane „dziecko” dyrektora. Podkreślił wzrastającą popularność sekcji „Dźwięki muzyki” – nie jest wykluczone, że w przyszłości organizatorzy zdecydują się na osobną sekcję konkursową. Licznie zebranych w sali Kijowa profesjonalistów Gierat zaprosił do Industry Zone – czyli na wydarzenia branżowe,  skupione w gościnnych sala Międzynarodowego Centrum Kultury. Pitchngi (czyli publiczne prezentacje projektów), targi, Forum SFP i konferencje składają się na program tej, jakże ważnej, części festiwalu. Wreszcie przyszła kolej na prezentację składów jurorskich i powitanie gości specjalnych.


Krzysztof Gierat, fot, Marcin Warszawski

Wśród jurorów są osoby doskonale znane krakowskiej publiczności, twórcy wielokrotnie nagradzani na festiwalu lub identyfikowane z polską animacją i dokumentem. Na scenie znaleźli się między innymi  Jacek Bławut, Tomasz Wolski, Michał Kwieciński, Magnus von Horn, Marcin Giżycki; czekamy jeszcze na Marcela Łozińskiego, szefa jury międzynarodowego.  Wśród jurorów znaleźli się między innymi  Peter Torbiörnsson, autor   dokumentów, m.in. o Ameryce Łacińskiej, Afryce, Bośni i Szwecji, Truls Lie, redaktor naczelny pisma „DOX”, krytyk filmowy i reżyser,  Luciano Barisone, dyrektor festiwalu Visions du Réel w Nyon i przyjaciółka festiwalu Hedva Goldschmidt, znana izraelska dystrybutorka filmowa.  Konkursowe filmy oceniać będą m.in.  norweski reżyser Kaveh Tehrani,   Alessandro Marcionni, reżyser, dziennikarz,   szef sekcji „Leopards of Tomorrow”  na festiwalu w Locarno., rosyjska reżyserka Oxana Cherkasova, a także szefowa Biura Oscarowego amerykańskiej Akademii Filmowej (AMPAS), Torene Svitil, odpowiedzialna m.in. za nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego, filmu nieanglojęzycznego oraz filmu dokumentalnego.


Jury na scenie, pośrodku Michał Kwieciński, fot. Marcin Warszawski

Sala kina Kijów dosłownie pękała w szwach. Wśród gości znaleźli się między innymi reżyser, były prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jerzy Domaradzki od lat dzielący swoje życie między Australię i Polskę. Z Australii przyjechał także Yoram Gross, wybitny animator polskiego (i krakowskiego!) pochodzenia. Licznie przybyli członkowie Sekcji Filmu Dokumentalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, na czele z przewodniczącym Markiem Drążewskim.

Formalnego otwarcia festiwalu dokonał prezydent Majchrowski, który podziękował organizatorom za wielomiesięczną pracę, wspomniał zaangażowanie Krzysztofa Gierata i zaprosił wszystkich do uczestnictwa w projekcjach.


Kevin McDonald, fot. Marcin Warszawski

Festiwal otworzyła pozakonkursowa projekcja filmu "Marley" Kevina MacDonalda. Nagrodzony Oscarem reżyser osobiście zaprosił publiczność na film podkreślając, że muzyka Boba Marleya obecna jest na całym świecie – nie tylko w Europie, Australii i Ameryce, czyli na tradycyjnych „dystrybucyjnie” kontynentach – ale w Afryce, dalekiej Azji – on sam zetknął się z fanami artysty w Ugandzie.  Teraz usłyszeli ją z wielkiego ekranu mieszkańcy Krakowa i goście 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego


Trwa projekcja "Marleya", fot. Marcin Warszawski

Anna Wróblewska
portalfilmowy.pl, KFF
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Kraków: wywiad z reżyserem „Marleya”
Kraków, konkurs krótkometrażowy. Moje życie psa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll