PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W programie festiwalu znalazły się najnowsze produkcje tegorocznych jurorów konkursu dokumentalnego: Jacka Bławuta, Trulsa Lie, Petera Torbiörnssona i Tomasza Wolskiego.

Jacek Bławut, reżyser i operator filmowy, autor kilkudziesięciu dokumentów, w tym nagrodzonych na poprzednich festiwalach w Krakowie dokumentach „Kraj urodzenia”, "Born Dead" i "Wojownik", pokaże swoją najnowszą produkcję zatytułowaną "Wirtualna wojna". Film, okrzyknięty mianem „dokumentalnych Gwiezdnych wojen”, którą obejrzymy w ramach pokazów pozakonkursowych. Reżyser podpatruje tu środowisko międzynarodowych graczy, dla których toczona na symulatorach lotu "Wirtualna wojna" jest bardziej prawdziwa niż rzeczywistość, do jakiej niechętnie powracają z terenu podniebnych starć. Seans będzie jedną z niewielu okazji by zobaczyć film na wielkim ekranie i jest – jak głosi twórca – jego pożegnaniem z dokumentem.


"Wirtualne wojny", fot. HBO

W tym samym cyklu, czyli Krakowskie premiery dokumentalne, pokazany zostanie film Jørgen Leth. Uwiedziony” Trulsa Lie, reżysera i redaktora naczelnego magazynu DOX, który sportretował postać kontrowersyjnego duńskiego poety, filmowca i autora słynnego „Męskiego erotyku”. Oskarżany o brak moralności skandalista opowiada w filmie o swojej sztuce, inspiracji, czerpanej z chaosu panującego na egzotycznej wyspie Haiti, jaki zapanował po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 2010 roku, a także pociągu do lokalnych kobiet. W Krakowie odbędzie się premiera światowa tego filmu.

W cyklu Laureaci festiwali zobaczymy film Petera Torbiörnssona, korespondenta szwedzkich mediów, reżysera i dziennikarza oraz autora ponad 20 filmów dokumentalnych, miedzy innymi o Ameryce Łacińskiej, Afryce, Bośni i Szwecji. W „Żegnaj Nikaraguo!” powraca do osobistych wspomnień i historii bomby, która wybuchła na konferencji prasowej sprzed 30 lat, próbując odsłonić kulisy zdarzenia z perspektywy osoby pośrednio odpowiedzialnej za atak i śmierć 7 osób.

W ramach cyklu Panorama filmu polskiego będziemy mogli zobaczyć "Pałac" Tomasza Wolskiego. Dwukrotny laureat Nagrody Publiczności na Krakowskim Festiwalu Filmowym za „Złotą rybkę” i „Szczęściarzy" powróci do Krakowa z filmem przewrotnie bardzo warszawskim, w którym swoją kamerę skierował na nienawidzony i kochany przez mieszkańców stolicy dar Stalina, Pałac Kultury i Nauki, i jego niedostępne na co dzień ciemne zakamarki. Losy molochu w centrum miasta staną się alegorią najnowszych dziejów Polski, ale także pretekstem do refleksji nad zdolnością adaptacji komunistycznej rzeczywistości do dzisiejszych realiów kapitalizmu.

Na festiwalu zobaczymy także film dystrybuowany przez jurorkę konkursu dokumentalnego Hedvę Goldschmidt, "Rozdarty", poruszający portret człowieka o podwójnej tożsamości narodowej i religijnej oraz "Kijów od świtu do zmierzchu", jedną z pięciu części dużego projektu, w którym młodzi twórcy opisują wielkie metropolie. Film powstał pod opieką artystyczną Jacka Bławuta, Marcela Łozińskiego i Vity Żelakeviciute.

 

 

dd
materiały prasowe
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Krakowski Festiwal Filmowy i laureaci festiwali
Operator Wajdy w dokumencie Adama Lewandowskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll